Suomalaisten miehitys jatkuu

Afganistanissa. Kukaan ei edes haavoittunut suomalais-ruotsalaisesta miehitysjoukosta, kun afgaanit hyökkäsivät suomalais-ruotsalaista miehitysjoukkoa vastaan.

Mitä puolueeton tai liittoumaton Suomi tekee muuta kuin auttaa Usalaista miehittäjää?

En viitsi puhua suomalaistappioista. Niitä tulee ihan varmasti partioiville miehitysjoukoille, siis myös Suomelle. En muuten ymmärrä ollenkaan, että puhutaan rauhanturvaoperaatiosta, kun puhutaan Afganistanin miehityksestä.
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin tietäisit YK:n toimien auttavan demokratian kehitystä maassa jossa oli aikoinaan talibanien hirmuhallinto joka sorti varsinkin naispuolista väestön osaa julmasti.

Kyseessä ei ole miehitys vaan avustustehtävä joka loppuu kunhan saadaan afgaanien omat joukot sekä armeijan että poliisin suhteen sille tasolle kuin on tarvis estämään talibaanien väkivallan uhka. Talibaanithan voisivat osallistua vaaleihin muuttumalla rauhalliseksi poliittiseksi liikkeeksi mutta siihen niillä ei ole halua koska niillä ei ole mahdollisuuksia pärjätä vapaassa yhteiskunnassa.

Äänestä
  • varmistamassa, että afganistanilaiset äänestävät oikein. Markkinataloudelle on tärkeintä, että heroinimarkkinat toimivat häiriöttä.

    Äänestä

  • muiden muassa kirjoitti:

    varmistamassa, että afganistanilaiset äänestävät oikein. Markkinataloudelle on tärkeintä, että heroinimarkkinat toimivat häiriöttä.

    Heroiinimarkkinat ovat talebani tolvanoiden suosiossa.

    Ja afgaani tytöt lentäisivät kouluista ulos samalla sekunnilla kun
    talebanit palaisivat valtaan.

    Onko sinulla jotain afgaani tyttöjen koulunkäyntiä vastaan?

    Äänestä

Talebanin vähemmän kunniakkaaseen historiaan ja palataan asiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvin kirjoitti:

Afganistanissa. Kukaan ei edes haavoittunut suomalais-ruotsalaisesta miehitysjoukosta, kun afgaanit hyökkäsivät suomalais-ruotsalaista miehitysjoukkoa vastaan.

Mitä puolueeton tai liittoumaton Suomi tekee muuta kuin auttaa Usalaista miehittäjää?

En viitsi puhua suomalaistappioista. Niitä tulee ihan varmasti partioiville miehitysjoukoille, siis myös Suomelle. En muuten ymmärrä ollenkaan, että puhutaan rauhanturvaoperaatiosta, kun puhutaan Afganistanin miehityksestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu