Ei muotisanoihin tarvi hirttäytyä!

Jälleen 'yliopistoväki' vie oppimatonta kansaa kuin pässiä narussa.
Ne heittää jonkun muotisanan tietämättömien ihmisten kaluttavaksi.
Tällainen muotisana on nyt framille heitetty narsismi-teema. Yllytetään köyhät tappelemaan keskenään.

Ja me papit nauroimme niin!

13

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähättelyä

      Ja yritystä tehdä vakava ongelma olemattomaksi.
      Muoti-ilmiön taustalla on tärkeä asia ja on hyvä, että "oppimaton kansakin" nykyisin saa tietoa luonnehäiriöstä nimeltä narsismi/psykopatia, että ymmärtävät pelastaa itsensä sellaisen kynsistä.
      Ihmettelen sitä fanaattisuutta, millä niin monet haluaa piilottaa todellisen ongelman.

      • capt.cöpenick*

        Ovat olleet nuo keskustelua maltillisesti kritisoivat kirjoitukset. Perustelen tätä omalta kantiltani.
        Aspergersyndroomani 'ohitettiin' ja tilalle jopa Ylen aluelähetyksen suorassa lähetyksessä mätkäistiin psykopaatin 'leima'.

        "Ihmettelen sitä fanaattisuutta, millä niin monet haluaa piilottaa todellisen ongelman".

        Olen valmis uuteen neurobiologin tutkimukseen, jos maksaja löytyy.


      • yksinkertaiset

        "Oppimaton kansa" on alisteinen, itsesäälissä rypemistä ja tekosyy. Tuollainen asenne implikoi isäntä/orja-suhteen ja te alistatte itse itseänne.

        Ei ole mitään oppimatonta kansaa, on vain saamattomia joilla ei ole halua hankkia tietoa ja kehittyä ihmisenä. Istutaan vain kirkon penkillä, töllön äärellä, seurataan lakia ja maksellaan veroja jne.

        Tietoa on ollut saatavilla aina ja nykypäivänä on netti täynnä ilmaisia kirjoja, mutta yksinkertaiset odottavat että arvilind tai joku muu auktoriteetti kertoo mitä uskoa ja toistella.

        Suurin osa psykopaatti/narsisti-keskustelusta on muotisanojen toistelua. 'Oonks mää tai mun kaveri narsisti, psykopaatti, huomisenmuotioireyhtymä???' Lokkilauma toistelee muiden kaakatusta ettei vaan paljastu oman persoonan mitättömyys. Narsismi unohtuu kun tulee taas pari uutta syndroomaa pinnalle. Seiskan lukijoiden aivokapasiteetti on rajallinen ja se pystyy havainnoimaan vain käynnissä olevan keskustelun.

        Asia on kyllä todellinen ja merkittävä, mutta lukisitte niitä kirjoja pelkän sanaston omaksumisen sijaan. Kysely todistaa kyseessä olevan muoti-ilmiö kun ei ole halua tutustua oikeasti asiaan.

        Kirjasto on ilmainen ja ulkomaisista kirjakaupoista voi tilata jos ei kotimaasta löydy. Laittakaa rahat mieluummin kirjoihin kuin alkoholiin, madeinchina-krääsään tai viihteeseen. On olemassa niin helvetin mielenkiintoisia kirjoja satojen vuosien ajalta. Lopettakaa leikkiminen ja aloittakaa tiedonhankinta.


    • vajakki

      mussuttaa. Satuhahmot rulettaa eiks je;-)

    • -hullu-

      Se on se vanha raha ... joka hallitsee ... tänne on etsiytynyt fiksuja tyyppejä, ja se hivelee itsetuntoani sikäli, että saan olla samassa joukossa tekemässä omia temppujani ja kantamassa korteni soppaan -- hyvin menee. Jatka vain... mä tykkään sun tyylistä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe