Olen nyt miettinyt tuota 2468-dieettiä.
Mut joku sanoi että siinä lähtee hiuksia päästä :( Lähteekö oikeesti? Ja sama tyyppi sanoi että siinä lähtevät kilot on lihaksia ja nesteitä eikä rasvaa. Ja sanoi myös että koska se johtaa säästölle, dieetin loputtua lihoo kaiken kaksinkertaisena takaisin.
Haluaisinkin kuulla muiden kokemuksia 2468-dieetistä? Lähtikö hiukset? Oliko huono olo? Miten kauan olit tällä dieetillä? Paljonko painoa tippui?
Mut joku sanoi että siinä lähtee hiuksia päästä :( Lähteekö oikeesti? Ja sama tyyppi sanoi että siinä lähtevät kilot on lihaksia ja nesteitä eikä rasvaa. Ja sanoi myös että koska se johtaa säästölle, dieetin loputtua lihoo kaiken kaksinkertaisena takaisin.
Haluaisinkin kuulla muiden kokemuksia 2468-dieetistä? Lähtikö hiukset? Oliko huono olo? Miten kauan olit tällä dieetillä? Paljonko painoa tippui?
Vastaukset 4
Vanhimmat
MUSTA EI OO APUA KOSKA EN TIIÄ TOSTA dietistä mitään vaikkakin oon kuullu siitä
haluisin kan skuulla siitä että oisko se yvä tapa laihtuu.
mä en tykkää jos multa lähtee hiukset ku just sain lopetettuu sen [se loppu kyl itestää ku tuli paino lisää ja nydde pitäs lahtuu taas takas]
:O
Jos syö pitkään erittäin vähän kaloreita niin hiuksia voi alkaa tippumaan. Se on yksilöllistä. Voit toki syödä manteleita, pähkinöitä hyviä öljyjä jotka tekee hyvää hiuksille.
Kiloja lähtee kyllä ja aina kun on kyseessä vähäkalorinen dieetti tai elämäntapa lähtevät kilot ovat niin läskiä, lihasta ja nesteitä. Lyhyessä neljänpäivän dieetissä todennäköisesti pelkästään nestettä.
Dieetit lähes aina johtaa säästöliekille, mutta jos jatkat sinnikkäästi niin kyllä ne siitä karisevat.
Jos jatkat dieetin jälkeen syömistä niin kuin ennen dieettiä, painosi nousee takaisin. Monelle käy niin että syövät tuplasti enemmän dieetin jälkeen (koska keho huutaa ruokaa, vitamiineja ym.) Jolloin painoa tulee enemmän. Jos dieetin jälkeen syö kevyemmin kuin normaalisti niin painon ei pitäisi nousta ainakaan lähtöpainoon.
Itsehillintää tarvitaan dieetin aikana, mutta myös sen jälkeen, että voi muuttaa ruokailutottumuksia kevyempään, ettei paino lähde takaisin nousuun
Mä oon nyt 2468 dieetillä toka pvä menossa : ) toi 200 kalorin päivä vei oikeesti niin paljon voimii et oon ollu tänäänki tosi väsyny, mut onneks huomen jo 600! Sit 800 :D apua en ikinä syö niin paljo o.o
Kannattaa ihmeessä kokeilla tota diettiä toisin päin, eli suuresta pienempään... keho tottuu ns. nopeemmin. eli pikkuhiljaa pudottaa...
ja kantsii ennen sitä totutella keho vähempän kalorimäärään kuin 1800.
laihtuu, mut lihoo takas kyllä nopeesti jos rupee pistää poskeen samantien jotain 2000 kaloria pv. mut dietin aikan on vähän heikko urheilla, sit ku dietti loppuu ni kannattaa urheilla enemmän mutta kuitenkin syödä järkevästi.