Lada ei ole koko alkuvuonna yltänyt suomessa 30 myydyimmän listalle. Tammikuussa sijalla 30 oli Mini 25 myytyä autoa ja helmikuussa Fiat-Dethleffs 16 myytyä autoa. Joten koko alkuvuonna ei ole myyty edes 40 ladaa.
Minua tämä tilasto ei yllätä, olen jo kauan ihmetellyt kuinka joku ylipäätään tulee moisen laaduttoman romun ostaneeksi. Ilmeisesti järki alkaa vähitellen voittamaan lada-kuskienkin päässä.
Näinköhän saamme todeta ko automerkin katoavan markkinoilta aivan lähivuosina. Ainakaan nykyisten mallien asema ei näytä hyvältä.
Minua tämä tilasto ei yllätä, olen jo kauan ihmetellyt kuinka joku ylipäätään tulee moisen laaduttoman romun ostaneeksi. Ilmeisesti järki alkaa vähitellen voittamaan lada-kuskienkin päässä.
Näinköhän saamme todeta ko automerkin katoavan markkinoilta aivan lähivuosina. Ainakaan nykyisten mallien asema ei näytä hyvältä.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Tere!
Mikkäs olikaan niitä vuosia kun Ladaa myytin Suomessa kunnolla?
Ladahan oli joskus maamme ostetuin auto. Mutta vuosi?
Yhteen aikaan ladoja oli joka paikassa. Sitten niitä ruvettiin viemään Venäjälle takaisin, halukkaasti ostivat nämä Venäläiset niitä takasin kotiin.
Ei niitä pahemmin ole romuttamoillakaan, no vasta nykyään on sinne joitakin kappaleita kyseisiä vaunuja eksynyt!
Ennen oli lada ylivoimainen edullisuudellansa, mutta näin ei ole tänä päivänä, esim. Punto on tosi lähellä ladan hintaa, eikä autoista voi puhua samana vuonnakaan ottaen laatu, ym. turvavarustelut huomioon. Näin se aika kulkee, mutta joka tapauksessa lada puolusti aikoinaan paikkaansa vahvan ja edullisen auton maineessa, jonka sai vaihdettua pienellä välirahalla taas uuteen ladaan. Eu:n päätöshän se oli, kun halpa kulkine meiltäkin vedettiin pois myynnistä, eli originelli takaveto lada.
Onko Suomi muka Ladojen päämarkkina-aluetta? Hyttysen p:n arvoinen määrä, mitä niitä täällä vielä myydään ei hetkauta niitä valmistavaa tehdasta.
Viime vuonna yli 700000 Ladaa valmistaneen Autovazin tuotannosta vain n. 80000 vietiin ulkomaille. Suurin osa jäi Venäjälle.
On totta, että Venäjällä myydään muun merkkisiä autoja yhteensä enemmän kuin Ladoja. Mutta eniten myyty merkki se silti siellä vielä on.
Siitä vaan sinne ihmettelemään kuka niitä ostaa.
Oletpa sinä ylpeä ladan myynnistä venäjällä, mikset murehdi sen myynnin pienuutta suomessa tai maailmalla?
Lato lienee venäjän myydyin automerkki. Mutta mitä se todistaa? Se todistaa vaan sen, että venäläiset ostavat ladaa. Vienti ulkomaille olisi varmasti suurempi jos näihin maihin sitä olisi enemmän ostettu (se venäläinen laatu ja työmoraali).
VW Golf on maailman myydyin automalli ja useassa maassa myyntitilastojen kärjessä. Miksi se ei ole myös venäjän myydyin malli? Koska venäläisillä asiakkailla ei vielä ole varaa ostaa näin kalliita autoja, heidän on tyytyminen halvempiin (ja samalla huonompiin). Kun elintaso venäjälla kasvaa niin paremmat autot valtaavat markkinoita sielläkin.
Tällöin ladan on joko uusiuduttava ja vastattava paremmin tulevaisuuden haasteisiin tai sitten se kuolee pois. Skoda pystyi uudistumaan, tosin VAG:n avustuksella, mutta kuitenkin. Tänä päivänä Skoda on ladaan verrattuna premium-auto. Warre ja Trabant puolestaan taisivat kadota lopullisesti maailman automarkkinoilta.
Laatokan kohtalo jää markkinavoimien päätettäväksi ja tulevaisuus näyttää miten käy.
Eipä ole venäläisillä varaa ostaa kalliimpia autoja. Ei niin. Ylpeydestäni tai murehtimisestani myynnin määrästä en mene sanomaan mitään.
Myydään Intiassakin Hindustan merkkistä autoa, joka lienee alkuperältään joku 40- ja 50- lukujen brittiläinen automalli. Sitä ei viedä juuri muihin maihin.
Jos ja kun tavan venäläisillä alkaa olla varaa panna enemmän rahaa kiinni autoihin siellä putkahtaa ulkomaisten automallien kokoonpanotehtaita kuin sieniä sateella. Eikä Vaz ole siinä joukossa varmaankaan viimeisiä. Itseasiassa se kasaa jo nyt amerikkalaisten kanssa yhteistyössä Chevrolet Niva merkkistä maasturia. Opelin kanssa Vaz-tehtaalla on myös yhteistyötä Astran pohjalta tehtävässä automallissa.
Mutta kun näihin kalliimpiin autoihin ei veli venäläisellä ole varaa. Rikkaat liikemiehet tuottavat omat autonsa vaikka yksitellen ulkomailta. He eivät ole niistä kiinnostuneita. Niinpä näiden mallien tutanto on olematonta.
Opelia ei kannata tuoda Opelin markkina-alueelle Länsi-Eurooppaan. Lisenssiehdotkin saattavat sen estää. Joten niitä on turha odottaa Suomenkaan markkinoille.
Jos ja kun ihmisillä on joskus Venäjälläkin varaa ostaa kunnon autoja, ei kukaan etukäteen tiedä minkälaiset kuviot sinne venäläisille/ulkomaisille autotehtaille muodostuu. Ja minkä nimisiä tai merkkisiä autoja siellä tullaan tekemään/myymään.
Pitänee kai lopuksi esittää kaikkien suomalaisten Lada-vihaajien puolesta rukous, ettei heidän enää tarvitsisi tulevaisuudessa hakata päätään Lada-nimiseen Venäjän mäntyyn, vaan Luoja armollisesti säästäisi heidät tältä vaivalta. Jos ei muuten niin keksiköön kotterolle vaikka uuden nimen.
Kyllä Venäjällä jo länsiautoja valmistetaaan muitakin. Pietarissa on Ford Focus tehdas. 30000 uutta focusta
venäjän markkinoille ja tehdas laajenee. BMW rakentaa bemareita Kaliningradissa. Renault uudistaa parhaillaan
Mossen vanhoja tehtaita Renaultin Meganen tuotannon aloittamiseksi. Jne..
Kysyt kuka ostaa? Useimmiten omalla rahalla liikkeellä oleva eikä elitistinen ihminen. Liian moni Suomessa leikkii rahamiestä firman autolla ja on tiukan paikan tullen perseaukinen pummi. Auto OMIEN varojen mukaan, opi sinäkin se. Silloin se voi hyvinkin olla Lada.
Juuri omien varojen mukaan tehty hankinta on se syy miksi joku ostaa ladan.
Hänellä ei ole varaa parempaan. Pakko tyytyä vain siihen mihin rahkeet riittävät.
Jalen puhuttua näin järkeä lukijakunnalle on varsin todennäköistä, että sen myynti tyrehtyy tämän jälkeen kokonaan.
Jäljellä olevat palautettakoon valmistajalle Jalen kuvan kera!
Viljami se kärsii henkisesti ladan myynnin romahtamisesta Suomessa. Hän ei voi ymmärtää miksi muut eivät osta ladaa vaikka Viljami itse on näyttänyt hyvää esimerkkiä sellaisen hankkimalla. Hänen mielestään lada on maailman kaikkien aikojen paras auto, eikä koskaan enää edes tulla toista yhtä hyvää tekemään, paitsi tietysti lada-merkkisinä.
Onko Viljamille tullut mieleen, että ladan myynti olisi suomessa suurempi jos auto on ominaisuuksiltaan nykyaikainen ja ennen kaikkea laadullisesti parempi.
Miksi kukaan suostuu ostamaan romua kun samalla rahalla saa jo oikeita autojakin?
Samalla rahalla saa kieltämättä toisten käyttämiä vanhoja autonromuja, joissa korjaamista riittää, ja semmoisiinhan Viljami ei rahojaan pane.
Viljami ajelee ilokseen Ladalla, ja sitäpä eivät tee muut kuin järkimiehet ja -naiset. Eihän Viljami sille mitään voi, että niiden määrä on vuoden alussa ollut vähenemään päin. Ei toisten tyhmyys oikeastaan olekaan hänen huolensa.
Jos uskot kaiken sen mitä kirjoituksessasi väität, niin siinä on jo tarpeeksi perusteita määrätä sinut suljetulle osastolle muutamaksi vuodeksi.
Toivoa parantumisesta ei paljon ole...
Miten paljon Pate olet Ladalla ajanut? Minä olen ajanut n. 450000 km. Ladalla aikoinaan taksissa (2 kpl) enkä usko isojen poikien juttuihin. Ladassa on hinta/laatusuhde aivan kohdallaan.
Pate on ajanut ladaa niin paljon, että tietää tasan tarkasti millainen se on. Eikä kenenkään tarvitse yrittää uskotella minulle ladasta yhtään mitään.
Oletko ajanut taksissa samaraa / 110:aa?
Vai onko kokemuksesi laatikkoladasta joita takseina joskus muutaman maaseudulla näin. Mutta se taisi olla jo 80-luvulla, luuletko että ajat ja autot eivät ole siitä muuttuneet?
Aivan, anteeksi etten heti huomannut ja kiitos kun korjasit.
Viljami ei ole ostanut vanhaa romua, vaan uutta romua.
Kun joku käyttää Ladaa, totta kai hän itse parhaiten oman ajokkinsa tuntee.
Täkäläinen Ladan perään räksyttävä rakki, mikäli olisi nelijalkainen, haukkuisi varmasti liikennemerkkiäkin!
Näin se on tullut taas todistetuksi, että renkaanpotkija porukka on kateellisia ladan omistajille. Viikonloput he kiertävät autoliikkeitä. Sijoittavat joka ainoan liikenevän senttinsä tehdäkseen edullisen vaihtokaupan parempaan ja kuukauden päästä huomaavat saaneensa entistä pahemman mustan pekan, parisataa tuhatta monella kiertäneen länsi auton kumminkin. Illat tutkitaan TL:ia, TM:a, VM:a ja muita alan julkaisuja plus tietenkin netin kaikkien valopäiden oivallukset. Lehtiin menee rahaa enemmän kuin ladan vakuutuksiin. Rahaa palaa autokauppoihin ja varusteluun niin paljon, että ajaisi jatkuvasti kolme vuotta nuoremmalla ladalla, eikä tarvitsisi laittaa rikkaa ristiin. Renkaan kausivaihdot ja 95ttä tankkiin.
Ladaan päätyvät järkisyistä vielä ajatuskoneistoltaa kunnossa olevat yksilöt, joita propakanda ei ole suistanut raiteiltaan ja itsetunto on kohdallaan. Onhan lada hankintahinnaltaan kai halvin, vakuutukset halvimmat, rengaskulut pienimmät, kulutus tosi pientä jne. Jos kolme vuotta pitää, ei vaihdossa tarvi saada senttiäkään ja silti pärjää eikä ole ollut murhetta kulkupeleistä.
On uhanalaista verrata ladaa puntoihin ja muihin polosiin-ovat ihan eri sarjassa. Autot kuin tuokkosia. Niissä pitää ollakin turvavarustetta jo paikallaan olemista varten. Rekan kohdatessa niistä on hyvin vähän apua. Kunnon ajo-ominaisuuksista olisi ollut ennen törmäystä. Ladassa on ajo-ominaisuudet kunnossa. Tarkoitan nyt 110 ladaa, jota pidän oikeana ladana. Takapotkut ovat fiat kopioita, joista aika on juossut jonkin verran ohi.
On autokauppaakin ruokittava ja niiden toimintatapa on kusettaa joka kaupassa. Ei uusia miljoonahalleja muuten rakennettaisi.
Kun riittävän monta kertaa on joutunut kusetuksen kohteeksi niin rupeaa todellakin tympimään kun näkee ladakuskien pörräävän päivästä päivään huolettomia kilometrejä. Silloin voi saada iloa jo siitä jos se edullisempi ja parempi vaihtoehto poistuisi markkinoilta. Hajoita ja hallitse.
Kirjoituksessasi on eräs kohta joka osui täysin naulan kantaan.
Toteamuksesi, että 110 on ainoa oikea lada. Totta, se on nimenomaan ainoa oikea aito venäläinen lada.
Kanttilada on tunnetusti Fiatin kopio, juuri kuten sanoit ja samaran suunnittelussa oli Porschen suunnitteluosasto mukana huomattavassa määrin.
110 on ilmeisesti tehty täysin neuvosto/venäläisvoimin ja se näkyy lopputuloksessa selvästi.
Saippualaatikko ja samara markkinoille tullessaan olivat sentään jossain määrin autoksi kutsuttavia, mutta 110:ssa ei ole mitään mikä antaisi oikeuden käyttää siitä nimitystä auto. Taas venäläinen osaaminen näytti kyntensä.
Hajoita ja hallitse. Tosiaankin.
Kaikki muu onkin sitten täydellisen väärin ja lähinnä kirjoitustasi luki huvittuneena siitä kuinka joku viitsii moista suoltaa edes vitsinä.
Tiedoksesi lada ei enää ole edes suomen halvin 'auto'.
Kovin näkyy tuollakin olevan heppoiset tiedot satakympistä. On hänen mukaansa tehty "täysin neuvosto/venäläisvoimin".
Eipä taida olla tiedossa sitä seikkaa, että malli 110 on jo alkuaan italialaisten suunnittelema.
Erehtyyhän sitä, kun kovasti yrittää, heh-heh!
Delta-autossa pari vuotta sitten sanoivat 110:n olevan täysin venäläis-valmisteinen. Näin vakuutti automyyjä minulle ladaa kaupitellessaan. Minä ainakin ymmärsin tämän niin, että auto on myös suunniteltu venäjällä.
En tiedä mikä on ollut italialaisten panos 110:ssa, mutta pidän itse luotettavampana tätä tietoa kun jotain epämääräistä huhua lada-palstalla.
Mutta laita tänne vaikka jonkin linkin josta väiteesi voi tarkastaa. Olisi todella mukava tietää jos delta valehtelee asiakkailleen.
Vai että 110 onkin huono Italialaisten vuoksi. Kuinkahan se heidän viakseen taas saatiin, ne pojat sentään osaa tehdä edes jonkinlaisia autoja.
Voi olla, että olisi pitänyt tarkastaa tuokin tieto tehtaalta, mutta kun tulin luottaneeksi tuttavaan (vannoutunut ladailija).
Vaikka sama tuo miksi se auto on pe...stä, en minä sitä osta kuitenkaan vaikka sitä täällä kuinka mainostaisitte.
Mutta ei ne danin tiedotkaan niin hääpöset ole, muistaakseni hän hetki sitten kivenkovaan väitti ettei autoilun kustannuksia voi laskea/arvioida etukäteen. Erehtymätän mies tämä dan. Heh-heh-hee vaan sinullekin.
Lada 110:n on piirtänyt italialainen Ital design -toimisto, jonka jälkeä on myös Seat Toledo, mistä juuri johtuu jonkinlainen samannäköisyys kyseisten mallien välillä.
Asiasta löytyy maininta vaikkapa sivulla http://polonez.free.fr/why.html , siellä tosin ranskaksi, siltä varalta että täältä joku osaisi sitä.
Mainitusta tosiasiasta voisi olla aihetta valistaa myös D-alkuista jälleenmyyjää.
Siinäpä "asiantuntijoille" tietoa.
Onhan auto tietysti venäläisvalmisteinen, mutta muotoilu on kyllä italialaisen toimiston (Ital design), joka on muotoillut melkoisesti muitakin autoja, erityisesti italialaisia. - Linkkejä löytyy varmasti enemmänkin.
En ole löytänyt yleensäkään myyvillä järjestöillä eri maissa mainintaa Lada 110:n muotoilun alkuperästä, mutta kyllä tämän seikan muuten pitäisi olla yleisesti tunnettu tosiasia automaailman virtauksia tunteville.
Sinänsähän 110:n muotoilun lähtökohtana tuntuu olevan Samara, minkä huomaa, jos katselee kumpaakin kauempaa.
Se on kyllä varmaan osaltaan vaikuttanut myynnin notkahtamiseen että lopettivat Samaran tuonnin. Hieno peli muuten. Nykyajan autot kun muuten ovat niin harmaata massaa ettei missään. Samarassa oli sitä jotain mitä muissa nykyajan autossa ei ole.
Itse tylsistyn Volkswagenin ratissa. Onhan se hieno ja laadukas mut jotenkin vaan niin tylsä...
Vähän samantapainen tarina. Oli Lada, tuli isohko keskieurooppalainen - ja Lada meni.
Vuosia sitä kaipasi ja lopulti piti hankkia uudelleen Lada kakkos- tai mieluumminkin ykkösautoksi, sillä kun tulee nykyään ajetuksi enemmän.
Ladahan ei ole massojen auto - onneksi. Siitä huolimatta se kiinnostaa ja siitä jaksetaan kirjoittaa, kuten näkyy, joskus asiaakin, mutta useimmiten asiatonta.
Myynnin ilmeisen tilapäiseen notkahdukseen on vaikuttanut Samaran poistuminen markkinoilta. Satakymppiä arastellaan vielä.
Itse kyllä vierastan aika lailla 110:ä. Sellaista en kyllä ostaisi. Ladaa mulla ei ole koskaan ollut, kokeillut toki olen vuoden -85 1200L:ää ja -00 Samaraa. Jotenkin vaan ihan klassikkoja kummatkin.
Ja jos joku on katsonut Raid-sarjan kaikki 12 jaksoa, tulee väkisinkin huomanneeksi Ladojen roolin sarjassa vankkana työmyyränä. Mieleeni onkin jäänyt lausahdus sarjan ensimmäisestä jaksosta kun komisario Jansson (Oiva Lohtader) käy tapaamassa Suvelaa (Heikki Määttänen), poliisin vasikkaa. Jansson pyytää Suvelaa autolleen ja Suvela kysyy: -"Mikä auto?", johon Jansson vastaa: -"Valkonen Lada Samara." Suvela kommentoi: "-Hieno peli, kierroskone." Englanniksikin käännetty aika hauskasti; "Revs like hell".
Onhan tuossa sarjassa sitten muutama komea mersukin ja yks california-auto...
Raid-elokuvassa Ladat onkin sitten saaneet jo jäädä ja Janssonkin ajelee työajonsa vaan Avensiksella. Harmi...
tai sitten toi myyntitilastoissa näkymättömyys johtuu yksinkertaisesti siitä , että Ladakuskilla ei ole tarvetta vaihtaa kulkupeliään jatkuvasti niinkuin länsiautojen omistajien , joilla lienee pakottava tarve päästä eroon siitä sekundaskeidasta mitä tuli ostaneeksi.
Jos näin olisi, niin silloinhan ladan markkinat olisivat tasaiset ilman vuosittaisia vaihteluja.
Ehkä ladon laatu alkaa vihdoin vakuuttaa ostajat ja nämä siirtyvät parempiin merkkeihin. Siis ihan sama mihin merkkiin, on se parempi kuitenkin.
Tässä nähdään miten tunteet vaikuttavat keskusteluun ja jopa joidenkin autonhankintaan. Järki unohtuu usein. Ladan myynnin vähenemisen selkein syy on kuitenkin heikohko laatu. Laatuvirheitä siedettäisiin enemmän jos hinta olisi selkeästi halvempi ja jos laatuvirheet eivät vaikuttaisi auton kestävyyten kuten takaveto-Ladojen aikakaudella. Jos myynti näin reippaasti vähenee, ei maahantuojan kannata autoja Suomeen tuoda. Autonostajan etuhan se toki on jos huonolaatuiset autot poistuvat markkinoilta. Tunnepohjaltahan tietysti useat automerkkinsä valitsevat ja jos Lada poistuu, jää sitä joku kaipaamaan. Jokaisella on vapaus tietenkin perusttaa ostopäätös enemmän tunteeseen kuin järkeen, mutta teknikon mielestä järki pitäisi kuitenkin olla etusijalla. En moiti kirjoituksellani Lada-miehiä, itsekin olen Ladoja omistanut useammankin. Kirjoitan vain realistisesti asioista.
Jos kerran ostajia ei enää ole, niin totta kai tuonti loppu. Se on vain olettamusta ja kaiken lisäksi niin ei tapahdu. Katsotaan tilannetta vaikka vuoden lopussa.
Aivan oikein olisi, että huonokuntoiset autot poistettaisiin markkinoilta. Sillä periaatteella tulisikin melkoisesti vapaata tilaa niin monen autoliikkeen pihalle ...
Samaran tuonti lopetettiin kun autossa ei ollut tiettyjä EU:n vaatimia varusteita. Mutta nyt on ja Samaran tuonti alkaa taas.
Loppukesästä 110-erästä sai ladan alle 10000e. Nyt hinta taitaa olla lähempänä 14000e.
Viime vuonna myytiin kaikkiaan noin 1500 ladaa, näistä samaraa noin 600 kpl. Markkinaosuus oli noin 1%.
Lisäksi viime vuonna ladan lukumääräinen myynti väheni edellisvuotisesta, vaikka autokauppa kokonaisuutena Suomessa kasvoi. Jos lada on vielä yrittänyt loppuvuoden alennusmyynnillä vahvistaa asemaansa ja se kostautuu nyt alkuvuoden vähentyneenä myyntinä, niin lada tulee nopeasti olemaan entinen merkki Suomen automarkkinoilla.
Jos myynti jatkuu loppuvuoden samanlaisena kuin alkuvuoden luvut ovat, niin kokonaismäärä tänä vuonna jää alle 300 kpl. Silloin pelkkää Corollaa myydään yhdessä kuukaudessa kolmin-nelin kertainen määrä ladan vuotuiseen myyntiin verrattuna.
Tämä palstakin sitten vähitellen siirtyy historiaan. Tätä on ollut mielenkiintoista seurata kun fanaattiset ladamiehet ja fanaattiset ladavihaajat keskustelevat "järkeviä".
Todellakin on loistava uutinen tuo Samaran tulo uudelleen myyntiin!
Ladaa kuin muutakaan Samaraa. Meikäläisten latukat nousee arvoon arvaamattomaan ykköskappaleina ja jenkit tulevat tarjoamaan katillakkeja vaihdossa ja vielä tukun taaloja.
Olet oikeassa siinä, ettei uudet vapaan markkinatalouden ja demokratian aikaansaamat "ladat" pärjää. Eihän ne edes ole oikeita Ladoja. Vaan 80- luvun kovat raudat eivät häviä liikenteestä vielä pitkään aikaan. Vasta kun länsi-autojen laatu/hinta suhde paranee voin luopua "kaksyksnollaseiskasta". Kuule, siinä sydäntä lämmittää, kun katsastusmies ihmettelee kun ei löydä ruostetta tai muutakaan vikaa Ladasta. Mutta ainahan kateelliset panettelee, vaikka ajais laina autollakin.