Neuvoisitteko tällaista amatööriä sen verran, että kertoisitte ystävällisesti, että mikä olisi se jääkiekkomailan oikea teippaustapa? Aloitetaanko erkkarin vetäminen lavan kärjestä vai toisesta päästä ja ennen kaikkea miten sen teipin loppupää asetetaan?
jääkiekkomailan erkkarointi
24
24906
Vastaukset
- Kärppäfani
...kannattee alottaa lavasta ja lopettaa rystypuolelle... ainaki tähä asti toiminu
- jepu
jos meinaat pelata ulkona etkä käytä 1000 mailaa talvessa, kannattaa erkkaa laittaa kohtuullisen paksulti, esim 2 kerrosta joka kohtaan, lavan alareunaan ainakin 1 teippi pitkittäin. ja erkkaa pitää painella ensin kiekolla, liu'uttamalla sitä lavan suuntaisesti (erkat ei saa rullautua), sit kannattaa laittaa kynttilää siihen lapaan. ei tartu lumi niin herkästi.
- Lapa
Yksi kerros riittää, tosin alas voit tosiaan laittaa yhden pitkittäisen teipin. Ja ei mitään kynttilää, erkkarin tarkotushan on antaa parempi pito kiekkoon. Toki se myös suojaa jonkin verran kulumiselta, mutta ei sillä mailalla ole tarkoitus jäätä hakata.
- otti
Lapa kirjoitti:
Yksi kerros riittää, tosin alas voit tosiaan laittaa yhden pitkittäisen teipin. Ja ei mitään kynttilää, erkkarin tarkotushan on antaa parempi pito kiekkoon. Toki se myös suojaa jonkin verran kulumiselta, mutta ei sillä mailalla ole tarkoitus jäätä hakata.
kuuluuko komposiitti lapaan laittaa erkkaria
- aasdgsgsds
otti kirjoitti:
kuuluuko komposiitti lapaan laittaa erkkaria
joo kuuluuhan siihe,itellä meni nyt eilen reebok 5k lapa pakaks,voinhan vaihtaa lavan siihen ,eli siis katkasen siitä varresta ja pistän uuden lavan?
- .
aasdgsgsds kirjoitti:
joo kuuluuhan siihe,itellä meni nyt eilen reebok 5k lapa pakaks,voinhan vaihtaa lavan siihen ,eli siis katkasen siitä varresta ja pistän uuden lavan?
joo
- amatööri
Mikä maila teil on nyt käytös ja mikä kannattaa olla?
- Anonyymi
amatööri kirjoitti:
Mikä maila teil on nyt käytös ja mikä kannattaa olla?
Itellä on Bauer nexus 7000ja tykkään siitä paljon suosittelen
- ekaa vuotta pelaamas
mite kannattaako laittaa koko lapaan erkkaa miten ...........
- -77-
Ainakin Ilmalassa Erkkaa painetaan huolella takapuolelta aloittaen...
- 341
Mistä saa erkkaa??
- UJ<3
Kaupoista:)Esim.kärkkäiseltä
- Anonyymi
No esim hockey basesta
- asiasta toiseen
Mikä on paras jääkiekko mailan erkka
- siellä-se-on
Kaupassa ja sen jälkeen kun sen on ostanut, niin kotona.
- Pelaaja69
Tietääkö kukaan saako mistään tahmaista erkkaa että olisi hyvä pito tai onko jotain niksiä millä saisi hyvän gripin tai sitä tahmaisuutta edes?
- Bullshark
Duunaa itsellesi "tatsikeppi", eli hanki jostain perinteistä pikierkkaa ja kiedo sitä paksu kerros vaikka vanhan mailanvarren ympärille. Tatsikepillä kun hinkkaa mailan varren ennen peliä niin tatsia löytyy, ja kestää varsin monta käyttökertaa. En nyt osaa neuvoa mistä pikierkkaa saa, viimeksi toin sitä Kanadasta.
- Bullshark
Niin, vielä tuli mieleen että nykyään saa sellaisia suihkeitakin joilla saa lisää grippiä. Kannattaa kysellä urheiluliikkeistä tai on-line -kaupoista. Googlella löytyi heti paljon linkkejä hakusanoilla "grip spray for hockey stick".
- Bullshark
Ei kai tuohon mitään selvää sääntöä ole, jokainen tekee vähän oman maun mukaan. Nykyisiin komposiitteihin laitan teippiä ihan lavan kärkeen asti, siitä se lapa helposti lähtee hajoamaan. Tosin uumailoistakin esim. Titan oli sellainen että lähti aina hajoamaan lavan kärjen yläreunasta. Jotkut jättävät lavan takaosan paljaaksi, kuulemma lämärit lähtee paremmin. Itse en juuri ammu kuin ranteella, en osaa kommentoida.
- Anuskim
Kim puhuu pasakaq
- Asiantuntija6
Mailan teippaaminen kannattee aloittaa laittamalla suikale lavan kannasta kärjen yli. Sitten lavan kannasta ihan kärkeen asti tasaisesti erkkaa. Itsellä monta mailaa mennyt lavasta rikki ja pidän sen takia tärkeänä säännöllistä erkkarointia. Viime kaudella meni 2 mailaa lavasta rikki.
- Anonyymi
Paras tapa erkata maila on laittaa lapa sääreen kiinni, ja pyörittää eka rulla nopeasti säären ja lavan ympäri ettei lapa putoa lattialle. Kun lapa on tiukasti säärtä vasten otetaan toinen erkkarulla ja aletaan kietoa sitä päälaelta leuan alle ja takaisin päälaelle. Muista pitää suu kiinni, niin ei tule välyksiä erkkaan.
- Anonyymi
Ite oon surkee näissä hommissa
- Anonyymi
Ei mailaan saa mitään erkkaria käyttää, kun se on oikeasti sähköteippiä! Kitkateippi eli kitkanauha on oikea lisäämään kitkaa kiekon ja lavan väliin!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106