TULILISKO hädässä!

APUATARVITSEVA

Hei!
Minulla on ollut talvesta 2007 japaninkääpiötulilisko. Nyt on käynyt niin, että altaan siivottuani siirsin eläimen takaisin ja huomaan nyt, että hännästä on syöpynyt iso pala! Kun katsoo ylhäältä häntä on puolillaan poikki ja valkoinen liha näkyy? Siirsin liskon erilleen. Nyt huomaan, että hännän iholle on ilmestynyt 2 punaista läiskää? Mitä voin tehdä?

2

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AIEMPIKIRJOITTAJA

      lisko ei syö ja on muuttunut melko rauhalliseksi. välillä liikkuu innokkaammin ja välillä hitaammin. Kyyhötti paljon maalla. Akvaarioterraa ein ole pesty aineilla ja pohjalla on pyöreitä kiviä.

    • Sammakkoeläimillä (kuten tulilisko) tuollainen suurempi haava/"syöpymä" on aina vakava juttu. Yhdessä punaisen värin kanssa oireet viittaavat ns. "red-leg" -tautiin tai sen tyyppiseen. Katso http://sammakkolampi.net/jutut/sairauksista.html#redleg . Toinen vaihtoehto lienee haava, joka nyt on tulehtunut. Tätä ajatellen katso samalta sivulta myös otsikon "Iho-ongelmat" alta löytyvä teksti.

      Nyt salamanteri pitäisi saada pikaisesti eläinlääkärille joka osaisi kunnolla diagnosoida ja hoitaa (lääkkein) ongelmaa. Hoitamattomana tilanne saattaa johtaa nopeastikin kuolemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3225
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1674
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1500
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe