Siis täysin käsittämätöntä!
Olen lueskellut näitä juttuja ja en voi kuin ihmetellä!
Miten saa tuollainen eläinkoti vielä toimia?
Ja Rauman kaupunki vielä rahoittaa moista toimintaa n.5000€ kk!
- Omat eläimet ruokitaan lahjoitusvaroilla ja ne vie tilaa löytöeläimiltä.
- Huijataan ihmisiltä hevoset ja varsat.
- Tehdään mielivaltaisia huostaanottoja.
- Ei mahdu kuin 11 kissaa.
- Tapetaan eläimiä nautinnosta ja vielä kehuskellaan sillä.
- Pyydetään sikamaisia hintoja.
- Rakennetaan uima-allas lahjoitusvaroilla.
- Peruskorjataan taloa lahjoitusvaroilla.
- Myydään lahjaksi saatua eläinmuonaa.
jne... jne...
Tälläistä olen lukenut näiltä palstoilta viime aikoina.
Olen lueskellut näitä juttuja ja en voi kuin ihmetellä!
Miten saa tuollainen eläinkoti vielä toimia?
Ja Rauman kaupunki vielä rahoittaa moista toimintaa n.5000€ kk!
- Omat eläimet ruokitaan lahjoitusvaroilla ja ne vie tilaa löytöeläimiltä.
- Huijataan ihmisiltä hevoset ja varsat.
- Tehdään mielivaltaisia huostaanottoja.
- Ei mahdu kuin 11 kissaa.
- Tapetaan eläimiä nautinnosta ja vielä kehuskellaan sillä.
- Pyydetään sikamaisia hintoja.
- Rakennetaan uima-allas lahjoitusvaroilla.
- Peruskorjataan taloa lahjoitusvaroilla.
- Myydään lahjaksi saatua eläinmuonaa.
jne... jne...
Tälläistä olen lukenut näiltä palstoilta viime aikoina.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Näköjään onnistuu kunhan tuntee lait ja kerjuu kanavat .
Valtionvirka henkilö härskiluonne niin kaikki "pelkää"kostoa ,kokotouhu on hyvin suunniteltu kuppaus kiristys yhteiskunnalta.
Eihän huijarien noin yleisesti ottaen tarvitse tuntea yhtään lakia, vaan niiden jotka vastaavat valvonnasta tulisi tuntea lakia, tai ainakin selvittää asioita, jollei itse ole laintuntemusta.
Kerjääminen ei taitoa vaadi pupu-puku päälle, ja johonkin hyvään tarkoitukseen muka. Sairaille lapsille, vanhuksille, eläimille jne. johan uppoaa kansan syviin riveihin.
Valtionvirka henkilö, jos tarkoitat Tanja Mäkelä/Koskea, niin ei todellakaan ole valtion virkamies, vaan lääninhallituksen valtuuttama eläinsuojeluvalvoja, jolla ei ole oikeutta edes suorittaa eläinsuojelutarkastuksia yksityisyyden suojaamalla alueella. Älä anna harhauttaa itseäsi, sehän juuri on ollut Mäkelä/Kosken tarkoituskin no vuodesta 1997 lähtien, että häntä luullaan viranomaiseksi, mutta kun ei ole.
Pelkoa hänen käytöksensä on aiheuttanutkin, mistä syystä "kansa" on ensin häpeästä ja myöhemmin silkasta pelosta vaiennut Mäkelä/Kosken tekemisistä.
"koko touhu on hyvin suunniteltu kuppaus"
Kertoi lapsuu- ja nuoruusvuosinaan olleensa isänsä (poliisi tai ex-poliisi) luona töissä, kai siinäkin on jotain oppia tullut. Oppia ikä kaikki.
Mäkelä/Kosken asioita vuosia seuranneena olin varma, ettei hän tietenkään hellitä luomastaan "rahasammosta", tämä oli taas tällainen yksi "suoritus" hänen "urallaan". Itkijänaiselta onnistuus minkä tahansa näytelmän esittäminen ja esiintyminen (soittelee lehtiin ym.) lehtien palstoilla, TV:ssä, oikeudessa, ei ole koskaan kätkenyt kynttiläänsä vakan alle, kun on ollut puhetta eläinten pelastamisesta aivan hirveistä oloista, eläinten oltua ilman vettä ja ruokaa mahdollisesti jopa vuosien ajan.
Tietenkin hyväsydämiset ihmiset menevät "vipuun", kun on kysymys eläinten "pelastamisesta", eihän niitä kukaan muu osaakkaan hoitaa!
Metkaa, että eläimet ovat sentään näinkin kauan olleet hengissä, eivätkä ole kuolleet sukupuuttoon. Nyt eläintenmäärä ainakin Satakunnassa on huomattavasti vähentynyt, kun niitä on suojeltu sinne saunan taakse.
rekisterihistorian, siinä kaikki tiedot mitä tarvitaan.
Eskon Eläinkoti/Eläinsuojeluyhdistys Eskolla on ainoastaan suullinen sopimus Porin löytökoirista. Tarjosin auttavaa kättämme , jos eivät muuta saa, pyysivät lähettämään tietoja.
Keskustelen ensin eläinlääkärimme kanssa.
Ei niitä kaikki koiria kerralla löydetä, kaipa ne ihmiset omansa hakevat, kun ilmoittelee, vaikka lehdissä. Olen jo vuosia vienytkin "löytökoiria" hoitolaan, maksutta.
Onko PT, on muuten ainakin x-kumppani. Nykyisyydestä ei tietoa.
Eilen ainakin oli radiossa kuulutuksia kadonneista/löytyneistä, en kuunnellut tarkemmin.
Olen fundeerannut mielessäni tuota ainoaa Länsi-Suomen lääninhallituksen hyväksymää, eläinsuojelutarkastajaa.
Nyt näyttäis siltä, että olisi Länsi-Suomen läänin ainoa laillistettu eläinten varastaja.
Siksi kai sellaista ihmistä sanotaa, joka vie omin luvin eläimen ja ostaa/ottaa sen
itselleen eläinsuojeluksen varjolla ja keräysvaroilla, ilman ettei ole edes oikeudessa käynyt.
Varas mikä varas.Tuomio niistä tapauksista kuuluu tulla. Eikö?
Jouduin kerran tekemisiin tämän ihmisen kanssa ja oli minusta ilkeä ja pelottava kohtaaminen. En halua uusintaa vaikka en mitään pahaa tehnytkään. Kyselin vain löytökoiraa itselleni ja hyvä kun ei silmille lentänyt.Pelästyneenä pakenin.
Ei se ihminen ole voinut ainakaan isäänsä tulla. Isä on aina ollut miellyttävä ihminen.
ettemme voi valita vanhempiamme.
Emme me vanhemmatkaan voi valita lapsiamme. Tämäkin erilaisuus sitten puoltaa sitä ajatusta. Tietysti voisimme olla hankkimatta lapsia.
"Pelkoa hänen käytöksensä on aiheuttanutkin, mistä syystä "kansa" on ensin häpeästä ja myöhemmin silkasta pelosta vaiennut Mäkelä/Kosken tekemisistä."
Juuri näin on tapahtunut jo liian kauan!
Isäkin olisi vain puoliksi mukava. Se siitä sitten.
Mistä se muuten johtuu että nämä eläinsuojeluihmiset ovat koko ajan helvetin vihaisia ja hermot piukalla?
Anja Eerikäinen oli hyvä esimerkki, samoin hänen seuraajansa Heidi Heysel vai mikä helvetin Leyser se on, ja samanlaisen mielikuvan saa tästä Tanjasta.
johtuiskohan siitä, että se omatunto kolkuttelee. Tuskin usein, ehkä Eerikäisellä ja Leyserillä sentään joskus on tullut sellainenkin aistimus.
Eerikäistä en koskaan tavannut, hyvä niin, oli kuulemma välillä sitä ja joskus taas jotain toista.
Leyserillä on joskus ollut ihan kohtuullisiakin ajatuksia.
Yhden esimerkin muistan:
Sanoi, ettei voi 24 tuntia/vrk seistä laitumen laidalla ja tarkastaa tuoko joku sinne apetta hevosille vai ei, jos kerran omistaja sanoo tuovansa, niin uskottava on.
Koski kyllä "tietää" ettei eläimiä ole ruokittu ja juotettu kuukausiin.
On siinä vähän eroa kuitenkin!
Siinä on asian ydin; eikö voisi ajatella, että mentäisiin ystävällisessä hengessä neuvomaan eläintenpitäjää (tietenkin pitää olettaa, että neuvojen antajat tietävät jotain eläimistä - nythän niin ei ole).
Jos taas löytyy jotain oikeasti tuomittavaa (siis todella nälkiintyneitä, vakavasti sairaita, hoitamattomia eläimiä), ei silloinkaan pitäisi alkaa päättömästi riehumaan ja haukkumaan - vaan viedä asiaa (asiallisesti) eteenpäin - keksimättä mitään "raskauttavia" mielikuvitusjuttuja asian tiimoilta.
Johtuneeko miehen puutteesta? Tarkoitan, ettei mies ole tasoittamassa tilannetta huushollissa. Kyllä miehiä tarvitaan pitämään meidät valopäät hiukan ruodussa.
Kyllä, kun vertaa esimerkiksi Kyylä Hirvelään ja Komisario Hohkuriin, niin kyllähän Antti oli noihin verrattuna todella mukava äijä. Siis noin poliisina, en muuten oikein osaa sanoa että millainen mies oli vapaalla.
"kaveri", Eilen oli Länsi-Suomessa juttua poliisiylijohtaja Mikko Paaterosta.
Hän on syntynyt Eurassa v1948. Onko hän mahdollisesti tämä korkealla hierarkiassa oleva henkilö johonka TK saa yhteyden, jolloin kaikki luistaa" helposti"?
Joku on olemassa, muuten ei tämä TK:n asia olisi tuolla lailla saanut jatkua. Miettikää nyt sitäkin, että hän on Länsi-Suomen läänin valtuuttama, ainoa eläinsuojelija Satakunnassa.
Mitenkä ei ole SEYN:n eläinsuojelija? Pahat/hyvät kielet kertoivat hänet erotetun SEY:stä.
Onhan ensimmäiset poliisitutkinnat pyydetty jo 2004. Vaikka se on tehty Kokemäen poliisille, se jo kertoo, miksi ei jatkunut, siis Kokemäelle. Tämä johtohemmohan tuli Raumalta Kokemäelle.
Tämä Mikko Paatero olisi Eurassa syntynyt, voisi olla isän "kaveri",sukulainen,tai muuten vaan paremmin tuttu. Ovatko Paateron lapsuuden ajan asuneet Eurassa?
Hänen isänsäkin on jo ollut samoissa viroissa ja nimismiehenä. Pienissä paikoissa kaikki tuntevat toisensa, ainakin "työkaverit"niinkuin TK ja poliisi,syyttäjä muut virkamiehet. Tanja Kosken isähän on/oli poliisi.
Ell on omaa sukua Huovari, sielläkin on ne suhteet, jos ei muuten niin kolleegat. Leyserkin pyydettäessä lupasi tulla Irjanteelle katsomaan (tarkistan tänään, muistinko oikein), sitten perui tulonsa. Muistan kuinka innostunut tarkastuksen kohde oli, kun luuli saavansa yhdenkin" täyspäisen"ihmisen katsomaan, miten "viallista"hänen eläintenhoitonsa on?
Verratkaa Leyserin luonteen kuvausta tuolta jostain aikaisemmasta kirjoituksesta , että olisi samaa maata TK:n kanssa. On vieläkin asioita ja yhteyksiä, joista tiedetään, ei vaan voi kertoa nyt. Niin ne pelaa yhteen. Tässä jos missä on toteutunut"Ei korppi korpin silmää noki"Tutkija
läänineläinlääkäri joka lupasi tulla katsomaan. Eikä sitten tullutkaan. Aina hullummaksi menee..
Hänen ollessaan puhelimitse yhteydessä lääniin päin, oli niinä viikkoina läänineläinlääkäri "vaihtunut" kolmeen kertaan. Miten paljon niitä siellä on?
Ihminen joka samaistaa itsensä eläimiin, ei tule toimeen ihmisten kanssa.
Ja ihan kokemusperäinen asia tämä.. Sillon kun mennään fanaattisuuden tielle, niin muut ihmisten, varsinkin ne jotka kyseenalaistavat toiminnan, on raivattava tieltä pois. Ei ainakaan poliisin ammattiin soveltuva.
jutuista kirjoitettu eniten yhteen palstaan.125 vastausta ja 2819 luettua tänään kymmenen maissa. Varmaan senkin tähden luettu noin paljon, kun eivät tiedä mitä tuo" porilaiset pitää"sisällään. Lukekaa.
hän (Tanja K) ol jättän itteki säännöi lukematt? Kui sun sillal kävei? Ekkös sää ol se maailma paras ja täydellisin?
vissiin sinun tietojasi Eunukki, josko tiedät enemmän kokouksesta Mylly-Hovissa
Jos joku oli ja uskaltaa kertoa, kertokaa, haluavat tietää mitä väitettiin esim.
Valitan, en tiedä siitä kokouksesta sen enempää, mitä voi nahdä kun ajaa parit kerrat paikan ohi.
Mukana "porukkaa", joka ei missään tapauksessa olisi mennyt sisään, niin on kuumat tunteet.
Autoja ohimennen selvitettiin ja lähinnä lukumäärää, kun ihmettelen (jo vuosien ajan) etteivät ihmiset millään huomaa mitä on tekeillä tämän yritysryppään toimesta.
Samaa kaipaa, jos joku oli ja kertoisi vähän "kokouksen kulusta."
Nyt olisi esim. Tuula Murron, oli varmasti Mylly-Hovissa, aika tulla poterosta pois.
oli sitten joku ex eskolainen.Tai jos se oli vaan se kirjoitus facebookista.
Katsokaa Yleistä Satakunnasta eilinen viimeine kirjoitus.
Turus nähdään, toivottavasti, jos ottaisit mulle kopsut niistä asiapapereista, olis kiva. Hyvä olisi saada ihan rauhassa tutustua niihin.
Ei olla mitään salaseuralaisia! Kerroin oman vilpittömän mielipiteeni Hevostallissa.
Öitä!
2 §: mukaan: mm. " ylläpitää voittoatuottamatonta hoitolaa eläimille eläinsuojelutarkoituksessa." Siis se Rauman sopimus ei tuota voittoa?
Vai eikö tuota voittoa hevosen hoito 500€/9 pv?
taas tarkkana.Eihän se Esko ry:lle voittoa tuota.Se tuottaa sitä Tanja Kosken Kirpun eläinkodille y-tunnus1481360-0.
Eläinten hoitopäivistä,noudosta ja eutanasiasta saa Eskon eläinkoti rahat. Koska tuo 4.659 (sis alv) euroa ei kata kuin osittain Kirpun eläinkodin jatkumisen, se sanotaan ihan sopimustekstissä.
Katsokaa Rauman kaupunginhallituksen sivuilta ,kokous 01.06.2009, siellä se on nenänne edessä.Kun itse luette, hahmotatte paremmin koko "kepposen"
Tämähän todistaa, että lahjoitus ja keräysrahoistakin Tanja Koski nyhtää vielä sen puuttuvan osan 8.000-10.000 eurosta.Tätä sopimusta pitää lukea kuin piru raamattua, niin ovelasti se on muotoiltu.Tutkija
voi päästä hoviin.Hyvä juttu Hevostalli netissä. Nimim ERKKI 14/8-09 klo 00:13:21, LUKEKAA.
raha tarpeeseen.
ja tuomareiden työskentelyä ja ilmeitä seuraten, ajattelisin tuloksen olevan TK/ML:lle suuri takaisku, se näkee,ken elää!Paikalla oli todistajina todelliset asiantuntijat.Sen suurempaa asiantuntemusta tuskin Suomesta saa kuin mitä on Eläinlääkintäneuvos, eläinlääkäri Oijalalla. Toisaalta olihan ell Minna Laeslahtikin "tavallaan" akvaariokaloissa asiantuntija. Samoihin aikoihin opiskelleelta eläinlääkäriltä kysyttiin (todistaja) kuinka paljon oli opetuesta akvaariokaloista, 2 tuntia vastasi.Hilsu, vaikka sinun todistuksellesi ei annettu mitään arvoa KÄ oikeudessa,Turussa varmasti huomioitiin. Sinähän olet jo yhdessä iltapäivässä opiskelleempi, vaikka et muuta kuin seisoisi akvaarion vieressä, tiedät ainakin mitä kaloja ovat.
Näitä on paljon, ettei totuus unohtuisi.ELÄIMET
onko joku hyvävelijärjestelmä, vai mikä siinä nyt mättää, että tuollainen toiminta saa jatkua vuosikaudet!!!
selle osoitetussa vastauksessa.Katson näin missä mättää?
Minulla oli kertomus, miten Rauman poliisi toimi Sorrinsuon teollisuusalueella olleiden tulipalojen aikoihin.
Siitä on jokseenkin parikymmentä vuotta aikaa.
Yrittäjä alueelta soitti kavereista , jotka olivat maisemissa taas pahanteossa pyytäen poliiseja apuun.
.Vastaus kuului"Kun saatte ne huumeveikot köytettyä puuhun, niin ilmoittakaa meille sitten, tulemme hakemaan".
Tämä oli siinä poistetussa viestissä osana.Tästäkö veroilla maksetaan ja tämäkö on taso? On pari muutakin kokemusta, tyyliin a la tanja.Omaa ja ystävän kokemaa.
Siäl taita lukki vähä erilaissi asioi. Mikä sit on tosi, mikä ei, sitä voi vaa arvail.
Kerrohan vastaavat tiedot muista eläinkodeista, niin voimme vertailla, miten niissä toimitaan?
eläinkodin sivuja / Boondock´s, niin näet eron.
Soita tuonne ja kysele enemmän asiasta...
Tuossa alla olevassa ei mainita lopetuksista mitään. Vaikka laki suo mahdollisuuden löytöeläimen lopetukseen tuon 15 vrk:n jälkeen, ei niin yleensä toimita, eikä sellainen ole yleisesti hyväksyttävääkään. Varsinkaan jos kerätään lahjoitusvaroja löytöeläintenhyväksi., kuten eräällä eläinsuojelijallaonollut tapana..
Laitappa hakusanaksi löytöeläimet, niin löydät itsekin tietoa..
"Irtoeläimiä säilytetään meillä, mikäli omistajaa ei löydy, 15 vrk. Tämän jälkeen niille etsitään uutta kotia. Mikäli joku tahtoo tarjota uuden kodin tällaiselle koiralle tai kissalle, hän voi ilmoittaa halukkuutensa meille. Otamme yhteystiedot talteen ja ilmoitamme kun tällainen kotia tarvitseva lemmikki on meillä.
Irtoeläinpäivystys klo 07.00-21.00 puh 050-3434080
Mikäli kaipaatte kadonnutta lemmikkiänne tai haluatte tarjota kodin löytöeläimelle, ottakaa yhteyttä. "
vaan teillä, jotka väitätte että yksi eläinkoti toimisi jotenkin poikkeavasti, verrattuna Suomen muihin eläinkoteihin..
selkeästi todistettu - ja moneen kertaan - että yksi eläinkoti toimii jotenkin poikkeavasti, verrattuna Suomen muihin eläinkoteihin..
Se on kummallinen asia, ettei siihen vielä ole puututtu viranomaisten taholta, mutta eiköhän sekin lopulta tapahdu, kun tarpeeksi laajalle tieto leviää.
kirpun mustamaalaamista, LOPETA JO!!!!
Siinä ei puhuttu lopetuksista mitään vaan luvattiin etsiä uusi koti tms..
Sä oot ihan erkki. Katso Boondock´s.
Sä et oo erkki, mutta katso Boondock´s.
kulumaan , jos TV vaikkaa olisi pimeänä? Lukemisesi ymmärtäminen on vähän niin ja näin.Katso vaikka netistä, millaista muualla on? Soita ja kysy, niin mekin teemme.Tuolla Kirpun/Eläinsuojeluyhdistys Esko ry:n
(Eskon eläinkotiahan ei vieläkään ole rekisteröity?) ei ole sitä tutustumispäivää ollutkaan, vaikka luvattiin.Taitaa loppuakin ennen.Ei siellä ainakaan vastata puhelimeen, valittavat.(Sopimus)
mm. sinulle. Oletko nyt onnellinen?
Kyllä.
Nyt ei ole kuulunut mitään "kotisiisteydentarkastuksista" vähään aikaan.
Saako Eskon Eläinkoti toimia sinun mielestäsi ilman rekisteröintiä yrityksen lailla?
Minä en pysty sitä rekisteröimään, enkä myöskään estämään.
Ei ole minun vikani.
Siihen pystyy vain ja ainoastaan pj Tero Järvelä Eläinsuojeluyhdistys Esko ry:stä.
Hänen tulisi koota jäsenet ,joita on laskutavasta riippuen 70-170-200, kukaan ei tiedä
Heillä ei ole edes hallituksessaan sen vertaa jäseniä, kun omissa säännöissään vaaditaan ,sääntöjen muuttamiseen.Hallituskin on laiton, omien sääntöjen vastainen.(Eräs toinen henkilö oli tarkistanut sen viime viikon alusta.)
Jos olisi vaikka 7/70 tai 17/170 tai 20/200 he saisivat säännöt muutettua jäsenistö määrästä 10% ollessa koolla.
Esko ry:n sivuilta näette säännöt.Lukekaa tarkkaan.Ne sitoo aatteellistakin yhdistystä.
Nyt he eivät saa omien sääntöjensä tähden aatteelliseen yhdistykseen ympättyä aputoiminimeksi Eskon Eläinkotia
.En ole niitä sääntöjäkään laatinut.
En minäkään näitä muuten tietäisi, mutta olen ottanut selvän, missä mättää, kun ei ole rekisterissä ,PRHS:ta.
Tieto tuo tuskaa, tässäkin tapauksessa.Syy ei ole siis minun.
Tässsä nyt katsotaan miten raumalaiset ja muut suomalaiset yritykset saavat jatkossa toimia rahankeräysasiassa?
Tietääkö joku lakia muutetun niin, että saisi yrityksetkin koota rahaa keräyksellä internetissä?
Entä, rahankeräysluvan saatuaan laajentaa keräystään ihan minne itse tahtoo, vaikkapa sitten internettiin?
Nuo ovat molemmat laittomia toimia, tietääkseni.
Jos jollain on uutta tietoa, kertokoon muillekin.
Onko muualla maassa "eläinsuojeluiskuja" tehty melkein vuorokaudenajasta välittämättä"?
Täällä päin on jopa klo 23 -34 :kin välillä, eikö se ole yötä?
Viime joulun aattona tai aatonaattona sain soiton, ku oltiin menty poliisien kanssa lopettamaan Irjanteelle vanhaa koiraa, eikö näillä ole mitään "joulurauhaa" edes?
Jos olen syyllinen siihen , että olen estänyt Eskon Eläinkodin rekisteröimisen, lue tuo edellä oleva ajatuksella ja ilmoita sitten , mihin tulokseen tulit?
Voisiko eläinsuojelutarkastajien nimen muuttaa suoraan "siisteystakastajiksi"? Sitähän he ovat pääosin tehneet. Tuomio kaikille joiden koti on epäsiisti, eihän siellä voi yksikään lemmikkieläin elää.
Ovatko nämä siisteystarkastajat koskaan kuulleet talli- tai navettakissoista? Onko niiden pitäminen nykyään lainvastaista?
vissiin vintti "vähä" sekaisin.
Kenenkään koiraa ei varmasti ole menty lopettamaan sen takia että sen vanha!
Taitaa sulla olla tällähetkellä elämäntehtävä kirpun mustamaalaaminen kuten joku jo kirjoitti tuossa aikaisemmin.
No kukin saa tyydytystä mikä mistäkin, ei voi kuin ihmetellä järjenjuoksuasi, haloo!!
Onko sinun nupissasi yleensäkään muuta kuin, mustamaalaamista ym merkillisyyksiä.
Osaatko asiallisesti vastata yhteenkään kysymykseen mitä sinulle täällä tehdään.?
Vastaan puolestasi.Et osaa.
Olen seurannut tätä kesäkuun puolivälistä, ja täällä ei vastata mihinkään kysymyksiin, mistä haluttaisiin tietoa.Väyvättelemistä niinkuin joltain 10-11 vuotiaalta lapselta saa vastaukseksi kysymyksiinsä.Enkä ole ainoa kysyjä.
Minä mitään vastauksia kaipaakaan, saan asiat selville muutenkin.
Tässä on yritetty herättää huomiota , millaista yhteiskunnan RUNSAIN VAROIN TUKEMA ELÄINSUOJELU Raumalla ja muualla Satakunnassa on.
Asiasta toiseen.Joutuikohan se viikonlopun riehuja täällä lepositeisiin, vai oliko jo jossain hoidossa.Tietääkö kukaan?
Ympäri Suomea on tullut viestejä, etteivät ole koskaan tuollaista nähneet , missään.Se poistettiin.
Tallella on.
Siinä uhattiin virolaisilla tappajilla.
Menenee tutkintaan.
Voi olla jo .
Poliisithan seuraavat näitä palstoja.
Mikkelissä tomivan löytöeläinkodin sivuilta: "Vain jos eläin on kovin villi tai parantumattomasti sairas, se päätyy paremmille metsästysmaille."
Täältäpäin löytyy ilmeisesti lähes yksinomaan kovin villejä tai parantumattomasti sairaita.
Suomen eläinkodeista vain yhden lopetuslukuja, kannattaisiko hiukan perehtyä asioihin, ennenkuin lähtee leikkimään asiantuntijaa?
Ei tässä mitään kummallista ole, näitä muiden eläinkotien talteenotto, lopetuslukuja on täällä ollut jo maalis-huhtikuun vaihteesta.
Samoin kuin hoitohintoja, myyntihintoja ym.
Yksi jos toinenkin on jo asiantuntija "leikkimättä sitä", olisit aikoinaan lukenut, mitä tänne on kirjoitettu tilastoista, niin tietäisit sinäkin, ei tänne enää kukaan viitsi samoja asioita kaivella.
Olettaisin sinun olevan lukutaitoinen ihminen, kyllä ne tiedot löytyvät ihan netistä, ettei tarvitse ympäri maata matkustaa.
ja lopetusmäärät esim kissojen kohdalta lähes 90%??
Täh?
kaksi viikkoa häkkiä, sitten nirri pois?
Voi hyvänen aika, mitä ihmettä, ei Oulun seudulla ainakaan tuollaista ole.
on toiminut jo kauan, aivan liian kauan!
Ja kuvittele, että todellakin koko ajan on kerätty "eläimille" lahjoitusvaroja!
Vai mihin tarkoitukseen?
Jotenkin noin se kirjoitetaan.
muuten oikein.