TULILISKO hädässä!

APUATARVITSEVA

Hei!
Minulla on ollut talvesta 2007 japaninkääpiötulilisko. Nyt on käynyt niin, että altaan siivottuani siirsin eläimen takaisin ja huomaan nyt, että hännästä on syöpynyt iso pala! Kun katsoo ylhäältä häntä on puolillaan poikki ja valkoinen liha näkyy? Siirsin liskon erilleen. Nyt huomaan, että hännän iholle on ilmestynyt 2 punaista läiskää? Mitä voin tehdä?

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AIEMPIKIRJOITTAJA

      lisko ei syö ja on muuttunut melko rauhalliseksi. välillä liikkuu innokkaammin ja välillä hitaammin. Kyyhötti paljon maalla. Akvaarioterraa ein ole pesty aineilla ja pohjalla on pyöreitä kiviä.

    • Sammakkoeläimillä (kuten tulilisko) tuollainen suurempi haava/"syöpymä" on aina vakava juttu. Yhdessä punaisen värin kanssa oireet viittaavat ns. "red-leg" -tautiin tai sen tyyppiseen. Katso http://sammakkolampi.net/jutut/sairauksista.html#redleg . Toinen vaihtoehto lienee haava, joka nyt on tulehtunut. Tätä ajatellen katso samalta sivulta myös otsikon "Iho-ongelmat" alta löytyvä teksti.

      Nyt salamanteri pitäisi saada pikaisesti eläinlääkärille joka osaisi kunnolla diagnosoida ja hoitaa (lääkkein) ongelmaa. Hoitamattomana tilanne saattaa johtaa nopeastikin kuolemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5286
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3330
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      127
      2561
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1516
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1235
    Aihe