Hei! Olen vaihtamassa autoa (Volvo 2.0 automaatti S40 -96) ja aika lähellä on kauppa CR-V:hen. Vuosimalli -99 ja ajettu 200000. Onko jotain erityisiä asioita joita tässä vaiheessa pitäisi ottaa huomioon? Onko tuo km-lukema liikaa? Viekö tavallisessa ajossa kauheasti bensaa? Onko huollot kalliita?
Toivottavasti saan nopeasti palautetta :)
Toivottavasti saan nopeasti palautetta :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
crv, joka vie paljon bensaa. Kilometrejä on jo aika paljon.
tankkaus.comin tietokannan mukaan tyypilliset keskikulutukset bensakoneiselle CRV:lle ovat noin 9,5 l/100km. Kaupungissa menee silloin reilusti yli 10. Se on paljon se.
Osta Prius: kulutus noin 5,5 --> säästät vuodessa 10tkm ajolla 600€, 20tkm ajolla 1200€ - viidessä vuodessa varovaisestikin arvioiden 4000 - 8000€.
jos pensaa menee enempi, tulee säästöä korjauskuluissa, joita yleensä ei ole ja räntä- tai lumisateilla on ilo ajella, ei huonokaan tie ole este, meillä on vanhempi crv ja verrattuna tuohon toiseen autoon, jota on jo korjattu samaan aikaan useasti, on crv tullut halvemmaksi, vaikka sillä ajetaan enempi vuodessa.km on 250000 ja huollot vai tehty ajallaan.
Maksaa maltaita, hukkuu rahat ostossa.
Sen hankinta hinta luulisi olevan kalliinpi, kuin normaali toyata, muuten se on varmaan hyvä ja luotettava auto.
Eikös kuitenkin olisi järkevämpää investoida rautaan kuin bensaan?