Minulla puhkesi migreeni joskus kasilla, mutta on tullut hyvin harvoin (ehkä puolen kymmentä kertaa) tässä kahden vuoden aikana. Joka kerta tosin on mukana ollut sekä näköhäiriöitä, puutumista että älytöntä päänsärkyä. Minulta puutuu vain oikea puoli (käsi[varsi], kasvot, kieli). Näköhäiriöissä on sokea piste oikealla puolella. Pahoinvointia tai huimausta ei esiinny. Kun kohtaus on ohi, oikean puolen ohimoon koskee äkkinäisissä liikkeissä, kumartaessa ja aivastaessa (varsinkin!!) .
Onkos kellään samankaltaisia oireita kuin minulla? Edes näköhäiriöitä?? Olisi kiva keskustella kokemuksista... Tietää ettei ole yksin ;)
Onkos kellään samankaltaisia oireita kuin minulla? Edes näköhäiriöitä?? Olisi kiva keskustella kokemuksista... Tietää ettei ole yksin ;)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni ei ole migreenikohtausta puhjennut nyt varmaan puoleen vuoteen. Sillon kun vielä kohtauksia oli niin joka kerta näköhäiriöitä niin että näkökenttä kapenee ja siihen pisteeseen mihin katseensa kohdisti ei näe ollenkaan. Joskus myös puheesta tuli hankalaa, ei löytänyt sanoja.
Mulla on suurinpiirtein nuo kaikki samat oireet. Yleensä kyllä eri aikaan, ts. eri päivinä.
Kerran oli kuuden päivän putki jolloin eri oireita eri päivänä (joskus myös yhtäaikaa).
Sain elämäni ensimmäiset migreenilääkkeet kuukausi sitten ja sen jälkeen ei ole ollut yhtään kohtausta. (Tein avauksenkin: Olipas tehokas lääke). Että sinäänsä ihan hyvä juttu, mutta kyllä se/ne päivät vielä on edessä taas.
Tsemppiä meille!
ps, kurkkaa tänne:
http://www.migreeni.org/