Vaskiviikko ohitse...

Sinl

..mutta, mitä toimintaa tämän jälkeen tai mitä uutta oheisohjelmaa tuleville Vaskiviikoille...

Tahtoo nämä kesät olla aika hiljaisia tapahtumien suhteen, heittäkääpäs ideoita, itsellä tuli heti jotain..

- Aino/Reino Cup juoksu
- MotoCross kisa (jos rata joskus kunnossa)
- Satamasoi -tapahtuma, kaupunginniemi on hieno paikka, muttei sielä tapahdu mitään.
- ....
- ..

12

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauha maassa

      Kiva kun oli ja meni. Ihmisten pitää välillä rauhoittua eikä jatkuvasti puuhastella sirkushuvien parissa. Ehdotaisin, että vaskiviikko olisi vaikka joka toinen vuosi ja silloin voisi olla esim. parin viikkoa yhtäjaksoisesti.Lieksa tarjoaa hienot puitteet monelle luonnolliselle puuhastelulle. Sanoisin, että menehän vaikka marjametsään...

      • että meni viikot ohi,nyt on taas vuosi aikaa rauhoittua eikä tarvitse herkkäkorvaisten valittajien itkeä ja parkua enää.


      • pervele kirjoitti:

        että meni viikot ohi,nyt on taas vuosi aikaa rauhoittua eikä tarvitse herkkäkorvaisten valittajien itkeä ja parkua enää.

        Nyt on aika sitten lähteä metsään ja keräämään luonnontuotteita.
        Satamassa oli nyt vaskiviikolla myös vaskimusiikkia ja sää suosi.
        Oli myöskin aikanaan saatu hienot järjestelyt aikaisesi yhteislaulutilaisuuteen ja oli vesisade mutta ihmiset kuitenkin tuli paikalle joten nattua voi vain nostaa samoin kuin tallikallerialle.
        Muuten olipa hyvä meininki ja taitavat soittajat myös Rotkon tontilla eilen illalla sitä porukkaa voinee uudelleen kuunnella ja katsella kiitos.
        Tuo Aino ja Reinokenkien juoksu on jo ehditty viedä toiseen pitäjään, joten miten on sitten tuo yksinoikeus johonkin kisaan?
        Mutta nuo rastitehtävät voisi vaikka uudistaa nyt oli hieman huono sää.Kuitenkin kotona jo katsoin missä rastit sijaitsee.

        Maalaismarkkinat on muuten tulossa Jongunjoelle ja sinne sitten myymään tuotteita ja ostamaan siitä oli eilen ilmoitus aviisissa.Eli näin kylät saadaan eläviksi. MK


      • vaskijuhlija

        saadaankin sitten tollotella rauhassa toisiamme ihan tylsyyteen asti.....


      • Sinl
        pervele kirjoitti:

        että meni viikot ohi,nyt on taas vuosi aikaa rauhoittua eikä tarvitse herkkäkorvaisten valittajien itkeä ja parkua enää.

        ...eikös ollut siten, ettei tuo kaljateltta kuulunut millään tavalla tuohon vaskiviikon repertuaariin. Ainakaan teltan ohjelmaa ei Vaskiviikon webbisivulta löytynyt.

        Jos tarvi yötä myöten jumputella, niin pistäisivät kaupunginniemeen tuon teltan pystyyn. Mikäs hienompi paikka ja olisi jonkin verran jo syrjässä, ettei melu häiritsisi unta tarvitsevia. Kyllähän kesällä vettä ja rantaa täytyy olla, kun musiikki soi....

        Taitaa vain tuo kaupunginniemi olla koivuistutuksia varten, ettei sitä voi hyödyntää mitenkään ja mihinkään. En oikein ymmärrä minkä takia on täytynyt puskaa ja puuta istutella, että järvimaisema saadaan hävitettyä... päätöntä touhua.


    • loppui....

      kaljateltan melusaaste kuului todella kauas ja häiritsi.

    • toivottavasti viimesen

      kerran,mölinäteltta ja pillipiiperrys on out.

      • uutta suunnitellaan

        heti kun viikko loppui. Ensi kesä mennään vielä suuremmalla tärinällä niin että kuuluu Kuhmoon asti. Kapupunki sponsoroi tapahtumaa mittavasti ja maksaa järjestäjien palkat. Mittava määrä on myös vapaaehtoisia työssä viikon eteen. Loppukädessä tietysti veronmaksajat tämänkin sirkushuvin maksavat. Mutta pitäähän sitä kai täällä korvessakin torvien välillä töristä. Kuulostaa sitten siltä, että olemme elämässä mukana emmekä ihan syrjässä.


      • on vielä

        tulossa Lieksaan niin kertokaa rehellisesti että keskustan alueelta ei kannata osaketta ostaa. Jumputus kuuluu sisälle asti ja haittaa yöunia. Kaljateltta on tarpeeton, perinteinen vaskimusiikki kunniaan. Jos ei talous kestä järjestää vaskiviikkoa ilman kaljatelttaa niin olkoon viikko pitämättä.

        terveisin pettyneet osakkeenomistajat


      • jyskä,,
        on vielä kirjoitti:

        tulossa Lieksaan niin kertokaa rehellisesti että keskustan alueelta ei kannata osaketta ostaa. Jumputus kuuluu sisälle asti ja haittaa yöunia. Kaljateltta on tarpeeton, perinteinen vaskimusiikki kunniaan. Jos ei talous kestä järjestää vaskiviikkoa ilman kaljatelttaa niin olkoon viikko pitämättä.

        terveisin pettyneet osakkeenomistajat

        Kuhan ette jyskä siellä Lieksassa, niin kovaa, että Kuhmossa menee yöunet! Tullee pian tupen rapinat........


    • vaskisoitto

      olla sivuseikka ja kaljateltan juntti reetu illat jo suositumpia. Muuten, montako maksanutta lipunostajaa kävi kuuntelemassa puhdasta vaskisoitantaa???

      • mukaan lasketaan

        jokainen ohikulkijakin epätoivoissaan,näytti aikas surkeelta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe