Toivon, että mahd.moni vastaisi minulle, jos suinkin synnytyskokemusta jorvista. Synnytin esikoiseni NKL:lla ja muistot ovat todella upeat. Kuitenkin nyt toisessa raskaudessani olen alkanut pelätä synnytyskipua ja olen jopa miettinyt keisarinleikkausta kivun pelossa, vaikka tiedän ettei se tosiaan olisi hyväksi. NKL:lla ei kipua juuri tarvinnut tuntea ja kätilö oli loistava ja perhesynnytyksestä jäi loistavat muistot. Kuitenkin mieltäni askarruttaa, millainen paikka jorvi on synnytyssairaalana. 3kaveriani on synnyttänyt jorvissa ja heidän kokemuksensa olivat karmivia: 2vrk kestänyt synnytys, valtava kipu, johon sai lääkitystä vasta piiiiitkän odotuksen jälkeen jne.. Tiedän että jokainen synnytys on yksilöllinen, siksi toivonkin saavani asiallisia (sekä "huonosti", että hyvin sujuneista synnytyksistä). Saako jorvissa oksitosiinitipan niin halutessaan, minulle se laitettiin NKL:lla heti synnytyksen alettua ja miten jorvissa saa tarvitsemiaan /haluamiaan kipulääkkeitä jne..
Kiitos jo etukäteen valtavasti vastauksistanne, ne ovat minulle todella tärkeitä..
Kiitos jo etukäteen valtavasti vastauksistanne, ne ovat minulle todella tärkeitä..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sain esikoiseni maaliskuussa ja synnytin jorvissa. Synnytys oli IHANA ja tekisin sen milloin vain uudestaan!
Sisään kirjauduttuamme pääsin ammeeseen uimaan. Allashuone oli hyvin sisustettu ja tunnelmallinen. kuuntelimme mieheni kanssa rauhallista musiikkia ja keskityin supistuksiin. supistusväli oli 12-15 min, eivätkä vielä hirveän kovia. (supistuskäyrällä ollessani korkein supistus oli 30 hujakoin). siitä kovempia supistuksia en kerennyt edes tuntemaankaan kun pääsin synnytyssaliin ja epiduraali laitettiin heti. Epiduraalin jälkeen käyrää katsoessani näin kuinka se pomppi siellä 100 hujakoin. Luojan kiitos en tuntenut niitä 30 asteen supistuksia kovempia. :) Vastaanottava kätilö oli ihana, kävin vähän väliä tarkastamassa vointini (joka oli erinomainen epiduraalin vuoksi) ja kohdunsuun tilannetta tarkkaili. Vuoro vaihtui ja seuraavakin kätilö oli oikein mukava. Vaikka olenkin nuori äiti, (18v synnyttäessäni) ottivat kätilöt minut oikein hyvin vastaan. Olen kuullut paljon kauhutarinoita siitä, kuinka jorvin kätilöt kohtelisi nuorempia synnyttäjiä huonommin, mutta ei minun kohdallani.
Jäi oikein hyvä maku suuhun jorvista, ja näinpä ajattelin joskus tulevaisuudessakin jorviin mennä synnyttämään. Lähde vain hyvin mielin!
Mä oon synnyttänut Jorvissa ja NKL:lla, kummastakaan ei ole pahaa sanottavaa.
Asian tuntevat kätilöt kummassakin. Joillakin on vaan vaikeempi synnytys, riippumatta sairaalasta.
Synnytysosio.
ja oli oikein ihana henkilökunta, kaikin puolin hyvä paikka.