Piparmintun käyttö

ideoita ja kokemuksia

Piparminttua löytyy iso puska nyt kaipailen käyttövinkkejä, tuoreena ja kuivattuna. Antakaa repseptejä ja käyttökokemuksia, kiitos!

5

4654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juomme

      piparminttuteetä melkein joka päivä. Kuivataan talven varalle myös teen käyttöä varten

    • meillä menee kaupaksi

      KOkeile joskus kesäjuomaksi minttusimaa.

      5 l vettä
      2- 5 dl mintunlehtiä oman mieltymyksen mukaan (minä laitan astian täyteen varsineen)
      sitruunaa
      400 g sokeria
      herneenkokoinen pala hiivaa

      Huuhdo lehdet, kuori sitruuna ja viipaloi se. Kuumenna vesi kiehuvaksi ja kaada se lehtien ja sitruunaviipaleitten päälle. Lisää sokeri. Jäähdytä juoma kädenlämpöiseksi ja lisää sitten hiiva. Anna juoman käydä vuorokauden ajan, jonka jälkeen se on valmista. Säilytä jääkaapissa.

      Yllätyin alle kouluikäisen esikoiseni innostusta juomasta ja hän haki kaveritkin maistelemaan- että ota nyt nuorison makuaisteista selvää, mutta yksi kesä meni ns minttulimpparin merkeissä :)

      • sama jatkaa

        Minttu-lajista riippumatta- leviää helposti ja meillä sitä alkoi olemaan ylituotantona aidan vierustalla, minkä vuoksi mintun käyttöön piti kehittää monenlaista käyttöä.

        Pakasta sitä myös tuoreina lehtinä, jolloin saat talvella jotakin kivaa lisää jälkkäriin tai jos pidät eksoottisimmista ruuista niin respeteissähän kehoitetaan käyttämään tuoreita mintunlehtiä. Ne ovat ihania oikein mänttinä talvipäivinä levittäessään tuoksuaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      89
      2102
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      24
      1995
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      100
      1283
    Aihe