Asko Kervisen asia on hoidettava lain edellyttämällä tavalla rehellisesti ja oikeudenmukaisesti.
Kunnan virkamiesten koplailuille on tultava LOPPU!
Kunnan virkamiesten koplailuille on tultava LOPPU!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
hoidettu jo, mutta ei näytä eräille menevän kaaliin. tässä pala kymppäristä:
Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.
asiassa ei ole enää mitään hoidettavaa tai selvitettävää. enää tarvitsee vain hyväksyä ja jatkaa elämää!
miehillä, niin oikeutta ei kuntalaiset Kotkassa saa. Huom! Kervinen ei ole ainoa tapaus Kotkassa, jossa yhtäköyttäyhdistys on vastassa.
muitakin, mutta kervisen asiassa ei ole enää mitää epäselvää. asia on selvä ja hoidettu lakien ja asetusten mukaan. piste. loppu. piste.
saanut hänelle kuuluvia asiapapereita?
Joku syväkurkku antanut, eivät vaan uskalla näyttää ja käyttää niitä. Poikisi uusia oikeustoimia kun reppanat kerjäävät Kerviselle rahaa kaupungilta. Paperit on vaan asian sivu juonne. 3 vuotta vielä ,sitten ei Kotkassa enää persuja ole. Perustelevat muuten uutta puoluettakin, takin kääntäjät.
Asko Kervisen tapauksen selvittämisessä on kyse juuri käräjäoikeuden ja hovioikeuden päätöksien syntymisestä salattujen asiakirjatietojen perusteella tehtyjen todistelujen perusteella, so. perusteettomasti työtekijän kannalta.
Kervinen ei suostunut aikanaan esitettyyn korvaavaan työpaikkaan, koska se oli tarkoitettu asianomaisen saamiseksi korpeen pois Museolta, eikä ollut vastaava kuin hänen oma työnsä.
Suomen lakien mukaan irtisanomisen perusteena ei saa käyttää esimiehen laatimaa mustaa listaa tai sen tietoja, semminkään kun asioista ei ollut kerrottu asianomaiselle, eikä varoituksia ollut annettu. Työsopimuslain mukaan työpaikan luottamusmiehen on oltava läsnä, jos työntekijälle annetaan varoitus, eikä näin ole tapahtunut.
Kaupungin toimiminen lakien vastaisesti oikeuttaa Kervisen pyytämään asiakirjoja itselleen ja jatkamaan asian selvittämistä omien oikeuksiensa takia ja sen ovat todenneet myös Kotkan perussuomalaiset valtuutetut kanteluissaan ja selvityspyynnöissään.
Kunnianloukkausjutun työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen tuomiota lukiessa voi saada käsityksen, että onko Kervisen kunniaa luokattu, kun Pulkkinen on oikeudessa kertonut aikaisemmin todistelunsa sen hetkisen tiedon mukaan ja tiennyt museon johtajan laatimat muistiotiedot työsopimuslain vastaiseksi menettelytavaksi työnantajan puolelta?
Kysymys oikeudenpalvelijoille:
Voiko oikeuden päätöksen perusteluna käyttää toteamusta, että asianomainen (Kervinen) on käyttänyt asemaansa nähden kohtuuttoman paljon oikeusturvakeinoja asiansa hoitamiseen? Jos on, niin millä perusteella?
Edellä olevan johdosta voidaan todeta kansalaisen näkökulmasta, että asiassa on vielä paljon hoidettavaa ja selvitettävää, ennenkuin oikeudenvastainen menettelytapa voidaan hyväksyä ja jatkaa rehellistä normaalia elämää!
Oletko kuullut jo pehmenevän, syytä olis, järeämmät keinot tulevat syksyllä käyttöön!
Hyvä selvitys, ei jäänyt epäselvyyttä. Kervisellä perusteellinen oikeus vaatia kaupungilta kvahinkorvauksia...ja korkojen kanssa!
Kohta on Kotka lööpeissä!
Suomen velkaisin kunta. Tehtaat suljetaan ja tuloja ei ole. Muut kaupungit pistävät rahat varmuusvarastoihin tulevaisuutta varten, Kotkan kaupunginjohtaja rakentaa visioita minkä ehtii. Mimmonen on ilmoitus kun kaupunki on konkursissa ja huutokaupat alkaa? Mitä myydään? Kuka ostaa? Toriparkista ei saa mitään, persnettoa tekevä maretarium ei ketään kiinnosta. Olisikohan siitä suunnitellusta hyljemuseosta saanut mitään.
On se niin että paljon on johdossa mätää.
eikä noudata lakia.
Pitäisi vielä saada tarkennus ovatko työpaikat Suomalaisille vai Venäläisille?