Olen tänne ennenkin valittanut samasta aiheesta, mutta saamatta mitään kunnollista vastausta. Edellinen kone oli niin vanha ja epäsopiva Vistan kanssa etten yhtään ihmettele miksi ei jaksanut pyörittää kuin Winampia, mutta nyt mulla on HP Pavilion-läppäri ja sama ongelma jatkuu. iTunesin kanssa toivotonta, Windows Media Playerilla toimii jotenkuten, mutta pätkii silti varsinkin kun kone lataa samalla esim. jotain nettisivua. Äsken koko iTunes jäi jumiin ja ääni nyki koko biisin ajan. Ripattujen levyjen ääni kuulostaa muutenkin oudolta, tosin en tiedä HD Soundin asetuksista mitään.
iTunesilla pitäis saada toimimaan edes jotenkuten, koska omistan iPodin eikä sitä voi kuulemma synkata millään muilla ohjelmilla.
Koneen tietoja:
- HP Pavilion dv6 Notebook PC
- Windows Vista Home Premium 32-bit
- AMD Turion(tm) X2 Dual-Core Mobile RM-75 2.20 GHz
- RAM 4 Gt
musiikki pätkii
5
829
Vastaukset
Varmaan pitää Vistaa nopeuttaa.. Windows Defender pois päältä, Aero ja muut tehosteet pois päältä, Superfetch pois päältä. Jos koneessa on joku tietoturvaviritys hidastamassa niin käyttelee ilman. Lisäksi kannattaa selain vaihtaa pois Opera 9.64:n tai Firefox 3.5:n ja käyttää mainossuodinta, ettei ne flashanimaatiomainokset hidasta. Tämän lisäksi musiikkisoittimen prosessia voi säätää korkeammalle prioriteetille. Flash Playerin päivitys uusimpaan versioon nopeuttaa myös sitä. Windows Vistahan sinulla kai jo päivitetty SP2:n ?
- neiti vahinko
Piru vie, näyttää olevan vaan SP1 asennettuna. Voisko vika olla siinä?
neiti vahinko kirjoitti:
Piru vie, näyttää olevan vaan SP1 asennettuna. Voisko vika olla siinä?
"Piru vie, näyttää olevan vaan SP1 asennettuna. Voisko vika olla siinä?"
Ei ole, mutta se SP2 pitää asentaa lähi kuukausien aikana ja se voi parantaa toimivuutta.
- MinäIte.
Minullakin musiikki pätkii jos Avast taustalla scannaa. Yleensä vain silloin jos käytän Windows Media Playeria.
- kauksu
Mulla loppu kun klikkailin resursseista (ctrl alt del) kaikki nämä eManagement, eTray, yms. e-ohjelmat pois. MAHTAVAA :)).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1814193"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322229Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782196- 192021
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark52019Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.281970Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201793Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251793- 831777