Täne hupenee ne

veroekut.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194623755592/artikkeli/kuntien kovapalkkaiset pomot nakertavat kuntaliitosten hyodyt.html
271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

.

että PakkoKuntaLiitoksista tulisi jotain säästöjä, eheei, pakkoliitosten tarkoitus on lisätä välimatkaa tavallisen kuntalaisen ja kunnan palveluiden saatavuuden suhteen

Huonommat ja kalliimmat palvelut, se on Vanahasen asehallituksen kova linja

Äänestä

jo sinipunan ajoista asti suuri kupla.

Konkurssikunnat ovat himoinneet rikkaampia naapurikuntia itselleen saadakseen rikkaampien kuntien rahat tuhlattavaksi. Sitten kun ne on tuhlattu niin on vain isompi konkurssikunta vastassa.

On se tietenkin hyvä että kunrien talouseroja tasoitetaan, mutta kannattaako sitä köyhyyteen päin tasata. Olisi parempi että nämä konkurssi keskukset pantaisi panemaan taloutensa kuntoon ja annettaisi niiden kuntien olla rauhassa joilla talous on kunnossa.

Nyt on jo näyttöä siitä että kuntien yhdistämisellä ei saada aikaan muuta vaikeuksia. Kun yhdistämissopimukseen liittyvä korotettu valtion tuki loppuu niin on heti konkurssi edessä.

Minunkin asuinkuntaa houkuteltiin liittymään lähimpään kaupunkiin. Onneksi tämä alle 500 asukkaan kunta ei liittynyt. Nyt edelleenkin meidän kunnan talous on kunnossa ja palvelut pelaa, mutta siinä' maalaiskunnan niellaisessa kaupungissa on isompi alue kriisissä kuin ennen kuntaliitosta. Maalaiskunnan rahatkin on nyt tuhlattu ja valtion liitoslahjus loppuu.

Ensi vuonna tuo iso kuntan on valtion kriisikunta luettelossa.

Siinä liitoksessa tehostettiin ainoastaan velkaantumista. Toiminnoissa myös tehostettiin mutta se tehostaminen on kalliimpaa kuin maalaiskunnassa oli.

Jooo. Kokoomus ja Demarit! Eiku tehostakaa vain lisää kriisikuntia sUomeen. Kyllä se siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepulaistenkin kirjoitti:

veroekut.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194623755592/artikkeli/kuntien kovapalkkaiset pomot nakertavat kuntaliitosten hyodyt.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu