Mahatauti Malesiasta

yleistä

Hei Malesian kävijät! Oletteko saaneet herkästi mahataudin ts. turistiripulin Malesiasta? Olemme lähdössä häämatkalle Langkawille elokuun lopussa ja olen kuullut joiltakin siellä olleilta, että siellä suuri osa turisteista saa sellaisen. Itse olin kuvitellut, että Malesiassa hygieniataso on kohtuullisen hyvä, vaikkei tietenkään Suomen tasoa, trooppinen maa kun on. Itselläni pahin paikka turistiripulin suhteen on tähän mennessä ollut Egypti, osaako joku sanoa, onko Malesia samankaltainen?

5

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa aina

      kandee varautua niin että syöpöttelee ennen matkaa ja matkan aikana maitohappobakteeria, jota saa apteekista ilman reseptiä. ainakin on toiminut hyvin thaimaan reissuilla.
      ite olen kans lähössä talvella malesiaan ja meinaan taas vetää noita ennen reissua...

    • Ripsaa

      Muutama päivä sitten Langkawilta palanneena voin todeta hygieniatason olleen siellä ihan hyvä. Tervettä järkeä kannattaa toki käyttää mutta ainakin itse söin siellä suht vapaasti enkä ainakaan vielä ole sairastunut. Toki sen muuttuneen bakteerikannan sietokyky on yksilöllistä...

      • reissualma

        Jos turistiripuli on iskeäkseen niin siinä ei maitohappobakteerin napsimisella ole mitään merkitystä. Ei auta tautiin eikä lievennä sitä, saati että suojaisi tarttumiselta. Paikalliselta doktorilta saapi avun jos ei kotikonstit auta, ovat tottuneet lääkitsemään valkonaamojen ribuloita.


      • "male"
        reissualma kirjoitti:

        Jos turistiripuli on iskeäkseen niin siinä ei maitohappobakteerin napsimisella ole mitään merkitystä. Ei auta tautiin eikä lievennä sitä, saati että suojaisi tarttumiselta. Paikalliselta doktorilta saapi avun jos ei kotikonstit auta, ovat tottuneet lääkitsemään valkonaamojen ribuloita.

        Hei, asuimme 4kk Malesiassa perheen kanssa. Meillä on pari pientä lasta ja kaikki meni todella hienosti. Ei ollut mitään ongelmia lastenkaan osalta. Meistä kukaan ei sairastanut reissun aikana mahatautia kertaakaan, tai mitään muutakaan tautia. Olimme tietty aika tarkkoja hygienian suhteen.. desinfioimme kädet ennen ruokailua ja katoimme tarkkaan paikat missä söimme. Lisäksi kyllä söimme maitohappobakteereja koko reissun ajan. Kävimme mm. Langkawilla.. kiva paikka siellä on Cable Car, kannattaa käydä! Vedet siellä on aika sameita, kaverit kiersi enemmänkin sitä saarta ja sano et löytyy kyllä puhtaimpiakin vesiä ku esim. skootterilla kiertää. Itse pidimme eniten itäpuolen saarista, Redang ja Perhentian Besar.. siellä kirkkaat vedet ja näin, mut se on tietenkin et mitä hakee lomalta. Mutta voin lämpimästi suositella Malesiaa, itse tykkäsimme todella paljon! Ja jos Kuala Lumpurissa ootte niin KLCC:n alue on tosi hieno ja siellä on kivoja puistoja :) Hyvää matkaa teille :)


    • going-malesia

      Maitohappobakteereista voin suositella Lacto Seven apteekista tai luontaistuotekaupasta, monipuolisesti erilaisia bakteerikantoja - hyvä hinta-laatusuhde! Lisäksi vaikka tankkaa Gefilus-tuotteita.
      Paikan päällä suosittelen muistamaan pitämään nestebalanssia yllä riittävällä vedenjuonnilla, sillä moni "turistiripuli" kuulemma johtuu myös liian vähästä veden juonnista.
      Lisäksi voin suositella näinkin kuumaan ilmastoon Gatorade urheilujuomaa, joka ylläpitää nestetasapainoa, sopiva määrä hiilihydraattia sekä sisältää magnesiumia, natriumia, kaliumia ja kloridia. Meille sitä suositteli edellisellä etelä-amerikan reissulla paikallinen lääkäri.

      Itse en Egyptissä sairastanut mitään vatsavaivoja, enkä muissakaan paikoissa paitsi nyt etelä-amerikassa. Lomalla en jaksa olla liian tarkka, tarkoitus on rentoutua eikä ottaa stressiä bakteereista! Mutta itsekin kyllä syön maitohappobakteereja ja gatorade oli positiivinen yllätys. Toivottavasti häämatkanne menee hyvin kaikin puolin, itse lähdemme Langawille vasta maaliskuussa, joten sitä odotellessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe