Auttaisko joku..?
Päivittelen kotisivujani. Kun käytän muistiota ja siirrän valmiit sivut sivutilaani FileZillalla, niin jostain syystä valmiissa sivussa Ä-kirjaimet näkyvät vain jonakin outona merkkinä? Ainakin minun Firefox näyttää sen siten..
Miten asian sais korjattua?
Ä-kirjaimet näkyy outona merkkinä?
2
927
Vastaukset
- FireOfFeenix
Onko kotisivuilla määritetty headeriin charset oikein - onko tiedoston tallennusmuoto toisessa päässä esim UTF-8:saa tai ISO-8859-1 ja sitten kaikkein varmin tapa millä kirjaimet ovat oikeaa muotoa. Eli sen sijaan että laittaa tekstiin ä-kirjaimen voi laittaa tämän : ä , joka tekee ruudulle ä-kirjaimen. Sinun tapauksessasi neuvon käyttämään kyseistä muunnosta. ö on ö - loput muunnokset voit etsiä itse :)
- näin-utf-8
Jos selain näyttää sivun oikein kun valitset selaimesta merkistökoodaus: utf-8, mutta ei automaattisesti, toisesta päästä tulee luultavasti iso889-1 http-headerissa, vaikka sivu on utf8 (utf8 on nykyään suositeltu koodaus).
Tällöin
1. sivujesi headerissa tagien head-/head välissä tulee olla seuraava rivi (sivu= utf-8)
(HUOM [] tilalla pitää oikeasti olla ne HTML-väkäset, mutta vain []-merkit näkyy helposti Suomi24:ssä)
[meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /]
2. samassa kansiossa tulee olla .htaccess-tiedosto ja siinä rivi (Apachen http-header= utf-8):
AddDefaultCharset utf-8
(ja rivinsiirto perässä)
HUOM: Tarkista onko siellä .htaccess-filea, jos on, lisää rivi sinne, älä kirjoita suoraan olemassaolevan päälle, ettei sen muut rivit häviä samalla!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559168Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3805337Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1052145
- 1141568
- 531106