deviantART - vesileima kuviin?

deviantarttaaja

Hei!

Voisiko joku ystävällinen kertoa, mitä virkaa tuolla vesileimalla (eli watermark) on esim. nyt deviantARTissa?
Eli kun laittaa kuvia sinne, niin millaisissa tapauksissa sitä tulisi käyttää vai onko se ollenkaan tarpeellista?
Jos vaikka on keikkakuvia jostain bändistä, niin olisiko tällaisessa tapauksessa suositeltavaa laittaa kuvaan vesileima? Kun eikös se jotenkin tekijänoikeuteen liity, ja jos bändi on tunnettu niin voidaanko kuvia käyttää "väärin" jossain yhteydessä, jos kuvaaja ei ole laittanut kuvaan sitä vesileimaa...?

...Kiitos jos joku jaksaa selventää asian minulle!!

3

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..selventää

      Eli siis, kun valitset vesileiman, kuvan päälle yksinkertaisesti tulee leima, jossa lukee että kuvan on ottanut tai tehnyt juuri sinä. Siihen tulee copyright-merkki ja käyttäjätunnuksesi deviantARTissa.

      Vesileimaa ei ole tarpeellista laittaa, ellei niin itse halua. Itse kun teen jotakin kuvaa, lopuksi laitan 'singeeraukseni' kuvan oikeaan alakulmaan, josta näkee, että kuva on minun tekemäni. Itse pidän enemmän siitä tavasta, vesileima kun välillä tuppaa pilaamaan kuvan.

      Tietenkin kuvia voidaan helposti väärinkäyttää, se on aina itsensä päätettävissä ottaako riskin ja jättää laittamatta minkäänlaista 'nimikirjoitusta' kuvaan.

      • Vesileiman tarkoitus on estää väärinkäyttöjä :D Ei sillä mitään suurempaa voimaa ole. Esim. Jos nettisivulla on copyright by... Niin ei silläkään tekstillä ole mitään laillista voimaa. Koodin saa kopioida suoraankin ilman mitään lupia vaikka kuinka lukisi copyrightia. Valokuvan omistusoikeus on kuvaajalla, tosin kuvaajalla ei ole oikeutta julkaista esim. bändistä kuvaa deviantartista ilman heidän lupaa.

        Eli vesileiman on tarkoitus vain heikentää kuvan käytön väärinkäyttöä. Sama kuin vetäisi kuvaan vaikka jonkun kirjaimen päälle. Sekin käy vesileimaksi :D


      • lbh gj hbjb
        sfinski80 kirjoitti:

        Vesileiman tarkoitus on estää väärinkäyttöjä :D Ei sillä mitään suurempaa voimaa ole. Esim. Jos nettisivulla on copyright by... Niin ei silläkään tekstillä ole mitään laillista voimaa. Koodin saa kopioida suoraankin ilman mitään lupia vaikka kuinka lukisi copyrightia. Valokuvan omistusoikeus on kuvaajalla, tosin kuvaajalla ei ole oikeutta julkaista esim. bändistä kuvaa deviantartista ilman heidän lupaa.

        Eli vesileiman on tarkoitus vain heikentää kuvan käytön väärinkäyttöä. Sama kuin vetäisi kuvaan vaikka jonkun kirjaimen päälle. Sekin käy vesileimaksi :D

        Jos kuva ylittää teoskynnyksen, se on tekijänoikeussuojan alainen. Copy- merkki vahvistaa tämän. Kuva on itsessään, jos on teos, tekijänoikeuksien alainen ilman merkkiäkin, kyseessä lähinnä selvennys.

        Ja tekijänoikeuksien alaisen kuvan voi kyllä kopioida itselleen. Mutta ei hyötymistarkoituksessa. Eli sitä ei saa käyttää ilman lupaa omissa julkaisuissa. Ei riitä, että on maininta, kenen kuva on. Pitää olla lupa, usein tämä tarkoittaa rahasummaa, mikä julkaisuoikeudesta on maksettu.

        Itse asiassa bändistä otetun kuvan yleensä voi julkaista. Jos kyseessä esimerkiksi keikkakuva, yleiseltä paikalta, vaikkapa festivaaleilta. Se että festivaalialueelle pitää ostaa lippu, ei vaikuta, koska kuka tahansa voi ostaa lipun. Jos kuvaaminen on kielletty, sitten ei voi julkaista, koska ei ei ole kuvaa, mitä julkaista. Kaupalliseen käyttöön julkaistavista kuvista sensijaan yleensä joutuu maksamaan, siis oikeuksista käyttää jostain bändistä otettua kuvaa kaupallisissa tarkoituksissa, vaikkapa mainoksissa. Asia on vähän tapauskohtainen kaikkinensa. Mutta jos ottaa omaan käyttöönsä bändistä kuvan, yleensä sen voi laittaa näytille.

        Vesileiman tarkkoitus on tehdä luvaton käyttö mahdottomaksi. Seteleissä vesileima on aitoistodistuksena.

        Nimikirjaimet taas on tekijän signeeraus, mistä ilmenee teoksen tekijä. Täysin sama asia kuin vaikkapa öljyvärimaalausten signeeraus.

        Tietoa tekijänoikeuksista:

        http://www.kuvastory.fi/index.php?cat=3&lang=fi


        http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe