Muovirottingin kestävyys?

talven säänvaihteluissa

Haluaisin hankkia lasittamattomalle parvekkeelle muovirottinkisohvan.

Liike sanoo, että muovirottinki eli polypropeenimuovi ja polyeteenimuovi kestää kesän säänvaihtelut. Koska minulla ei ole talvisäilytystilaa kalusteille, ne on pakko säilyttää talvenkin ajan parvekkeella, johon pääsee satamaan lunta.

Onko kellään tietoa, miten muovirottinki kestää suomalaista pakkasta ja talven suuria lämpötilan vaihteluita? Luonnollisesti on selvää, että istumista sohva ei kestä jääkylmänä, mutta se ei ole tarkoituskaan, riittää että herää keväällä eloon yhtä käyttökelpoisena kuin ennenkin.

Kestääkö vai mureneeko pakkasella?

9

3285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutamia

      Netistä löytyi muutamia tuon materiaalin parvekekalustevalmistajia. Toisilla sanotaan, että säänkestäviä (= sade, aurinko ja UV-säteily), toisilla sanotaan että myös pakkasen kestäviä -25 asteeseen.

      Onkohan näissä eri valmistajien polypropeenimuoveissa ja polyeteenimuoveissa kestävyyseroja, kun kaikki eivät pakkasenkestävyyttä mainitse?

    • lsdfölksdölkds

      Kyseisestä aineesta tehty kalusteita vasta pari vuotta. Mielestäni kokemukset on sen verran lyhyen aikavälin, että varmasti ei uskalla sanoa mitään.
      Uskoisin kuitenkin, että parveekkeela ei ole mitään ongelmaa säilyttää niitä, kunhan ei niitä käytä istumiseen kovalla pakkasella. Kestää varmaan senkin.
      Enempi olen omista kalusteistani huolissani auringon UV- säteilylle.
      Ostin kalusteet muutama viikko sitten ja ja siellä liikeessä laitoin merkille, kuinka huonoon kuntoon (väriin) oli menneet kestokuusta valmistetut kalusteet. Jos kalut oli olleet säiden armoilla vain tämän kesän, niin huh huh.
      Jotkut pöydän oli muuttuneet täysin harmaiksi ja vaalentuneet erittäin paljon.

      Parempi vaihtoehto puukalusteille taitaa ehdottomasti olla muovirottinkiset, ne on kestävämpiä sää olosuhteille ja sitä paitsi ne on halvempia

      • Anonyymi

        En ole istunut talvella tuoleissa, mutta kyllä niitä.on katkennut punoksia, mutta eihän ne kalliita ole. Kestopuu ja kunnon raudat tukemassa kestää kyllä , hinta on tietysti eri juttu.


    • muovirottinki

      Meillä ollut jo kolme talvea parvekkeella ja hyvin ovat kestäneet .Muutenkin ovat helppohoitoisia ja siistin näköisiä. Kyllä voin suositella .

      • Alkup. kysyjä

        Taidanpa sitten uskaltaa hankkia muovirottingit parvekkeelle.
        Kiitos vastaajille!


    • Anonyymi

      Ihan täyttä paska. Aluksi oli oikein kivat, mutta nyt muutaman vuoden jälkeen muovirottinki on mennyt etenkin tuolien käsinojista, mutta myös pöydän reunasta ihan palasiksi. Ongelmana ei ole pakkanen vaan kuumuus ja suuret lämpötilanvaihtelut kesällä. Noi rottingit katkeilee ihan silpuksi kun partsi on vuoronperään kuuma ja jäähtyy sitten lämmitäkseen taas. Ainakin noi Jyskin muovirottinkikalusteet on roskaa. aluksi kyllä oikein kivat, mutta kyllä ne nyt saisi kestää pidempään kuin pari kolme kesää. Toisesta tuolista on molemmista käsinojista käsinojien metallirunko jo melkein täysin paljaana ja rottinki on monesta muustakin kohtaa katkeillut. toinen tuoli on hiukan paremmassa kunnossa, mutta siinäkin on rottingit katkeillut omia aikojaan. Ja samoin on pöydän rottingit. Pitää ensi kesänä ostaa uudet kalusteet, mutta en kyllä osta samanlaisia muovirottinkisia.

    • Anonyymi

      Taitaa "muovirottinki" olla jo nimenäkin huijausta. Rottinkikalusteet kun tehdään bambusta.

    • Anonyymi

      Ei tee mitään , kertakäyttö tuote, katkeilee ja murenee parissa vuodessa.

      • Anonyymi

        Sellaista se halpa muovi on kaikessa. Ei kestä joko aurinkoa tai pakkasta. Eräät tekniset muovit ovat eri asia. Ovat vahvasti lisäaineistettuja, esim. jotkin auton osat, mutta kalliita.

        Meillä on yli 70-vuotias kukkapöytä, oikeaa rottinkia. Siinä on kaksi tasoa, ylempi koristeellista lasia, alempi sekin rottinkinen, eli bambua. Samoin nurkkien ym. punokset aitoa bambunsuikaletta. Ei muovia lainkaan.
        Ollut viimeiset 14 vuotta parvekkeella auringossa ja pakkasissa. Aina vain kestää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3326
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      2019
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe