Ambulatorinen verenpaineen rekisteröinti?

Pertttti

Eli sellainen olisi tulossa ja kysyisin sellaista yleistä tietoa kuin että mittarihan mittaa 15-30 välein, niin millainen mittaustilanne on, kuuluuko mittarista samanlainen meteli kuin normaalilla digitaalisella mittarilla mitattaessa ja paisuttaako kädessä oleva mansetti olkavarren näyttämään pallon kokoiselta?

2

644

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pertttti

      Kuitenkin mittausten sarja kestää sen 24 tuntia ja sitä suositellaan esimerkiksi työtätekevälle normaalin työpäivän ajaksi, kummallista jos neljä kertaa tunnissa kuuluu kova mansetin täyttyminen ja mittauksesta aiheutuva meteli.

      • ei ongelmia

        Siis minulla mittaukset tapahtuivat päiväaikaan puolen tunin välein ja yöllä tunnin välien. En tiedä voiko tuohon tiheyteen potilas itse vaikuttaa, mulla noin tuli ihan oletusarvona.

        Ei se mansetti nyt sentään palloksi paksune, mutta ei kannata oikein tiukkahihaista puseroa siksi päiväksi päälleen laittaa.

        Hurinaakin toki kuuluu mansetin täyttyessä, mutta eipä tuo mikään meteli ollut kuitenkaan, toki henkilökohtainen tuntemus varmaan. Ja tosiaan toimistotyötä teen enkä pitänyt itse ääniä minään metelinä, ei kukaan (siis ne, jotka sattuivat huomaamaan) työkavereistanikaan. Asiakaspalvelussa en kuitenkaan ollut.

        Minulla hankalin aika oli ehdottomasti yö, koska kuitenkin jokaiseen mittauskertaan heräsi, joten yöuni ei ollut mitenkään hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe