juonenkylä
juonenkylä
7204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Porukkaa, tulipunaisia punikkeja ja hulluja.
Uusi.ukki malli esimerkki kyläläisistä.....
.
kylästä jossa on ei-kepulaisten tervehtimiskielto päällänsä jatkuvalla syötöllä?????
että Juonenkylällä punikit todellakin häädettiin vielä 50-n luvulla kodeistaan, jos ei äänestänyt Maalaislittoa. Vaalisalaisuuskin oli noissa vähäväkisissä kylissä sellainen julkinen salaisuus. Kun vaalilaatikko avattiin niin vaalilautakunta osasi melko tarkkaan laskea ketkä äänestivät vasemmistopuolueita.
Mitä minun punaisuuteeni tulee, olisikohan vähän kuin Tuomiojan Erkissäkin, että ", "häivähdys", kuitenkin. Mutta yrittäjyyteni on kyllä täysin raakaa Kapitalismia, että revi siitä jos se sinua piruparkaa vaivaa.
Yritystoimintaa laisellasi tollukalla.
Konkurssin teki puna-paja alta aikayksikön.
Punikit pysykööt lestissään.
Näin on näreet kääkkä!
`Minut ajettiin punikkina pois kylästä, ei annettu edes traktorikyytiä.
Siitä olen kepuleille ikuisesti vihanen.
Nyt ajelen pösöllä ja leikin rikasta.
.
että on käyty erinäisiäkin keskusteluja poliittisesta suuntauksesta kylällä ja vertailua fiksuuden ja kepun äänestämisen kohdalla :=)
Juuri näistä keskusteluista Perussit ovatkin saaneet kasvuvoimaa (pässit kepulaiset vain kasvattaa Perusseja omalla wanhalla maalaisliiton aikuisella painostustoiminnallaan)
kaskpuoluejärjestelmä maalaisliitto ja keskusta