Limoviikunani tiputteli taannoin lehtiä, no epäilin syyksi sitä, että muutimme ja se päätyi varjoisampaan paikkaan kuin missä oli ollut edellisessä asunnossa. Jatkoin hoitoa kuten normaalisti (se on jo kuitenkin muutaman vuoden vanha) ja odottelin, josko se siitä tottuu. Kaikkia lehtiä se ei tiputtanut, osa kellastui ja kuivui pois, mutta uusiakin tuli tilalle.
Pari päivää sitten panin merkille, että kasvin latva oli jotenkin nuupahtanut. Multa ei ollut vielä kuivahtanut eli liian vähällä vedellä ei ollut ollut. Ja kun otin koko komeuden tarkempaan syyniin, huomasin että siinä kohdassa, jossa lehden "varsi" loppuu ja itse lehtiosa alkaa, oli joissakin lehdissä ihmeellinen valkoinen, hyvin litteä pallukka. Mietin, että varmaan jotain kilpikirvoja? Vaan nuo vaaleat littanat pallukat ovat kuin kuivunutta steariinia, siis talimaisia eivätkä ne liiku eikä niissä jalkojakaan erota. Irrottelin niitä lehdiltä ja lähinnä talilta minusta näytti. :O Pallukoita oli lehdissä, jotka vähän kellersivät, mutta myös lehdissä, jotka olivat ihan vihreitä. Ostin varmuuden vuoksi kukka-raidia ja suihkutin kasvin sillä. Tänään tarkastelin limoviikunaani taas, ja pari "pallukkaa" löysin, yhtä elottomia kuin ne aiemmatkin. Niihin kohtiin, joista pallukan olen irrottanut, on tullut mustanruskea pilkku.
Ovatko nuo pallukat ötököitä ollenkaan vai onko tuo jotain limoviikunan "mahlaa", jota helteellä erittyy? Villakilpikirvoja ne eivät ole kuitenkaan, niitä on ollut joskus vuosia sitten toisessa kasvissa ja ne tunnistan kyllä. Osaisiko joku neuvoa?
Limoviikunan lehtiongelma vai ötököitäkö sittenkin?
4
4482
Vastaukset
- eiei
Minunkin limoviikunassa oli aikoinaan tuollaisia vahamaisia litteitä pallukoita lehtien tyvissä.Luulin että ne on villakilpikirvoja,muttei ne olleetkaan mitään eläviä otuksia.
Jostain kukkakirjasta sitten luin että ne pallukat on juurikin limoviikunan omaa "mahlaa" jota limoviikuna erittää silloin kun se ei jostain syystä voi oikein hyvin.Sinne lehden tyvelle sitä sitten kuivuu vahamaiseksi litteäksi pallukaksi.
Minäkin niitä pallukoita irroittelin ja siihen irrotuskohtaan jäi ruskea pilkku.
En niitä pallukoita kaikkia viitsinyt irrotella kun niitä oli niin paljon,melkein joka lehden tyvellä niitä oli.- Anonyymi
Mulla yli 2m korkea limoviikuna ja siihen tullut näitä valkoisia palloja paljon. Ostin raid-purkin ja sumutin koko kasvin, ei auta. Samalla muutkin kasvit saivat raidikuurin. Limoviikuna oli muutaman päivän suihkussa ja ok mutta kuivia oksia tekee ja leikkaan ne pois toivoen kasvin toipuvan. Nyt tammikuuta mennään ja toivottavasti ei kuole. Uudet mullatkin vaihdoin sekä merileväuutetta se on saanut. Nyt vaan ootellaan ja sumuttelen joka päivä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla yli 2m korkea limoviikuna ja siihen tullut näitä valkoisia palloja paljon. Ostin raid-purkin ja sumutin koko kasvin, ei auta. Samalla muutkin kasvit saivat raidikuurin. Limoviikuna oli muutaman päivän suihkussa ja ok mutta kuivia oksia tekee ja leikkaan ne pois toivoen kasvin toipuvan. Nyt tammikuuta mennään ja toivottavasti ei kuole. Uudet mullatkin vaihdoin sekä merileväuutetta se on saanut. Nyt vaan ootellaan ja sumuttelen joka päivä.
Mullakin yli kaksi metrinen ja varmaan lähes 30v ikäinen limoviikuna, jossa huomasin pari viikkoa sitten juuri samanlaisia "rasvapalloja" todella monessa lehdessä. Uusia lehtiä tullut tänä keväänä todella vähän, ja kiinni olevista lehdistä suurin osa jotenkin kuivan näköisiä. Samassa paikassa ikkunan luona ollut kohta 3v eikä hoidossa ole tapahtunut mitään muutoksia. Päästään etenkin talvella kuivaksi lähes joka kastelukerran välissä, kuten tehnyt yli 10 vuotta. Pari vuotta sitten vaihdoin lähes kaikki mullat, ja nyt keväällä antanut ravinnepuikkoja, ja vähän liotettuja kananmunankuoria(kaliumia)
Miten oma puusi nyt jaksaa? Vieläkö "mahlaa" on yhtä paljon lehtien tyvessä?
- Anonyymi
Ovat myös arkoja kylmälle. Kerran olin tappaa kun oli liian myöhään syksyllä lasitetulla parvekkeella ja tiputti varmaan puolet lehdistä. Nyt meni vain kaksi oksaa kun parvekkeen oli auki puolisen tuntia, ei ollut edes kova pakkanen ulkona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1268241Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4457410SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2145634Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en844554Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104132Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p62916Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680