joulu-, pääsiäis- ja helluntaikaktus

ninja

mitenkäs erottaa toisistaan joulu- pääsiäis- ja helluntaikaktuksen? ovat ilmeisesti eri lajikkeita mutta mun mielestä ne näyttää ihan samoilta.

7

2571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATo.

      Minulla nuo ovat erittäin persoonallisia, kukkivat aivan oman mielensä mukaan. Yksi on tälläkin hetkellä komeasti kukassa. Mutta ensi vuodesta ei sitten tiedä...

      • Viherpeukku

        ...olen pitänyt lehtikaktustani kesäisin ulkona ja se kukkii aina vuoden vaihteessa. Viime vuonna se sai päähänsä kukkia jo marraskuussa ja nyt se on taas täydessä kukassa. Ota tuosta nyt selvää.

        Tiedoksi, että kaktus oli jo liki kymmenen vuotta vanha, ennen kuin älysin nelisen vuotta sitten heittää sen kesäksi ulos. Sen jälkeen se on aina talvisin kukkinut.


    • ninja

      sitä minä tässä juuri ihmettelenkin, että kun niitä kerran ei erota toisistaan kukkimisajankohdan perusteella vaikka nimestä niin voisikin päätellä, niin miten ne sitten erottaa toisistaan? näyttävätkin tietääkseni aika lailla samoilta, vaikka kyseessä on kuitenkin käsittääkseni ihan eri lajit.

      • kaktus

      • lajike

      • selvä
        lajike kirjoitti:

        http://www.cc.jyu.fi/~pamakine/biologia/cactaceae/cactaceae2.hak.html

        Lisä linkki täältä kuvat ja tietoa muutenkin!

        Sulla siis on kaikkia kolmea lajia? Ainakin joulu(tai marraskuun, ihan kuinka vaan) ja pääsiäis kaktuksen erottaa siitä, että Pääsiäiskaktuksessa on pyöreemmät lehdet ja joulu(eli marraskuun) kaktuksessa enemmän sellaset terävät sahalaitaset..
        Auttoko yhtään?


    • Anonyymi

      Marraskuunkaktuksessa on ne sahalaitaiset reunat. Kukka on ylöspäin.
      Joulukaktuksessa on ne piparkakkureunat ja kukka alaspäin.
      Kevätkaktuksessa on on ne piparkakkureunat ja kukassa lähtee terälehteet keskeltä.
      Helluntaikaktuksessa versot on paksut 1cm kapeat ja kukka on todella pieni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe