Moi kaikille! Onko kenelläkään kokemuksia Nizzan säästä sekä syys-että lokakuussa? Lähtisimme perheenä mieluummin lokakuussa(kouluissa loma), mutta pelkona on että ilma/merivesi jo kylmää. Lapsille olisi tärkeää päästä meriveteen pulikoimaan ja ettei rannalla muutenkaan tarvitsisi hytistä vaan saisi nauttia lämmöstä, eli tarkoitan n. 20-25 astetta. Ei tarvitse siis olla mitään hellelukemia. Eli jos jollain kokemuksen kautta saamaa tietoa kyseisten kuukausien päivä sekä meriveden lämpötiloista olisin erittäin kiitollinen saamasta tiedosta!
Kiitokset jo etukäteen!
Nizzaan syys-vai lokakuussa?
7
5745
Vastaukset 7
- Lomailija
Samaa asiaa olen tässä muutaman päivän pohtinut. Oltaisi miehen kanssa lähdössä lokakuun puolivälissä Nizzaan, ja nyt mietityttää että millaiset kelit siellä on silloin.
Sataako paljon? Onko kuinka lämpöistä ja kesäistä?
Olisin myös tosi kiitollinen jos joku paremmin tietävä voisi valistaa! :)- tietoa Nizzasta
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nizza
Tuossa ei ole muuta oikeastaan, kuin juuri lämpötila tilastot. Lokakuussa ei ole enää rantakelejä Nizzassa. Lokakuu on kaiken lisäksi kaikkein sateisin kuukausi siellä. Syyskuukin on siinä rajoilla tuon mukaan.
- Riippuu lapsista
Lokakuun alkupuolella saattaa olla vielä hyvinkin hyvät rantakelit, mutta tuulet aiheuttavat sen, että merivesi viilenee syys-lokakuussa. Olen itse ottanut aurinkoa bikineissä rannalla jopa tammikuussa, mutta lapsille lokakuun loppupuoli ei ole rantakeliä.
Riippuu kuitenkin lapsista, kuinka viileänä asian kokevat. Muistan itse, kuinka uimme kakaroina pitkälle syksyyn, mutta olenkin syntynyt järvi-Suomessa. Nykyajan uimahallilapset ovat eri asia.
Sen sijaan monissa paremmissa hotelleissa on lämmitetyt uima-altaat. Kannattaa katsella ja kysellä majoitusta sillä silmällä. Pulikoinnin tarve tulee täytettyä hotellissa ja rannalla voi taas nauttia merestä muuten.
Muistuttaisin myös, että nykyisten vaihtelevien ilmojen aikaan ei kannata hirveästi tehdä varmoja rantasuunnitelmia minkään kohteen suhteen. Ei ole olemasssa vakiokeliä. - Nizza ei ole pikkulasten
lomapaikka.
Nizzan mukulakiviranta ei sovi lasten pulikointiin. Äkkisyvä tulee muutaman metrin päästä. Pieni lapsi tuskin pääsee yksin pois vedestä, kun aalto vie takaisin ja mukulakiviin uppoaa. Aikuisellekin se on hankalaa.- Nizzaan
Cannes on rannaltaan parempi pienille lapsille, mutta ei Nizzakaan noin toivoton ole :D Voin sanoa ihan omasta kokemuksesta. Omat mukulat (7 ja 5) leikkivät ihan täysillä myös Nizzan rannalla aikoinaan, kun kävimme siellä Cannesista.
Säävaraus on syksyllä niin iso, etten kuitenkaan lähtisi lasten kanssa Rivieralle. Aikuisille siellä on tekemistä, vaikka kuinka paljon myös sateella.
- ennustajaeukko09
Syyskuussa on yleensä melko todennäköisesti kaunista ja lämmintäkin, ihan hellepäiviäkin voi joukossa olla. Lokakuun sää taas on yhtä ennustettavissa kuin Suomen juhannussäät - voi olla hellettä ja aurinkoa tai sitten taas ei. Jos varmaa aurinkoa lähtee lokakuussa hakemaan, niin silloin Riviera on kyllä väärä osoite.
- Iscuerdo
- Menkää syyskuussa
- Ranta on tosiaankin nopeasti syvenevä ja aaltojen imu aika kova. Jos vähänkin tuulee, niin aikuisellakin on hankalaa rantautua.
- Uimatossut pitää olla. Ranta on kivinen.
- Nizzan ranta ei ole lasten ranta. Pienellä tuulella se kyllä sopi kaikille
Sinänsä Nizza on kyllä kiva paikka eikä liian suuri. Kyllä siellä lapsetkin viihtyvät. Junalla kannattaa käydä Monacossa.
Katsokaa rantamaisenmaa täältä:
http://www.nicetourisme.com/GB/html/voir/webcam/webcam.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241342- 751269
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841221Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291005Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101004- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.85851Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast51706Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132692Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86677- 146594
- 50579
- 28578
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54563Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13549- 37548
- 46543
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94526Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä19526