Atopiaa vai allergiaa?

Vauva 2kk

Meillä on 2kk vauvalla ollut alusta saakka kuivaa punaista läikikästä ihottumaa kasvoissa. Alkuun oli ihossa tosi pahoja hormoninäppyjä, mutta niistä ei enää ole kyse. Nyt myös käsivarsissa on kuivaa kovaa ihottumaa, joka ei kuitenkaan punerra. Välillä tilanne saattaa olla hetken aikaa kasvoissa todella hyvä, välillä taas pahenee. Kortisonia en ole ikinä käyttänyt, mutta pepanthenea lähes päivittäin. Se tuntuu olevan tarpeeksi rasvainen koska auttaa aika hyvin. Pehmittää ja sitä myöten parantaa ihoa. Mikään Ceralan tms. ei ole tarpeeksi rasvaista.
Lääkärillä kävin, muttei osannut tyypillisesti sanoa juuta ei jaata. Mahdollisesti atopiaa? Itse olen epäillyt myös maitoallergiaa. Nlan mukaan se taas ei ole mahdollista, kun ei ole merkittäviä suolistovaivoja. Kyllähän kuiva ihottumakin on aina oire?!

Miten muiden vauvoilla atopia ilmenee? Välillä maidonjuonnin jälkeen ihottuma punertuu mielestäni entisestään. Samoin kyllä on jos on juuri herännyt unilta, vähän hikinen tms.
Kuinka erottaa vauvalla "vain" atooppisen ihon ja ruoka-aineallergian? Iho ei mielestäni hänellä kutise.
Meillä juodaan tuttelia ja kaikki tavalliset muut merkit on kokeiltu. Nannista tuli kakka ihan vihreäksi ja mahavaivoja vaikka iho tuntuikin heti paranevan. Jauhosekoituksista vauva ei huolinut tuttelia ja nan teki samat oireet kuin valmistetrakin.

Tuntuu, ettei kukaan auta tähän kysymykseen. Ei lastenlääkäritkään näköjään tiedä mitään. Ajan kanssako se vasta selviää, oliko kyse ehkä maitoallergiasta ja pahennan ehkä odotellen turhaan allergian laatua?

2

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja sen tuloksia

      että saat mitään diagnoosia. Seuraa esim. lapsen ihoa päivittäin digikuvien avulla muutaman viikon ajan, eli otat kuvan aina samaan aikaan (herääminen, aamupalan jälkeen, lounaan jälkeen, nukkumaan mennessä) samasta kohdasta (poski, käsivarsi, taive tms). Sitten lähdet testaamaan edelleen kuvia ottaen, onko kyse maitoallergiasta tai atopiasta. Atopia on sellainen ongelma, jonka diagnoosiin kuuluu se, että se kestää pitkän aikaa, joten on ihan tyypillistä, ettei lääkäri sitä yhden käyntikerran perusteella diagnosoi.

    • ...

      Meidän esikoisella todettiin maitoallergia kolmekuisena, joka ilmeni atopialla. Ikinä ei ollut mitään suolisto-oireita, mutta iho oli ympäriinsä huonossa kunnossa. Myöhemmin todettin myös vilja-kananmuna-allergiat. Meidän likan iho kutisi tosi pahasti ja oli tosi itkuinen ja raskas eka vuosi. Ja kovat rasvat piti olla jokapäivä käytössä. Ja kortisonia kului paljon! Lopulta kävi vielä niin, että sopivaa maitokorviketta ei löytynyt, ja annoin hänelle vain vettä ja kalsiumvalmistetta.

      Kyllä, jos se kerran pahenee maidon jalkeen, niin näyttäis, että siihen reagoi. Suosittelen, että meette näyttäämään yksityiselle, jos löytyy vakuutus tai on muuten mahdollista.

      Nyt kun tyttö on kolmen vanha, niin kananmuna-allergia on enää jäljellä allergioista. Mutta atoopikko on kyllä vielä, ja ilmeisesti loppuelämänsä. Ja edelleen rasvataan joka päivä perusrasvat. Mutta selvitttiin!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe