Meillä on 2kk vauvalla ollut alusta saakka kuivaa punaista läikikästä ihottumaa kasvoissa. Alkuun oli ihossa tosi pahoja hormoninäppyjä, mutta niistä ei enää ole kyse. Nyt myös käsivarsissa on kuivaa kovaa ihottumaa, joka ei kuitenkaan punerra. Välillä tilanne saattaa olla hetken aikaa kasvoissa todella hyvä, välillä taas pahenee. Kortisonia en ole ikinä käyttänyt, mutta pepanthenea lähes päivittäin. Se tuntuu olevan tarpeeksi rasvainen koska auttaa aika hyvin. Pehmittää ja sitä myöten parantaa ihoa. Mikään Ceralan tms. ei ole tarpeeksi rasvaista.
Lääkärillä kävin, muttei osannut tyypillisesti sanoa juuta ei jaata. Mahdollisesti atopiaa? Itse olen epäillyt myös maitoallergiaa. Nlan mukaan se taas ei ole mahdollista, kun ei ole merkittäviä suolistovaivoja. Kyllähän kuiva ihottumakin on aina oire?!
Miten muiden vauvoilla atopia ilmenee? Välillä maidonjuonnin jälkeen ihottuma punertuu mielestäni entisestään. Samoin kyllä on jos on juuri herännyt unilta, vähän hikinen tms.
Kuinka erottaa vauvalla "vain" atooppisen ihon ja ruoka-aineallergian? Iho ei mielestäni hänellä kutise.
Meillä juodaan tuttelia ja kaikki tavalliset muut merkit on kokeiltu. Nannista tuli kakka ihan vihreäksi ja mahavaivoja vaikka iho tuntuikin heti paranevan. Jauhosekoituksista vauva ei huolinut tuttelia ja nan teki samat oireet kuin valmistetrakin.
Tuntuu, ettei kukaan auta tähän kysymykseen. Ei lastenlääkäritkään näköjään tiedä mitään. Ajan kanssako se vasta selviää, oliko kyse ehkä maitoallergiasta ja pahennan ehkä odotellen turhaan allergian laatua?
Atopiaa vai allergiaa?
2
667
Vastaukset 2
- ja sen tuloksia
että saat mitään diagnoosia. Seuraa esim. lapsen ihoa päivittäin digikuvien avulla muutaman viikon ajan, eli otat kuvan aina samaan aikaan (herääminen, aamupalan jälkeen, lounaan jälkeen, nukkumaan mennessä) samasta kohdasta (poski, käsivarsi, taive tms). Sitten lähdet testaamaan edelleen kuvia ottaen, onko kyse maitoallergiasta tai atopiasta. Atopia on sellainen ongelma, jonka diagnoosiin kuuluu se, että se kestää pitkän aikaa, joten on ihan tyypillistä, ettei lääkäri sitä yhden käyntikerran perusteella diagnosoi.
- ...
Meidän esikoisella todettiin maitoallergia kolmekuisena, joka ilmeni atopialla. Ikinä ei ollut mitään suolisto-oireita, mutta iho oli ympäriinsä huonossa kunnossa. Myöhemmin todettin myös vilja-kananmuna-allergiat. Meidän likan iho kutisi tosi pahasti ja oli tosi itkuinen ja raskas eka vuosi. Ja kovat rasvat piti olla jokapäivä käytössä. Ja kortisonia kului paljon! Lopulta kävi vielä niin, että sopivaa maitokorviketta ei löytynyt, ja annoin hänelle vain vettä ja kalsiumvalmistetta.
Kyllä, jos se kerran pahenee maidon jalkeen, niin näyttäis, että siihen reagoi. Suosittelen, että meette näyttäämään yksityiselle, jos löytyy vakuutus tai on muuten mahdollista.
Nyt kun tyttö on kolmen vanha, niin kananmuna-allergia on enää jäljellä allergioista. Mutta atoopikko on kyllä vielä, ja ilmeisesti loppuelämänsä. Ja edelleen rasvataan joka päivä perusrasvat. Mutta selvitttiin!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1172888Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151045Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63873Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51815- 52799
- 47684
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍74636- 80626
- 50615
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614