Yksi kummi?

riittääkö...

Riittääkö teidän mielestä lapselle yksi kummi?

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minku_82

      Ev.lut. kirkon mukaan kummeja pitää olla vähintään kaksi. Tietysti jos et lasta halua kastaa, vaan kummit olisi epävirallisia, niin mitään sääntöä määrästä ei ole.

      • aloittanut....

        Olen itse sitä juuri ihmetellyt, miksi vanhemmat eivät saa päättää, onko lapsellaan kummeja enemmän kuin yksi.


      • minku_82
        aloittanut.... kirjoitti:

        Olen itse sitä juuri ihmetellyt, miksi vanhemmat eivät saa päättää, onko lapsellaan kummeja enemmän kuin yksi.

        Ennen kummeja ei käsittääkseni ole jälkeenpäin voinut lisätä. Ennen kummius on myös merkinnyt vähän enemmän kuin lahjojen ostelua ja särkänniemessä käyttämistä. Sillä, että kummeja pitää olla useampi, on varmistettu se että jos yksi kummi kuolee, lapsi ei jää kokonaan ilman kummia.

        Nykyäänhän kummin voi hyvästä syystä jälkeenpäin lisätä. Kummin "erottaminen" ei kuiutenkaan ole mahdollista nykyäänkään.

        Ja ylärajaa kummien määrälle ei ole. Toki järkeä saa ja pitää käyttää.


    • kirkkolain mukaan

      lapsellla pitää olla vähintään kaksi kummia, en tiedä onko kummien määrällä ylärajaa. Ortodokseilla riittää muistaakseni yksi kummi, ylärajasta en tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      241
      15187
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7099
    5. 182
      6537
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      174
      6218
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4796
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1690
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1646
    Aihe