Oon huomannut, että nykyään jotenkin odotan niitä tilaisuuksia, kun on pakko syödä normaalisti. Esim. kun meen aikaisin töihin, syön illalla vain normaalin iltapalan ja käyn aikaisin nukkumaan (yleensä ahmin iltaisin). Tai reissussa, kun ei ole mahdollisuutta mässäillä matkakaverin huomaamatta. Silloin on jotenkin niin "terve" olo.
Kuitenkin, aina sorrun näitten "normaalien" päivien jälkeen, viimeistään siinä vaiheessa kun vaaka näyttää tarpeeksi alhaista lukemaa. On varaa lihoa. Ja inhoan itseäni. Miten sitä tekeekin itselleen tällä tavalla hallaa, vaikka ei haluaisi? Miten tapojaan voisi muuttaa/päästä riippuvuudesta irti, kun on elänyt näin 10 vuotta... :(
Onneksi sentään oon kuluneen vuoden aikana alkanut syödä edes yhden ison, terveellisen aterian päivässä...
Miksi vaan syön, vaikka en halua??
5
640
Vastaukset
- syömätär
Kun luin kertomuksesii ajattelin että ihan kuin minä, esim. huomenna töissä mulla on terveelliset ja mulle hyvin riittävät eväät, en kaipaa yhtään enempää kuin kahvin siihen viereen ja tällä pärjään ihan hyvin varsinkin näin kuumalla kun tulee juotua paljon vettä. MUTTA sitten kun pääsen kotiin laitan tai ostan kyllä yleensä aterian jonka syön klo 16 korvilla ja noin. klo 19-20 alkaa ihme ahmiminen, puolikas kääretorttua sitten n. 1 tunnin päästä ruisleipää ja metwurstia päälle ja lasi maitoa.....? Aivan päätöntä ja kun en edes oksenna eli mulla ei ole sellasta ongelmaa. Aamulla ruismuroja rasvattoman maidon kanssa ja taas mennään terveellä tyylillä kunnes se ilta koittaa, kukaan ei ole katsomassa..........!!!!!! Mulla luojan kiitos mielenterveystoimistossa kerrottiin äskettäin että mulla on keskivaikea masennus ja nyt toivon tosiaan että tämä syöminen liittyy juuri siihen ja oikealla tasaavalla lääkityksellä tämä ahmimishäiriökin toivottavasti poistuu, tsemppiä sinulle!
- ahmin illoin
Ahmin itsekin illoin, vaikka olisin kuinka hyvin ja tasapainoisesti syönyt koko päivän, tai edes niin kuin olen aamulla meinannut. Onneksi muutan nyt asumaan toisen ihmisen kanssa yhteen, jotta en voi mässätä tuhottomia määriä. Toisen ollessa paikalla se ei vaan onnistu. Häpeä...
- edellinen
Kutsun tätä nälätöntä ruoanhimoa nimellä syöpötys, ja luulen sen olevan vahvasti liitännäinen mielensisäisiin ailahteluihin ja muihin toimintoihin.
- ap.
Minä myös muutin miesystäväni kanssa yhteen, mutta ikävä kyllä se ei estänyt jatkamasta tätä sairasta tapaa... Odotan vaan joka ilta, että mies menee nukkumaan - sitten menen ruokakätköilleni. Mies tekee aamuvuoroa töissä, menee siksi jo iltakymmenen aikaan nukkumaan. Itse taas menen useimmiten töihin yhdeksäksi, joten valvon paljon pidempään. Pitäisi kai vaan kehittää itselleen muuta tekemistä illoiksi... Joku ihme vetovoima vaan vetää sinne mässinkien ääreen :( !
- Ahmatti88
ap. kirjoitti:
Minä myös muutin miesystäväni kanssa yhteen, mutta ikävä kyllä se ei estänyt jatkamasta tätä sairasta tapaa... Odotan vaan joka ilta, että mies menee nukkumaan - sitten menen ruokakätköilleni. Mies tekee aamuvuoroa töissä, menee siksi jo iltakymmenen aikaan nukkumaan. Itse taas menen useimmiten töihin yhdeksäksi, joten valvon paljon pidempään. Pitäisi kai vaan kehittää itselleen muuta tekemistä illoiksi... Joku ihme vetovoima vaan vetää sinne mässinkien ääreen :( !
Käy kateeksi teitä jotka mieen takia pystytte hillitsemään. Mä en halua muuttaa yhteen oman poikakaverini kanssa, se yrittää hallita mun syömistä. "et sä tota tarvii" ym. En tarviikkaan. Mun on pakko saada. Se että yritetään hillitä aiheuttaa isomman ahmimiskohtauksen myöhemmin. Ahmin päivittäin, viikolla jonkun mäkkiaterian plussana ja pari juustohampurilaista päälle, isolla limulla ja jälkkärillä töiden jälkeen olin sitten mitä tahansa aamulla syönyt. Kotona odottaa pussi sipsia, keksejä, irtokarkkeja ja suklaata. En halua töiden jälkeen mennä minnekkään, koska olen väsynyt ja tahdon vain syödä itseni tajuttomaksi ja nukahtaa. Ja seuraavana päivänä uudestaan. Viikonloppuisin ahmin raskalaisia kilon tai pari ja noi muut normaalit lisäksi. Keväällä Yritin hakea apua. Olen kaksinkertaistanut painoni reippaassa vuodessa. Mulla on lähete syömishäiriökliniikalle, mutta muuta apua ei saa jos ei rahaa ole. Mä en jaksa enää kovin kauaa. Liikaa kaikkea paskaa tippuu niskaan mukavan säännöllisin väliajoin joka pistää syömään enemmän. En tahtoisi enää herätä. Ja te jotka vielä pystyttte ottamaan itseänne niskasta kiinni, tehkää se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3610535Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12510118- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776314Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304872- 554697
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144041Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253393- 623117
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2203039