Kuivunut iho ??

Minulla kuivuu joka vuosi (syksyllä) nenästä ala-päin iho, ja vaikka kuinka rasvaan, niin se ei tunnu auttavan. Mitä neuvoksi ??

Olen poika ja menossa ylä-asteelle, en haluaisi että naamani on kuiva. Olisiko joku todella kosteuttava, ja varmaan samalla rasva pitoinen voide/rasva/salva ???
2201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

perusvoiteita.. Novalan hyvä ''rasvainen'' voide..vähän paksumaa.. Hyvä kosteuttava voide on Ceralan (tätä suosittelisin enemmän). Myös liika rasvaaminen on pahasta, kannattaa pestä kasvot vedellä aamuin illoin ja kostealle iholle levittää ohuelti rasvaa..Jos iho hilseilee kuivuneista kohdista, olisi hyvä pestä ihoa vähän kauemmin niin että se ensin pehmenee ja sitten kevyesti hieroa pehmentynyt kuollut ihokerros pois..itse joudun tätä tekemään koko kasvoihin joka päivä.. Jos Ceralan liian kallista myös Lipolan on ihan hyvää kosteuttavaa rasvaa.. Jos lisäät rasvaa päivän mittaan olisi hyvä iho aina ensin huuhdella ja sitten vasta laittaa lisää voidetta

Äänestä

minulla kuiviin käsiin on määrätty locobasea, erittäin rasvainen voide. saa apteekista. :) AUTTAA TODELLA HYVIN ! :) kädet oli ennen ihan kuivat ja verisit, nyt pehmoiset kuin vauvan pylly :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Assas kirjoitti:

Minulla kuivuu joka vuosi (syksyllä) nenästä ala-päin iho, ja vaikka kuinka rasvaan, niin se ei tunnu auttavan. Mitä neuvoksi ??

Olen poika ja menossa ylä-asteelle, en haluaisi että naamani on kuiva. Olisiko joku todella kosteuttava, ja varmaan samalla rasva pitoinen voide/rasva/salva ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu