1,3 SOHC 12V -moottorissa (Mitsu) seuraavanlainen ilmiö: öljytikkuun kertyy ruskeanharmaata nestettä öljypinnan tasolle.
Myöskin tikun varsi on ruskeahko ihan kuin siihen olisi kondensoitunut vettä.
Auto on päivittäisessä käytössä 15 km työmatkalla.
Voisiko tuo ilmiö olla merkkinä vuotavasta kannentiivisteestä tai voisiko "lyhyt" ajomatka aiheuttaa tuollaista (kylmästä kuumaksi ja kylmäksi).
Hieman huolestuttaa ko. ilmiö kun missään perheemme autossa ei vastaavaa ole ilmennyt.
Niin, ja kilometrejä on takana vaivaiset 65000 ja öljy on Mobil Rally Formula 5W-50.
Moottoriöljyssä vettä?
8
19338
Vastaukset
- ilmiö
mutta jos öljyn seassa olisi vettä, pitäisi sen olla harmaata puuroa. Olisiko sitä kondenssilimaa tikussa?
- Kimmo
Tere!
Jaa onpa siinä ilmiö kerrakseen, vaan ei taida välttämättä olla niin kovinkaan harvinainen.
Autosi on päivittäisessä käytössä ja eikä toi matkakaan niin kauhean pitkä ole. Lyhyt matkakin voi aiheuttaa sen, että (ainakaan talvella) öljyn seassa oleva ei sieltä pääse (höyrystymään/tuulettumaan) pois. Jos olisi pidempi ja sisältäisi reippaampaa ajoa esim. moottoritiellä saattaisi se vesi paremmin sieltä lähteä. Tai ainakin joskus olisi syytä talvisaikaan ajaa vähän pidempiä ja reippanpiakin lenkkejä, tämä myös akun lataantumisen kannalta ja niiden öljyjen ja sen puhdistumisen kannalta.
Vuotava kannen tiiviste voi myös tehdä tälläistä. Ellei nestettä huku tai öljymäärä lisäänny huomattavasti, on vuodon kuitenkin oltava todella pieni. Yleensä näin oirehtivat kannentiivistevuodot ovat todella pieniä, ja sitten ne joskus saattavat pahentua todelliseksi vuodoksi. Tämä voi olla mahdollinen aiheuttaja, mutta yleensä kannentiiviste vuotaa sitten jo enemmältikin.
Auton moottoriöljyn sekaan tulee vettä moottorin käydessä myös ihan luonnollisista syistä. Bensiini palamisprosessissa syntyy nimittäin myös vettä. Autoissa on yleensä voitelujärjestelmän-/kampikammiontuuletusjärjestelmät tälläisten vesien ja kuonien poistamiseksi.
Järjestelmän tehokkuus ja hyvyys sekä varmatoimisuus riippu autosta ja sen moottrin suunnittelusta. Tarkasta myös tämän järjestelmän kunto ja toimivuus. Letkujen ja liittimien kunto ja tiiveus. Tarkasta myös että letkut eivät ole tukossa.
Ja ylimäärästä kosteutta sun muuta saat aina öljynvaihdonkin yhteydessä poistettua kun ajat aina ennen öljyvaihtoa moottorin kuumaksi, tarvittaessa vaikka pienellä vaihteella. Sitten ajat talliin ja laitat öljyt valumaan. Pidä kunnon kahvitauko! Ennen tauolle lähtö oat sitten myös öljytikun pois ja availet niitä kampikammiotuuletuksen/huohottimen liittimiä. Tällöin niistä rei-istä saattaa nousta hyöryä (taitaa olla vettä).
Ja talven / Suoman käyttöolosuhteissa kannattaa öljykin vaihtaa riittivän usein. Kyse ei ole pelkästään ajomääristä vaan myös se aika ja vuoden kierto vaikuttavat siihen. Eli ainkin kerran vuodessa, ajoit sitten kuinka vähän tahansa! - vanha erkki
Näin yhtäkkiä laskien sulla kertyy vuodessa työmatkakilometrejä n:3000.
Oisko Mitsun öljynvaihtoväli 10 tuhatta elikkä öljynvaihto on tehty n.3 vuotta sitten.
Ajelkaapas äitin ja muksujen kanssa Hämeenlinnan mummua katsomaan vaikkapa vain kerran kuussa, niin kyllä ne kondenssivedet sieltä hyndramentistä haihtuvat, sillä siitähän tässä on kysymys ja tulee ne öljytkin vaihdettua hieman useammin kun tulee kilometrejä enemmän.- Jussi Jukola
Toimiiko synteettinen öljy pätkäajossa, eli imeekö kosteutta itseensä, vai jääkö kaikki lima pintaan? Vaihda ne öljyt joka tapauksessa tuoreisiin...
- sehän
Jussi Jukola kirjoitti:
Toimiiko synteettinen öljy pätkäajossa, eli imeekö kosteutta itseensä, vai jääkö kaikki lima pintaan? Vaihda ne öljyt joka tapauksessa tuoreisiin...
onkin parasta. Niissä mon parhaat lisäaineet, jotka sitovat veden itseensä ja se ei jää pisaroiksi öljypohjaan. Kyse on vaan siitä, ettei sitä vettä ehdi haihtumaan lyhyessä ajossa, joten sen määrä kasvaa ja huohottimien jäätyminen ynnä muut haitat lisääntyvät. Kannattaa ajaa silloi tällöin kone kunnolla kuumaksi, että vesi haihtuu öljyn joukosta.
- Anonyymi
Öljy vaihdetaan autoon vuosittain vaikka ajais tuhat kilometriä. Menee öljy vanhaksi
- mitsuman
mitsuen vika on yleensä kannessä tai sen tiivisteessä omalta osaltani oli samahomma ja oli vain kannentiiviste palanut(ylikuumentunut) se selviää vain avaamalla kannen!
- Seppo_seppo
Juu eli itellä semmonen ongelma kanssa et vaihatin öljyt autoon tossa 2kk sitten ja nyt kun katoin (kylmänä) niin öljyt olivat lähestulkoon kokonaan puuroutuneet ja vaahdossa. mikä vika vuotaako kannen tiivste vai mikä mättää. joskus kuukaus sitten katoin aiemmin ja sillon oli vaan tikun ylärajassa vähä vaahtoa. auto on v40 volvo 2litrasella koneella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833