Minulla on kahdeksan vuotias kreikankilpikonna. Kyselisin muutamia kysymyksiä...
1. Onko riittävää antaa kerran viikossa kalkkia?
2. Pitääkö konnan kynsiä leikata? Ne alkavat olla jo aika pitkähköt
3. Konnani hengitys vinkuu. Yleensä tätä tapahtuu silloin, jos otan sen esim käteen tai se pelästyy. Mistä voisi johtua?
4. Annan talvisin tomaattia, kurkkua tai salaattia normaalina ruokana, kun ei ole muuta viherruokaa saatavana. Kesällä annan sen syödä vapaasti ulkona ja huonoina säinä tuon ulkoa voikukan lehtiä ja apilan kukkia. Onko tämä ruokavalio sopiva?
5. Voiko kilpikonnalle antaa erilaisia marjoja? Kuten punaviinimarjoja tai vadelmia?
KREIKANKILPIKONNA KYSYMYKSIÄ!
6
2145
Vastaukset
- konna2
1. Pitäisi antaa päivittäin
2. Ei yleensä
3. Luultavasti vain siitä ,että se pelästyy.
4. Vitamiini ja kalkkilisät mukaan
5. Voi ,jos se niitä syö. - tietoja
1. Joka pv.
2. ei
3. tuskin muuta kuin että konna pelästyy kuten konna2 jo sanoikin.
4. Tomaattia ja kurkkua ei pitäisi antaa perusruokana, eikä tavallista salaattia (miel tumma lehtisiä salaatteja esim, tammenlehväsalaatti, rucola jne.) konnamaa.com ja sieltä katsot ruokaohjeet, löytyy varmasti ravinteikkaampaakin ravintoa ihan peruskaupasta talvisin kuin tomaatti ja kurkku.
5. Vain harvoin. Ne sisältävät liikaa sokereita ja hiilihydraatteja, eli vain silloin tällöin erikoisherkkuna jos konna niitä syö. - turtle WAX
1. Vitamiinilisä joka ruokailussa, nyt en sitä tietty muista ulkoa mutta tuolta konnamaan saitilta löydät monta vastausta kysymyksiisi. Seepian suomusta meillä ainakin nakertelee tarvitsevansa kalkin. (eläinkaupoista)
2. Ei leikata, konnan kämpässä olisi hyvä olla myös kivikkoa, itse tein vanhoista saunakivistä sellaisen matalan louhikon jossa konna pääsee kuluttamaan kynsiään.
3. Vinkuuko hengitys jatkuvasti, tarkkaileppa tilannetta, myös konnan nokka ei saa sieraimistaan vuotaa nestettä, se on silloin sairas.
4. Asialliset ruoka lajit mitä konnalle voit antaa, löytyy tuolta konnamaan saitilta.
5. Joo, herkuksi!! Ei pääsääntöisenä ruokana. - eläinhörkky
1. Kilpikonnilla tulisi olla aina kalkkia saatavilla.
2. Joillain yksilöillä kynsien kasvu on nopeampaa kuin toisilla. Mikäli kynnet pääsevät niin pitkiksi että haittaa konnan liikkumista niitä voi leikata. Estäkseen kuitenkin niiden kasvua, pitäisi terraariossa olla kiviä ja muuta kovaa pintaa jossa liikkuessaan kynnet kuluvat huomaamatta ja pysyvät sopivan pituisina.
3. En tiedä mistä tuo "vinkuminen" voisii johtua, mutta omien kilppareitteni hengitys pitää myös ääntä, eikä se näytä olevan haitaksi millään tavalla.
4.Kilpikonnan ruokinta on kasvisten osalta hyvin oman mielen mukaan menemistä. Mitä moninaisempi ruokavalio sen parempi. Porkkanan kannatkin voi heittää konnan kuppiin, sitä nakertaessaan leuat pysyvät kunnossa ja "nokka" ei pääse kasvamaan ylipitkäksi.
5. Kirpeitä marjoja ei olisi hyvä antaa konnan syötäväksi, mutta vadelmat ja mansikat ovat hyviä kesäherkkuja. Mutta rajan kanssa! :)
Mukavia kesäpäivä kaikille konna-kamuille! - h
paljonko kreikankilpikonna syö?
- 1.816
Terve konna tuntuu syövän taukoamatta ,mutta konnalle annetaan ruokaa vain noin konnankokoinen möykky vaikkapa sitä voikukkaa ynm ...näin kesällä.Lisäksi vähintään 1 paastopäivä viikossa.Paino saisi nousta vuodessa max noin 50 grammaa.Tarkoitushan ei ole lihottaa konnaa.Myöhään syksyllä syöminen kyllä vähenee ,kun lyhennät päivän pituutta ja pyrit lämpötilan laskuun.Konna nukkuu enempi ja valmistauuu näin horroskauteen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351353Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941295- 1571188
- 681021
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819