Minulla on muutama ruusu pihassa, epäilisin, että ne on ryhmäruusu The Fairy. Voikohan tuosta lajikkeesta olla vanhempia versioita kun sain ne yhden vanhan talon pihasta. Lehdet on neilikan terälehtien näköiset. Mahtaako tuo olla mikä ruusu jossa tuollaiset lehdet, punaisia ja vaaleanpunaisia. Kukkii koko kesän, keväästä syksyyn.
The "Fairy"
Maija*
5804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
The fairy on maanpeiteruusu, rennot, leveät , maanmyötäiset varret, ei kasva paljoa korkeutta.
Ryhmäruusut ovat taas suurikukaisia ja kasvavat ylöspäin. Luulen ettei kukkasi ole fairy, vaan jokin muu.
Katsoppa The Fairyn kuvia:
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=the fairy ruusu&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
olla joku muukin. Ne ovat vain ihan saman näköisiä mutta kasvaa korkeutta puolimetriä jopa enemmänkin. Viitisen senttiä kukan halkaisija.
Maija*, tuli mieleeni , että tarkoittaisitkohan neilikkaruusua. Sitä vois kasvaa vanhoissakin pihoissa.
Siinä on vähän samanlaiset pienet kerrotut kukat ja niitä on monenvärisiä ja korkeuskin täsmäis.
Katsoppa kuvia :
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=neilikkaruusu&btnG=Etsi kuvia&gbv=2&aq=f&oq=
Saattaisi olla hyvinkin tuo. Vaikuttaa niinkuin minulla olisi hiukan pienemmät kukat mutta voihan kuva olla hiukan erilainen. Minulla voi olla yhdessä oksassa jopa 50 kukkaa. Eli kohtalainen puska kun on muutama oksa.
minun ruusun tunnistus ongelma ole vielä ratkennut. Tänne ei kai voi itseottamaa kuvaa lähettää. Voisikohan jollekin muulle sivulle laittaa jos joku tunnistaisi.