Hautakivestä rasvajälki pois

Miten?

Kävi vahinko, siskoni laittoi isämme hautakiven kynttiläluukkuun steariinikynttilän, joka suli. Nyt kuivunut steariini on saatu pois mutta sisäpuolelle jäi rasvajäljet. Millä sitä arvaa puhdistaa?

Joskus kuulin, että puhdistettu bensiini auttaisi, mutta ei yhtään tietoa että laimennetaanko sitä johonkin vai putsataan vaan liinan kanssa? Entä pitäisikö huuhdella lopuksi vedellä jne.

Eli neuvoja kaivataan. =/

3

1716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kivipesuainetta, joka on juuri tarkoitettu kivelle, sitä on yleensä kaikissa kaupoissa. . Ainakin tulikiviuunista lähtee rasvatahrat sillä hyvin.

    • kokeile

      Jarru- ja kytkinpuhdistus spray.

    • tuli kuin uusi

      Asun kaukana omaisteni haudoilta ja keväällä, kun lähdimme viemään istutuksia ja kunnostamaan hautoja, huomasimme, että kivi oli pahasti sammaloitunut.

      Mutta sitten tulikin kysymys, miten putsaan kiven, kun kultaus, eli kirjaimet olivat kuin juuri laitettu, mutta ohut sammal oli ottanut vallan.
      Olin aikaisemmin tietoinen, että otan mukaani ikkunakrapan, sellaisen jolla putsataan maalijäljet maalausten jälkeen ikkunoista.

      Vedin varovasti sammalkerroksen pysytsuorilla vedoilla ja siihen jäikin sitten todella sottuinen kivi, eikä tippaakaan ollut vielä vettä saatavilla hautausmaan vesiposteista.

      Ajattelin varovasti kokeilla sillä mullalla, jonka otin haudalta, kun vaihdoin uuden.
      Hankasin sillä sammalet pois ja lopputulos olikin todella hyvä, kun autossa oli riepua, millä kiilloitin kiven kuivaksi.

      Yllätys oli melkoinen, sillä saimme todella kauniin kiven näin vaatimattomalle tuntuvalla tavalla.
      Nyt rakkaiden hautakivi on, kuin eilen ostettu, vaikka siitä on kolmekymmentä vuotta kohta, kun se on siihen laitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4333
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1312
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe