Hei Malesian kävijät! Oletteko saaneet herkästi mahataudin ts. turistiripulin Malesiasta? Olemme lähdössä häämatkalle Langkawille elokuun lopussa ja olen kuullut joiltakin siellä olleilta, että siellä suuri osa turisteista saa sellaisen. Itse olin kuvitellut, että Malesiassa hygieniataso on kohtuullisen hyvä, vaikkei tietenkään Suomen tasoa, trooppinen maa kun on. Itselläni pahin paikka turistiripulin suhteen on tähän mennessä ollut Egypti, osaako joku sanoa, onko Malesia samankaltainen?
Mahatauti Malesiasta
5
1129
Vastaukset
- kannattaa aina
kandee varautua niin että syöpöttelee ennen matkaa ja matkan aikana maitohappobakteeria, jota saa apteekista ilman reseptiä. ainakin on toiminut hyvin thaimaan reissuilla.
ite olen kans lähössä talvella malesiaan ja meinaan taas vetää noita ennen reissua... - Ripsaa
Muutama päivä sitten Langkawilta palanneena voin todeta hygieniatason olleen siellä ihan hyvä. Tervettä järkeä kannattaa toki käyttää mutta ainakin itse söin siellä suht vapaasti enkä ainakaan vielä ole sairastunut. Toki sen muuttuneen bakteerikannan sietokyky on yksilöllistä...
- reissualma
Jos turistiripuli on iskeäkseen niin siinä ei maitohappobakteerin napsimisella ole mitään merkitystä. Ei auta tautiin eikä lievennä sitä, saati että suojaisi tarttumiselta. Paikalliselta doktorilta saapi avun jos ei kotikonstit auta, ovat tottuneet lääkitsemään valkonaamojen ribuloita.
- "male"
reissualma kirjoitti:
Jos turistiripuli on iskeäkseen niin siinä ei maitohappobakteerin napsimisella ole mitään merkitystä. Ei auta tautiin eikä lievennä sitä, saati että suojaisi tarttumiselta. Paikalliselta doktorilta saapi avun jos ei kotikonstit auta, ovat tottuneet lääkitsemään valkonaamojen ribuloita.
Hei, asuimme 4kk Malesiassa perheen kanssa. Meillä on pari pientä lasta ja kaikki meni todella hienosti. Ei ollut mitään ongelmia lastenkaan osalta. Meistä kukaan ei sairastanut reissun aikana mahatautia kertaakaan, tai mitään muutakaan tautia. Olimme tietty aika tarkkoja hygienian suhteen.. desinfioimme kädet ennen ruokailua ja katoimme tarkkaan paikat missä söimme. Lisäksi kyllä söimme maitohappobakteereja koko reissun ajan. Kävimme mm. Langkawilla.. kiva paikka siellä on Cable Car, kannattaa käydä! Vedet siellä on aika sameita, kaverit kiersi enemmänkin sitä saarta ja sano et löytyy kyllä puhtaimpiakin vesiä ku esim. skootterilla kiertää. Itse pidimme eniten itäpuolen saarista, Redang ja Perhentian Besar.. siellä kirkkaat vedet ja näin, mut se on tietenkin et mitä hakee lomalta. Mutta voin lämpimästi suositella Malesiaa, itse tykkäsimme todella paljon! Ja jos Kuala Lumpurissa ootte niin KLCC:n alue on tosi hieno ja siellä on kivoja puistoja :) Hyvää matkaa teille :)
- going-malesia
Maitohappobakteereista voin suositella Lacto Seven apteekista tai luontaistuotekaupasta, monipuolisesti erilaisia bakteerikantoja - hyvä hinta-laatusuhde! Lisäksi vaikka tankkaa Gefilus-tuotteita.
Paikan päällä suosittelen muistamaan pitämään nestebalanssia yllä riittävällä vedenjuonnilla, sillä moni "turistiripuli" kuulemma johtuu myös liian vähästä veden juonnista.
Lisäksi voin suositella näinkin kuumaan ilmastoon Gatorade urheilujuomaa, joka ylläpitää nestetasapainoa, sopiva määrä hiilihydraattia sekä sisältää magnesiumia, natriumia, kaliumia ja kloridia. Meille sitä suositteli edellisellä etelä-amerikan reissulla paikallinen lääkäri.
Itse en Egyptissä sairastanut mitään vatsavaivoja, enkä muissakaan paikoissa paitsi nyt etelä-amerikassa. Lomalla en jaksa olla liian tarkka, tarkoitus on rentoutua eikä ottaa stressiä bakteereista! Mutta itsekin kyllä syön maitohappobakteereja ja gatorade oli positiivinen yllätys. Toivottavasti häämatkanne menee hyvin kaikin puolin, itse lähdemme Langawille vasta maaliskuussa, joten sitä odotellessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343504- 113038
- 1372651
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032625Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742595- 411418
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61228Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3961135Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501033Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6870