MAXI 95

Paras hintaluokassaan?

Onko kellään kokemuksia Maxi 95sta? Vaikuttaa minusta erittäin hienolta, tilaavalta ja laadukkaalta.

18

4789

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Demus2

      On kokemuksia, olen purjehtinut sellaisella vuodesta 1974.

      Kuten ruotsalaiset sanovat, maailman suurin 31-jalkainen vene. Rakennettu kuin tankki, eli siinä mielessä erittäin kestävä. Runko erittäin paksua tavaraa ja masto on varsinainen tolppa verratuna nykyveneisiin. Rikin kiinnitys myös ruotsalaisen yliturvalliseen tapaan - babystaagi on vaikkei sitä nykystandardien mukaan tarvittaisi. Taittolapapotkurilla ja hyvillä purjeilla kulkeekin mukavasti.

      Parasta on ehkä helppo käsiteltävyys ja valtavat sisä- ja ulkotilat suhteessa pituuteen.

      Maltillisen mastopituuden takia kestää hyvin tuulta. Olen ollut 5-6 metrisessä aallokossa Tallinnan edustalla, ja keskiohjaamo on sen kannalta hyvä. Vene kestää sen hienosti, jos miehistöllä on vatsa kunnossa.

      Vesilinja ei ole järkyttävän pitkä eli ei mene ihan niin lujaa kuin pystynokkaiset 31-jalkaiset, mutta eipähän sitten kalliorantautumisessakaan keula osu kallioon niin herkästi.

      • Maxisti

        Allekirjoitan Demuksen kommentit. Samoin Maxi 95-omistaja jo kymmenettä vuotta. Aikamoinen nero on kyllä Pelle: Melkoisen hyvät purjehdusominaisuudet ja huimat tilat 32 jalkaiseen onnistunut piirtämään. Takakajuutasta saa vielä välipaloilla tuunattua todellisen king-size punkan, jos tarvitsee enemmän telmimistilaa. Nerokkuutta on sekin että kone on salongin pöydän sisällä. Kone on helppo huoltaa ja koko sitlooran alusta jää säilytystilaksi. Taittofillarit, kaljakeissit ja muut eväät menee sinne heittämällä. Toinen nerokkuus on valtava avotila, joka on jaettu kiinteällä pöydällä kahtia. Siitä saa kryssillä mukavan jalkatuen penkillä istuessaan. Ja ihan ehdoton iltaterassi kun pöydän siivet levittää; kuusi henkeä mahtuu oikeasti syömään siinä. Ei mikään kevyen tuulen ohjus melkein 5 tonnin painollaan, mutta reilun kokoisella genualla lähtee kyllä jo neljän-viiden metrin tuulessa lentoon. Paino kertoo myös, että vankasta paatista on kyse.


    • Fin26

      Ilmeisesti näillä Maxi 95 veneillä on tehty pidempiäkin purjehduksia, mm. Atlantin yli. Onko kokemuksia Maxin merikelpoisuudesta? Voisiko tästä veneestä saada halvalla tilavan aihion vene-elämää varten mm. Karibian kierrokselle? Onko muita tyyppivikoja kuin valaskannen rumuus? :)

    • 17 + 2
    • doreili

      pätevä vene tuntuis olevan, ei varmaan paljo ole myynnissä suomessa

    • vettenriemuto

      reilu 40 000 e vene, hakuun menee oma rahansa, että kannattaako lähteä sinne saakka edes katsomaan

    • diva39

      tilavat veneet ei yleensä purjehdi hyvin

      • hehhhee

        diva 39 lys 1.26, aiai. Moni metrin lyhempi nopeampi.


      • Cruiser
        hehhhee kirjoitti:

        diva 39 lys 1.26, aiai. Moni metrin lyhempi nopeampi.

        Niino: Maxi 95:ia on keikkunut 2000 luvulla koko ajan luokissaan (ORC CLUB 2 ja LYS 2) Gotland Runtin kärkisijoilla. 2002 taisi olla voittokin. Ei paha raskaalta perheveneeltä, mutta vaatii kyllä reippaat tuulet, hyvät purjeet ja kovaa ajavan miehistön.


    • päteväkapu

      pätevä vene, ei taida paljo olla suomessa myynissä näitä. Enemmän Ruotsissa.

      • Maxisti

      • 9 + 7
        Maxisti kirjoitti:

        Kokaisenpa saada omaani kaupaksi ja etelästä uutta tilalle. http://www.nettivene.com/purjevene/maxi/546019

        Ihan jees, mutta miksi ruotsalaisten vastaavasti varusteltujen pyyntihinnat ovat järjestään yli 10 000 alhaisempia?


      • Maxisti
        9 + 7 kirjoitti:

        Ihan jees, mutta miksi ruotsalaisten vastaavasti varusteltujen pyyntihinnat ovat järjestään yli 10 000 alhaisempia?

        Ehkä se johtuu siitä, että ne veneet on Ruotsissa.
        Jos verrataan todellakin vastaavilla varusteilla ja ominaisuuksilla varustettuihin veneisiin Suomessa, niin ei tuo hinta ihan posketon ole. Saa tarjota... Jatkan keskustelua oikeiden ostajien kanssa puhelimessa ja nokikkain, jos sopii.


      • Hintatietoinen

        Vieläkin näyttää olevan myynnissä. Hintaa alas!


    • kauppasekannattaa

      Lopussa lukee: "Ei myynnissä" eli on varmaan myyty aikoja sitten. Nettiveneestä noita olmoituksia ei vaan saa pois helpolla. Hint aollut kohillaan kun on myyty.

    • Maximi

      Maxi 95 oli yksi suosikeista kun venettä etsimme. Hintoja seuraillut aika aktiivisesti ja tässä viimeisen vuoden lyhyt yhteenveto:
      Suomessa 20 000€ heikohko kuntoiset ja 30 000 jos varusteita uusittu (parhaillaan myynnissä yksi yksilö yli 30 pyynnillä jossa kuitenkin 15 vuotta vanha kone??) no, siisti yksilö on kuitenkin videoista päätellen.
      Ruotsissa 95:a on paljon ja niitä tulee kesän aikana blockettiin varmasti myyntiin vähintään 10, veikkaan lähemmäksi 15-20kpl jos markkina viime kesän kaltainen. Alkuvuodesta myytiin Ruotsissa jo pari mielenkiintoista yksilöä joissa pyynti 13-14 000€. Näissä oli tosin remontoidut koneet niin kuin usein Ruotsissa... mutta oli uutta keulapotkuria yms päivitystä ... n. 20 000 € hintaan saa jo sitten uusituilla koneilla yms.
      Kohta joku viisastelee että Ruotsissakin pyydetään 30 000€ jostain yksilöstä... varmasti pyydetään mutta ei ole menossa kaupaksi.
      Ruotsissa muuten myös kiinnostava Maxi 100 Ps ...

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      93
      1638
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      122
      1509
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      75
      1343
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1252
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1060
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      978
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      950
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      838
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      763
    Aihe