Kilpikonnan UV-valo

Apuva!

Soveltuuko ihmisten UV-valaisin kilpikonnille? Katselin tuossa juuri että ihmisille tarkoitettu musta UV-lamppu maksaa nimittäin alle puolet siitä mitä eläinkaupassa myytävät UV-lamput... Niitä saa loistelamppuina, taikka tavallisina lamppuina, mutta kaikissa tuo valo on ns. mustaa. Se ei haittaa koska konnan lämpölampusta tulee tarpeeksi valoa. Onko kenelläkään kokemuksia näistä UV-lampuista yms.

8

5452

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turtle WAX

      http://www.maakilpikonna.com/html/terraario.html

      Tämä säteily tuottaa kilpikonnan ihossa D3-vitamiinia, jota kilpikonna tarvitsee saamansa lisäkalkin (liitujauhe ja seepiansuomu) hyväksi käyttämiseen. Ilman UVB -lamppua kilpikonnan kilven kalkkipitoisuus ei pysy normaalilla tasolla, vaan kilpi alkaa vaurioitua.

      • sdknvkveof

        Niin, tuosta ei ollut paljoa apua. Tiedän että pitää olla UV-lamppu.


      • sivusta seurannut
        sdknvkveof kirjoitti:

        Niin, tuosta ei ollut paljoa apua. Tiedän että pitää olla UV-lamppu.

        Lamppu ei saa olla UV vaan UVB ja se on aivan eri juttu..


    • konna2

      Vertaile onko lamppujen säteilykoostumus sama ,jos on niin en keksi yhtään syytä miksei voisi käyttää.

      • turtle WAX

        maakilpikonnille on hyvä että loisteputkessa tms. polttimossa on ns. b-vitamiini valon spektri josta kilpikonna saa kilpensä pitimiksi vitamiinilisää.


      • konna2
        turtle WAX kirjoitti:

        maakilpikonnille on hyvä että loisteputkessa tms. polttimossa on ns. b-vitamiini valon spektri josta kilpikonna saa kilpensä pitimiksi vitamiinilisää.

        Niin toki täytyy olla UVB-säteilyä lampussa ,kuten siinä eläinkaupan lampussa varmasti onkin. Jos nyt siinä ihmisille tarkoitetussa lampussa on sama säteilykoostumus ,niin silloin se käy yhtä hyvin. Muuten tietenkään ei. Siitä lampusta konna saa D-vitamiinia ,joka on välttämätöntä kalkin imeytymiselle.


    • eläinlääkäri

      hei sivusta seurannut anteeksi vaan mutta mitään uvb lamppuja ei ole olemmassa vaan pelkästään uv lamppuja jotka tuottaa uvb vitamiinia. että ne ei ole yhtään eri asioita !! mielestäni tuo ihmisten uv kuulostaa lupaavalta ! :)

    • plkjnb

      Kannattaa ostaa elainkaupasta, vaikka maksaakin enemman. Itse ostin maakilpikonnille elainkaupan matelijan loisteputken 33e ja 55e loisteputken pidikkeen/lampunjalan sijasta sain samanlaisen Claes Ohlssonilta 20e...etta tassa voi sitten saastaa :)

      Oikean lampun merkitys kilpikonnan elamalle on aivan valttamaton, muuten konnan elamanilo hiipuu silmissa...


      Mielestani kunnon lampusta kannattaa maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      393
      1546
    2. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1004
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      991
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      134
      979
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      125
      662
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      624
    Aihe