deviantART - vesileima kuviin?

deviantarttaaja

Hei!

Voisiko joku ystävällinen kertoa, mitä virkaa tuolla vesileimalla (eli watermark) on esim. nyt deviantARTissa?
Eli kun laittaa kuvia sinne, niin millaisissa tapauksissa sitä tulisi käyttää vai onko se ollenkaan tarpeellista?
Jos vaikka on keikkakuvia jostain bändistä, niin olisiko tällaisessa tapauksessa suositeltavaa laittaa kuvaan vesileima? Kun eikös se jotenkin tekijänoikeuteen liity, ja jos bändi on tunnettu niin voidaanko kuvia käyttää "väärin" jossain yhteydessä, jos kuvaaja ei ole laittanut kuvaan sitä vesileimaa...?

...Kiitos jos joku jaksaa selventää asian minulle!!

3

1457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..selventää

      Eli siis, kun valitset vesileiman, kuvan päälle yksinkertaisesti tulee leima, jossa lukee että kuvan on ottanut tai tehnyt juuri sinä. Siihen tulee copyright-merkki ja käyttäjätunnuksesi deviantARTissa.

      Vesileimaa ei ole tarpeellista laittaa, ellei niin itse halua. Itse kun teen jotakin kuvaa, lopuksi laitan 'singeeraukseni' kuvan oikeaan alakulmaan, josta näkee, että kuva on minun tekemäni. Itse pidän enemmän siitä tavasta, vesileima kun välillä tuppaa pilaamaan kuvan.

      Tietenkin kuvia voidaan helposti väärinkäyttää, se on aina itsensä päätettävissä ottaako riskin ja jättää laittamatta minkäänlaista 'nimikirjoitusta' kuvaan.

      • Vesileiman tarkoitus on estää väärinkäyttöjä :D Ei sillä mitään suurempaa voimaa ole. Esim. Jos nettisivulla on copyright by... Niin ei silläkään tekstillä ole mitään laillista voimaa. Koodin saa kopioida suoraankin ilman mitään lupia vaikka kuinka lukisi copyrightia. Valokuvan omistusoikeus on kuvaajalla, tosin kuvaajalla ei ole oikeutta julkaista esim. bändistä kuvaa deviantartista ilman heidän lupaa.

        Eli vesileiman on tarkoitus vain heikentää kuvan käytön väärinkäyttöä. Sama kuin vetäisi kuvaan vaikka jonkun kirjaimen päälle. Sekin käy vesileimaksi :D


      • lbh gj hbjb
        sfinski80 kirjoitti:

        Vesileiman tarkoitus on estää väärinkäyttöjä :D Ei sillä mitään suurempaa voimaa ole. Esim. Jos nettisivulla on copyright by... Niin ei silläkään tekstillä ole mitään laillista voimaa. Koodin saa kopioida suoraankin ilman mitään lupia vaikka kuinka lukisi copyrightia. Valokuvan omistusoikeus on kuvaajalla, tosin kuvaajalla ei ole oikeutta julkaista esim. bändistä kuvaa deviantartista ilman heidän lupaa.

        Eli vesileiman on tarkoitus vain heikentää kuvan käytön väärinkäyttöä. Sama kuin vetäisi kuvaan vaikka jonkun kirjaimen päälle. Sekin käy vesileimaksi :D

        Jos kuva ylittää teoskynnyksen, se on tekijänoikeussuojan alainen. Copy- merkki vahvistaa tämän. Kuva on itsessään, jos on teos, tekijänoikeuksien alainen ilman merkkiäkin, kyseessä lähinnä selvennys.

        Ja tekijänoikeuksien alaisen kuvan voi kyllä kopioida itselleen. Mutta ei hyötymistarkoituksessa. Eli sitä ei saa käyttää ilman lupaa omissa julkaisuissa. Ei riitä, että on maininta, kenen kuva on. Pitää olla lupa, usein tämä tarkoittaa rahasummaa, mikä julkaisuoikeudesta on maksettu.

        Itse asiassa bändistä otetun kuvan yleensä voi julkaista. Jos kyseessä esimerkiksi keikkakuva, yleiseltä paikalta, vaikkapa festivaaleilta. Se että festivaalialueelle pitää ostaa lippu, ei vaikuta, koska kuka tahansa voi ostaa lipun. Jos kuvaaminen on kielletty, sitten ei voi julkaista, koska ei ei ole kuvaa, mitä julkaista. Kaupalliseen käyttöön julkaistavista kuvista sensijaan yleensä joutuu maksamaan, siis oikeuksista käyttää jostain bändistä otettua kuvaa kaupallisissa tarkoituksissa, vaikkapa mainoksissa. Asia on vähän tapauskohtainen kaikkinensa. Mutta jos ottaa omaan käyttöönsä bändistä kuvan, yleensä sen voi laittaa näytille.

        Vesileiman tarkkoitus on tehdä luvaton käyttö mahdottomaksi. Seteleissä vesileima on aitoistodistuksena.

        Nimikirjaimet taas on tekijän signeeraus, mistä ilmenee teoksen tekijä. Täysin sama asia kuin vaikkapa öljyvärimaalausten signeeraus.

        Tietoa tekijänoikeuksista:

        http://www.kuvastory.fi/index.php?cat=3&lang=fi


        http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2834
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2511
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      952
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe