Koska olen siis Suomen energiayhtiön asiakasi? Puhelimitse lupauduin ja minulla nykyiselle sähköyhtiölleni 14 pv:n peruutusaika vaihtaa sähköyhtiötä. Olenko siis 14 päivän jälkeen puhelinsoitosta Suomen energiayhtiön asiakas ? Vai sen jälkeen vasta kun saan 3-4 viikon päästä puhelinsoitosta ne paperit? Vai 14 päivän jälkeen kun olen saanut ne paperit?
Siksi kyselen kun nyt en voi peruuttaa sitä puhelinsopimustani jo nyt kuin vasta sitten sen jälkeen kun olen saanut kotiini kirjalliset sopimuspaperit Suomen energiayhtiöltäni. Nykyinen sähköyhtiö ei ole innokas estämään minun irtisanomistani vaikka niin pyysin.
Missä vaiheessa Suomen energiayhtiö ottaa minut asiakkaaseni? Millaisia kokemuksia teillä on?
Siksi kyselen kun nyt en voi peruuttaa sitä puhelinsopimustani jo nyt kuin vasta sitten sen jälkeen kun olen saanut kotiini kirjalliset sopimuspaperit Suomen energiayhtiöltäni. Nykyinen sähköyhtiö ei ole innokas estämään minun irtisanomistani vaikka niin pyysin.
Missä vaiheessa Suomen energiayhtiö ottaa minut asiakkaaseni? Millaisia kokemuksia teillä on?
Vastaukset 14
Vanhimmat
sopimus, muuten et pääse irti SEY:stä sit myöhemmin millään!
älä vaihda sinne ikinä, saat tapella lopun elämäsi päästäksesi irti siitä yhtiöstä sitten, eikä ole halvin edes, tutki tilanne ja äkkiä!
Asiantuntijan neuvo ja tietoa tasan tarkkaan....
eli ennen piti asiakkaan lähettää heille kirjallinen peruutuspyyntö, muuten ei loppunut yhteys ei sit millään, jatkuvasti jatkui vain heidän myyntiosuus, olipa jo hinta mikä tahansa!
Varo ja ota opiksesi, sorry!
Vieläkin tämä asia vaivaa minua. Niin se puhelinmyyjä sanoi, että voin sähköpostitse peruuttaa ja yritin jo aikaisessa vaiheessa jo seuraavana päivänä soitosta mutta ei kelvanut heille kun en ole vielä heidän tietokannoissa, et sitten peruutusoikeus( 14 pv aikaa) alkaa kun saan sen 2-3 viikon päästä soitosta sen kirjallisen sopimuksen postissa. Ajattelin vaan, että sittenkö perutaan kun ollaan jo asiakkaitako? Mitenköhän ne toimivat näissä tilanteissa ja miten minun pitäisi toimia. Olen aina erilaisissa nettikaupoissa ( jos jokin kaduttaa) ja puhelinlehtitilauksissa saanut peruuttaa tilaukseni silloin kun olen halunut eli AIKAISESSAKIN vaiheessa, niin miksei nyt sitten se käy. Mitenköhän tämä kampanjointi menee ja millaista sähkötarjous lappuja sitten tulee. Tämä siis pelottaa ja jännittää. Aina oppii jotain uutta!!!!
heiltä tiedon, pitäis siinä lukea se peruutusaika (2 vkoa?) ja heti ilmoitat s-postilla ja laita/lähetä sinne vielä varmuudeksi paperilla ominkäsin kirjoitettu tieto sopimuksen peruutuksesta ja ota kopio itsellesikin, voinet tarvita sitä, vielä SEY:lle
tosi vaikeeta päästä sieltä ikinä irti sitten, kertoo toisen yhtiön sähkönmyyjä, jossa asiakas luullut saavansa halvempaa myyntisähköä, joutui kiikkiin, autan sua nyt pois sieltä!
olen myös s-yhtiössä oleva, tiedän jutut ikävä kyllä.toivottavasti pääset tuolta pois, en voi mainostaa yhtiötämme täällä, lykkyä tykö.
Mentiin retkuun ja oltiin n. puoli vuotta Suomen enrgiayhtiön asiakkaita. Irtisanoutumiseen riitti kirjallinen ilmoitus sähköpostilla, that's it.
Meillä taas ollaan oltu nyt vajaa vuosi SEY:n asiaakkaana ja hinta on pysynyt alhaisena 10 000 kwh vuosikulutuksella. Ollaan kaikin puolin tosi tyytyväisiä ja meille puhelinmyyjä antoi hyvin selkeät ohjeet!
Eli kyllä meitä kannattajiakin löytyy :D
Olisin halunnut selvittää heidän kanssaan pari asiaa sähköpostitse, mutta ovat kait häipyneet maasta kun eivät vastaa useasta yrityksestä huolimatta. Tuli ensimmäinen arviolasku, mutta en taida maksaa etukäteen, koska siirtoyhtiö laittoi uuden etäluettavan mittarin.
Minulla kävi niin, että hinta nousi n. kuukauden kuluttua liittymisestä oleellisesti. Vanha yhtiö oli sen jälkeen selvästi halvempi. Niinpä erosin puolen vuoden päästä SEY:stä ja palasin vanhaan. Vein itse eroilmoituksen firman toimistoon Hgin Sörkkään ja otin omaan kappaleeseeni kuittauksen. Varsin epäsiisti isohko huone, missä kaksi henkilöä touhusi hankkimassa puhelinmyynnillä uusia liittyjiä. Siinä koko pulju.
Jos luette noita ylempiä viestejä mitkä on kaikista vanhimpia (ihmeellistä että niinpäin) niin asiat on kyllä niistä ajoista muuttunut. Ja jos joku kaveri on kertonu kokemuksiaan joitakin vuosia sitten, onko ne enää paikkaansa pitäviä?? Jos firma tulee ruotsista missä on eri lait esim. laskutuksessa, menee aikaa että homma saadaan kuntoon.
Nykyään hinnat menee markkinoiden mukaan, ei muuten. Ei pidä ihan oikeesti uskoa ihan kaikkea mitä netissäkin puhutaan.
Paljon on esim sellaisia jotka ei halua tällaisen firman menestyvän, jotka sitä haukkuvat. Helpohan se on parjata ku on suht uusi markkinoilla verrattuna muihin ja halvempi
SUOSITTELEN IHAN KAIKILLE JOTKA ON SOPIPMUKSEN TEHNY, ETTÄ EI HÄTIKÖI, VAAN KATTOO RAUHASSA KU TULEE TILAUSVAHVISTUS. SIINÄ LUKEE MITEN MENNÄÄN. SITTEN KU KLÄHTEE HOMMA KÄYNTII NI TOSIAAN ENSIMMÄINEN ILMAINEN KUUKAUSI JA SITTEN HALVALLA. SEN JÄLKEEN HINTA VOI NOUSTA TAI LASKEA, RIIPPUU MARKKINOISTA. MUTTA NÄINHÄN SE TEKEE JOKAISELLA YRITYKSELLÄ!! SÄHKÖN HINTA ELÄÄ KOKOAJAN!!
JA JOS JOKU EI MENE SOPIMUSKAUTENA NIINKUN PITÄÄ EI SE OLE MAAILMANLOPPU, VAAN IHAN VAIKKA VIRHE. JA SOPIMUSHAN EI OLE MÄÄRÄAIKAINEN ELI SIITÄ PÄÄSEE IRTI MILLON VAAN...
JA NIINKUN TÄÄLLÄ ON SANOTTU, TYYTYVÄISET ASIAKKAAT ON HILJAA, TYYTYMÄTTÖMÄT VALITTAA.. JOS TÄSTÄ ON NYT TÄÄLLÄ NETISSÄKIN VALITTANUT VAIKKA 800 IHMISTÄ (MITÄ EI OLE), NIIN NE LOPUT 79 200 ON SIS TYYTYVÄISIÄ.
SEY:LLÄ ON SIIS TÄLLÄ HETKELLÄ YLI 80 000 ASIAKASTA YMPÄRI SUOMEN.
MUISTAKAA ETTÄ JOS 1% ON TYYTYMÄTTÖMIÄ, EI SE OLE PALJON. EI EDES 5%.
veikkaan että esim fortumilla sun muilla on varmasti enemmän tyytymättömiä asiakkaita kun SEY:llä, sey:stä nyt heti luullaan jotain, kun sen "nimi on niin outo, myynti on vain puhelimitse ja firma on uusi."
Myyntikin tapahtuu puhelimitse sillä sillä tavoin saadaan ASIAKKAAN KANSSA HENKILÖKOHTAISESTI SOVITTUA ASIAT JA TARJOTTUA PAIKKAKUNTAKOHTAINEN HINTA.
miettikää näitä asioita ja kokekaa yhtiö itse, ennenkun uskotte ja alatte valittamaan.
Kokeilin tuon firman asiakkuutta pari vuotta sitten, kun minulle se myytiin väitteellä että aina saa 5% paikallista energiayhtiötä halvemmalla. Todellisuudessa jo ensimmäisessä laskussa oli huomattavasti paikallista energiayhtiötä korkeampi kWh-hinta. Vaihdoin samantein takaisin paikalliseen yhtiöön. Sain muutoksen jopa ilman laskua ylimääräisestä mittarinluvusta, joten olen erittäin tyytyväinen omaan paikalliseen yhtiööni (Fortum). En kokeile toistamiseen tällaisia epämääräisiä lupauksia antavia firmoja.
"Pari vuotta sitten" olikin tämän sinun viestisi mitätöijä ;D
Taidat ollan firman edustaja?
Omat kokemukseni yhtiöstä aivan viime päiviltä kertovat jostain ihan muusta. Asiakaspalvelija langan päässä esiintyi vihaisesti ja agressiivisesti. Aivan käsittämätöntä!!! Vastaavaan en ole koskaan törmännyt. Ei taida olla puhtaat jauhot pussissa.
Minullekin soitettiin kyseisestä yhtiöstä. Kun sanoin, etten halua, niin ehdottivat että "jos siinä tapauksessa laitettaisiin mustaa valkoisella". Ymmärsin sen niin että saan materiaalia harkittavaksi, jotta voin sitten päättää. Sitten alkoivatkin kysellä kaikenlaisia henkilötunnus-ym. tietoja, ja siitä tajusin, että ovat laittamassa sopimusta postitse. Lopetin puhelun siihen paikkaan. Markkinointitapa on kyllä perin kummallinen ja harhaanjohtava. Mitään tietoja ei todellisuudessa anneta, ei edes ohjata nettisivuille, ja sitten jo pitäisi alustavia sopimuksia tehdä. Onneksi hälytyskellot soivat.
http://suomenenergiayhtio.blogspot.com/2011/06/suomen-energiayhtio-oy.html#comments