kurttulehtiruusu+elämänlanka

Onko ehdotuksia kuinka päästä eroon kuristajakasvista 'elämänlanka'/karhunkierto? Perennapenkeistä sitä pystyy jotenkin vielä kaivelemaan -vaihtelevalla menestyksellä- pois, mutta ruusut ovat todella hätää kärsimässä!
3805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nosta ruusut pois, ja myrkytä tai kaiva sen jälkeen köynnökset pois, voit myös kääntää maan niin on helpompi poistaa muu kasvillisuus.

Äänestä
  • Valitettavasti ruusut ovat kehittäneet aika viidakon. Alue, jolla kasvavat, on seinänvierustalla n. 5 x 2 m ja ne on istutettu n. 15 v. sitten. Vanhoja oksia on leikattu pois, ja reunoilta leikkelen lapiolla yli pursuilevat versot. Ovat siis erittäin elinvoimaisia. Juuret ovat 15 vuodessa kasvaneet ristiin rastiin joka paikkaan, joten pois nostaminen ei ole ihan pikku juttu. - Entäpä rikkaruohomyrkyt, olisiko niissä joku, joka purisi erityisesti elämänlangan juuriin (ja myös juurenpätkiin!)? t. Vinkeistä kiitollinen

    Äänestä

  • monipensainen kirjoitti:

    Valitettavasti ruusut ovat kehittäneet aika viidakon. Alue, jolla kasvavat, on seinänvierustalla n. 5 x 2 m ja ne on istutettu n. 15 v. sitten. Vanhoja oksia on leikattu pois, ja reunoilta leikkelen lapiolla yli pursuilevat versot. Ovat siis erittäin elinvoimaisia. Juuret ovat 15 vuodessa kasvaneet ristiin rastiin joka paikkaan, joten pois nostaminen ei ole ihan pikku juttu. - Entäpä rikkaruohomyrkyt, olisiko niissä joku, joka purisi erityisesti elämänlangan juuriin (ja myös juurenpätkiin!)? t. Vinkeistä kiitollinen

    Sanovat jotka ovat tätä Rounduppia käyttäneet , että se on tehokasta.Kasta vain elämänlangan pää siihen aineeseen , pitäis sillä konstilla kuolla.
    Se tapaa sitten kaiken vihreän johonka sitä myrkkyä menee, mutta tehoo myös.Lue ohje tarkkaan.
    Kokeile !

    http://www.kemira-growhow.com/FIN/fi/Products/Plant Protection FI/Herbicides FI/roundupbio.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


monipensainen kirjoitti:

Onko ehdotuksia kuinka päästä eroon kuristajakasvista 'elämänlanka'/karhunkierto? Perennapenkeistä sitä pystyy jotenkin vielä kaivelemaan -vaihtelevalla menestyksellä- pois, mutta ruusut ovat todella hätää kärsimässä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu