Ruokaa savustamalla

kalahullu

Törmäsin sattumalta sivulla http://www.indot.fi sivulla Bradley merkkiseen savustimeen. Onko kellään kokemuksia tuon laitteen käyttämisestä käytännön tasolla. Hintakin oli kohtuullinen, mutta lisätietoa tarvittaisiin.

9

1792

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalahullu

      Tuntuu kummalliselta, että kellään ei ole kokemuksia, vai onko homma niin uutta tavaraa.

      • Ja käyttö kaiken

        Kaikkiaan niin vähäistä sijoitettuun rahaan suhteutettuna, että siinä syy miksi ei kokemuksia ole kertynyt. On halvempiakin savustuslaitteita markkinoilla.


      • ja usein käyttöön
        Ja käyttö kaiken kirjoitti:

        Kaikkiaan niin vähäistä sijoitettuun rahaan suhteutettuna, että siinä syy miksi ei kokemuksia ole kertynyt. On halvempiakin savustuslaitteita markkinoilla.

        Minulle eläkeläiselle tuo 440 euron pintaan maksava laite tuntuu hyvinkin kohtuulliselta ja rivitalon naapureita ajatellen savumarinat jäisivät vähiin. Ajattelen laittaa tuuletusputken terassin yläreunaan.
        Tuossa vain kevät alkaa kärrykuorma silakoita verkolla ja pakkaseen, sama syksyllä. Kirjolohta ja siikaa menee kesäaikaan reilut sata kiloa kesässä ja affenet päälle, ei tietysti kaikki savustamalla, mutta aika paljon. Sitten vielä voin laittaa vieraille itse savustettua kalaa niin emäntäkin saa vapaa-aikaa.
        Minä uskalias kyllä menin ja tilasin nyt tuollaisen laitteen, ei noita muita halvempia voi oikein rivitalon terassilla käyttää. Kerron sitten kokemuksia lisää kun pääsen kunnolla kokelemaan. Minulla on mökillä hieman vastaavan tyyppinen "itse tehty" metallinen savustusuuni joka lämpiää puulla, jotenka nyt haluan hieman parempaa ja helpompaa.


      • joof

    • joku vaan

      Lämminsavustukseen käytän kotimaista pönttöä, olisikohan lappi-merkkinen ja maksaa nelisenkymmentä euroa. Toimii oikein hyvin mutta alkaa olla vanhahko. Parilla laudanpalalla syntyy noin pari kiloa savustettua lihaa tai kalaa, enempää ei kannata kerralla tehdä.

      Kylmäsavustukseen käytän grilliä josta on isommat aukot tukittu foliolla sekä savu-sampo nimistä vehjettä, hinta noin 30 euroa. Halvemmallakin pääsisi, mutta en viitsinyt alkaa pultata tehovastuksia alumiinilevyn kappaleeseen.

      Vanhasta jääkaapista syntyy paras savustin, ellei se ole ihan täysin rikki.

    • tietää vähäsen

      johtunee kai hankalasta puhdistamisesta yms.,
      kannata ostaa joku yleisempi, eikä turhaan hanki murheita ?, kyllä kansa tietää

      toiseksi, etkö tiedä että savustaminen ei ole terveellistä.

      • varoituksensana

        En syö mitään savustettua. Se on syöpävaarallista.


      • pppppp1
        varoituksensana kirjoitti:

        En syö mitään savustettua. Se on syöpävaarallista.

        Syöpä vaarallista ruokaa


      • sivusta s
        pppppp1 kirjoitti:

        Syöpä vaarallista ruokaa

        Syöpävaarallinen on käytössä oleva suomennos sanalle karsinogeeninen. Sanatarkka suomennos olisi syöpää synnyttävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      102
      7742
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3113
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      160
      1991
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      78
      1760
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      146
      1632
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1577
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      133
      1234
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      914
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      804
    Aihe