Autossani on hihna alkanut huutaa kylmänä. Se on muutenkin silminnähden huonossa kunnossa. On aika vaihtaa uusi, mutta kysyisin nyt, että onko tässä sellainen jousikuormitteinen kiristin kuten amerikkalaisissa usein on. Yksi hihnapyörä kiristää jousen avulla hihnaa. Onko näin? Tiedätkö mitä maksaa?
Moniurahihna ja sen kiristin
6
1834
Vastaukset
- gv2004
Grand Voyager 3.3 l vm. 2004.
- hmhh
Sebringissä(2004) on sellanen jousikuormitteinen, 'iskunvaimennin' tyylinen kiristin. Mulla piti sellanen vaihtaa parivuotta sitten mutta suomesta sitä ei ainakaan sillon löytyny. Joutu saksasta tilaamaan ja se makso jotain 100 € ja tais olla ylikin. Noh jos oisin tajunnu sillon niin oisin tilannu sen suoraan jenkeistä, tais olla 14,90 $ :D. Paikka tais olla Rockauto.
- kaukonen44
pelkkä hihnan vaihto riittää...
- Korjattu
Omassani oli hihnan kiristin jumissa siten, että jousi ei enää kyennyt tekemään tehtäväänsä. Otin kiristimen irti ja herkistelin sitä ruuvipenkissä niin, että jousi pystyi taas tekemään tehtävänsä. Uuden kiristimen jouduin hankkimaan, kun kiristimen hihnapyörän laakeri tuli tiensä päähän, mutta uudesta vaihdoin vain hihnapyörän ja itse kiristin on siis edelleen alkuperäinen. En muista mitä kiristin maksoi, mutta tuolla se hyllyssä käyttämättömänä odottaa, josko alkuperäinen on joskus vaihdettava.
Velipojan pakussa on vastaava rakenne ja vika (kiristin jumissa). Hän ei ole vaivautunut kiristintä herkistämään, vaan kääntää manuaalisesti kiristintä, jos hihna alkaa lauistaa. Näin on pärjännyt monta vuotta. - Anonyymi
Korjattu kirjoitti:
Omassani oli hihnan kiristin jumissa siten, että jousi ei enää kyennyt tekemään tehtäväänsä. Otin kiristimen irti ja herkistelin sitä ruuvipenkissä niin, että jousi pystyi taas tekemään tehtävänsä. Uuden kiristimen jouduin hankkimaan, kun kiristimen hihnapyörän laakeri tuli tiensä päähän, mutta uudesta vaihdoin vain hihnapyörän ja itse kiristin on siis edelleen alkuperäinen. En muista mitä kiristin maksoi, mutta tuolla se hyllyssä käyttämättömänä odottaa, josko alkuperäinen on joskus vaihdettava.
Velipojan pakussa on vastaava rakenne ja vika (kiristin jumissa). Hän ei ole vaivautunut kiristintä herkistämään, vaan kääntää manuaalisesti kiristintä, jos hihna alkaa lauistaa. Näin on pärjännyt monta vuotta.Saanko kyseistä että oliko minkään laista ääntä kun kiristin oli jumissa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saanko kyseistä että oliko minkään laista ääntä kun kiristin oli jumissa?
15 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707956Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846015Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765502Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675426Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1192434Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61297Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421129Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501110