Myydään kilpikonna

Myydään kilpikonna

Ajanpuutteen vuoksi myisin rakkaan punakorvakilpikonnani hyvään,pysyvään,eläinrakkaaseen,vastuuntuntoiseen ja huolehtivaiseen kotiin.
Akvaario ei tule mukana.Pelkkä kilpikonna.
Kilpparini on terve,kiltti ja hauska. Konna on 8-9 -vuotias. Tajoa!! Ei pilailmoituksia kiitos!!!!

19

8267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli

      Ihan tosi noita saa ilmaiseksikin.Hinta ei takaa aina vastuuntuntoista kotia, valitan.

    • Tine
    • konnatäti

      Miksi olet alunperin ottanut itsellesi kilpikonnan? Kun itselleen ottaa lemmikin, pitää siitä eteenpäin aikataulu järjestää siten, että lemmikkiä voi hoitaa koko sen loppuelämän. Ei auttaisi olla liian vastuuntunnoton. Jättäisit aikataulustasi mieluummin jotain muuta pois niin, että konnalle riittäisi aikaa sen verran kuin tarvii. Kun nyt kuitenkin olet päättänyt konnasta luopua, niin älä myy ihan kenelle tahansa, vaan varmista, että on varmasti hyvä koti. Kysy minkälaiset tilat konnalle järjestetään. Siitä selviää jo paljon.

      • Annuli

        Kyllä se on kuule konnatäti joskus ihan niin, että eläimestä on toisinaan luovuttava pakostakin. Itse joudun antamaan konnani pois, koska akvaario ei mahdu tulevaan opiskelu boksiini. Tyhmää kirjoittaa tuollaista. Ei sitä kymmenen vuotta sitten vielä tiennyt, että mihin sitä joutuu.


    • ville

      voisin ostaa mutta kuinka isoksi sellainen kilpikonna kasvaa? entäs kuinka ison akvaarion se tarvii/ omistaa tällä hetkellä?

    • kitzi

      lähteekö kilpikonna 25e

    • tahtoo!

      moi.ollaan tässä mieheni kanssa aateltu hankkia kilpikonna.miehelläni on kokemusta niitten hoidosta ja ollaan paljon luettu niistä myös.paljon pyydät konnastasi ja missä päin asutte?tahtoisin mielelläni ostaa sen juuri sinulta.kun eläin kaupassa kauheen kalliita.:) T:jenna ja pekka

    • piri

      hmm.. mielen kiintoista onko tyttö vai poika, ja mitä se maksaa?

    • piri

      joo okei mutta onko se tyttö vai poika, ja jos se maksaisi vaikka 30e minun kotini on iso omakoti talo voisin käyttää sitä pihalla ja hoitaa sitä.. ja muuten onko se maakilppari?olen uusi täällä keskusteluissa niin vakuutan että mun talossa ei oo mitään haittaa!:) katsotaan kuitenkin täytyy myytää äidiltä ! kiitos voit antaa pulelin numerosi niin voin soittaa sinulle ehkä!!!! hei hei!

    • pk

      mistä päin?

      • qq

        Ilmoitus vuodelta 2004...


      • vibbe-
        qq kirjoitti:

        Ilmoitus vuodelta 2004...

        niimpä onki !


      • KONNUUS
        vibbe- kirjoitti:

        niimpä onki !

        Miten ihmeessä te ihmiset oikein suhtaudutte myynnissä oleviin/poisannettaviin eläimiin??!! Tätäkin ilmiötä näkee jatkuvasti ja miltei joka paikassa.

        Kun tyyli on "moiks, mää voisin sen ostaa jos se on halpa, mutta hei; onko se vesi- vai maakonnna.." ei tule myyjälle taatusti luotettavaa kuvaa siitä, pääseekö se ollenkaan tunnolliseen ja hoitokokemusta omaavaan kotiin! Vesi- ja maakonia hoidetaan TÄYSIN eri tavoin, ja henkilön tulee olla tästä selvillä jo olosuhteita järjestäessään.

        AINA on annettava itsestään todellinen vaikutelma; oletko todella kiinnostunut ja omaatko perustaidot ja tiedot kyseisen lajin hoitamiseen. Jos et, ei kannata tosimielellä edes kysellä, vaan hankkia niitä tietoja ETUKÄTEEN, ja alkaa tehdä konnakyselyjä ostomielellä vasta sen jälkeen.

        Usein noista "lapsekkaan hölmöistä" viesteistä saa vaikutelman, aivan kuin todellakin lapsi (tai ainakin alaikäinen) olisi asialla. Jos kyseessä on kuitenkin aikuinen, ei nämä "tollot" viestit tule ainakaan auttamaan lemmikin hankkimisessa; iästä huolimatta.

        Kiinnittäkää huomiota kirjoittamanne viestin/kysymyksen/tiedustelun ULKOASUUN, ja ilmaiskaa olevanne kiinnostuneita muustakin kuin mahdollisimman halvasta eläimestä, jonka voi "toivottavasti" sulloa mahdollisimman pieneen terraarioon tai akvaarioon.

        Juups, viestiketju on jo vanha, mutta panenpa tämän silti loppukaneetiksi ketjuun; uskon että yhä edelleenkin vielä moni tulee kyselemään tuota kyseistä konnaa, vaikka ilmoitus on jo 6 vuotta vanha..


    • kilppari hullu

      Hei! Me ollaan etsitty ilmoituksia punakorvakilpikonnista=) Missä päin tämä kilpikonna asustaa? Meiltä saisi hyvän ja rakastavan kodin=)

    • ^^minttu^^

      mulla olisi koti tarjolla :)

    • KONNUUS1

      Herranjestas..! Tämä alkuperäinen ilmoitus on vuodelta 2004!! Lukekaapas aihe hieman tarkemmin..!

    • heissulevei

      Lähteekö 100e joo okei mutta onko se tyttö vai poika, ja jos se maksaisi vaikka 30e minun kotini on iso omakoti talo voisin käyttää sitä pihalla ja hoitaa sitä.. ja muuten onko se maakilppari?olen uusi täällä keskusteluissa niin vakuutan että mun talossa ei oo mitään haittaa!:) katsotaan kuitenkin täytyy myytää äidiltä ! kiitos voit antaa pulelin numerosi niin voin soittaa sinulle ehkä!!!! hei hei!

    • kilppariin kiinnostu

      tarvitseeko se kilpikonna heinää ja minkä rotuinen se on?

    • taina98

      Paljonko maxaa?!?!?????!!!voix sen laitaa akvaarioo joka O jotai 75 litraa se vaa vettä täyteen vai??????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1353
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1295
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe