ISON terran rakennus!

vinkkejä, apua

Pitäisi rakentaa käärmeelle todella iso terraario. koko n. 3m x 0,80m x 2,5m (pituus, syvyys, korkeus).

Onkos teillä ideoita miten saisi sellasen rakennettua halvalla, mutta fiksulla/käytännöllisellä/kestävällä tavalla...??

Omia ideoita:
vesivanerista/filmivanerista lattia, katto, sivut ja takaosa, eteen isot lasiliukuovet. Tämä olisi varmaan toimivin vaihtoehto, mutta tuleeko ihan älyttömän kalliiksi? Mistä materiaaleja edullisesti?

toinen vaihtoehto: kehysterraario. Eli lattia ja kehikko vesivanerista/raudasta/teräksestä..sivut, takaosa ja katto tiheää verkkoa, jonka ulkopuolelle muovia (jotta pitäisi lämpöä ja kosteutta). Tähän asti varmaan toimisi, mutta minkälaiset ovet? Lasiliukuovet olisi varmasti liian painavat...

Budjetti terralle olis max. noin 500-600euroa...lasileikkuria ei omasta takaa löydy, muuten työkaluja on monenmoista.

Ja vielä tärkeä pointti olisi että terraarion saisi tarvittaessa myös sen kokosiin osiin että sen saa joskus tavallisesta ovesta ulos... :D

Kertokaa vinkkejä yms mitä tulee mieleen, tämmönen terra pitäs saada parin kuun aikana kasaan!

3

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap...

      Mainitsen vielä, että käärme(/käärmeet) on vain n. 1m pituinen (aikuisena) ja aika ohut eli terra pitää saada myös tosi "tiiviiksi".

      Kiitän etukäteen kaikista pienistäkin vinkeistä!

      • jojojoojj

        Niin et tartte terraariota.


    • Käärmemies

      Vaihda ykkösvaihtoehdon lasi pleksiin tai vastaavaan muoviin. Hankinta on paljon edullisempaa, ja koska muovi on kevyempää, myös kiinnitys, saranat ja vastaavat voi tehdä paljon kevyemmin/halvemmalla. Joku kuulalaakeroitu liukuovisysteemi pleksillä on ihan toimiva. Tai jos ovi ei ole koko seinän kokoinen, saatat pärjätä jopa E-listalla. Pleksin huono puoli on se että se naarmuttuu/samenee ajan kanssa, mutta kyllä se kohtalaisen pitkään kestää käytössä ihan tarpeeksi hyvänä.

      Vesivaneriahan sitä yleensä näissä tällaisissa tupataan käyttämään muun terran materiaaliksi, joten sillä kannattaa lähteä liikkeelle. Ja sitten reikäpeltiä tuuletusaukkojen päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      45
      3408
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1923
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1428
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      53
      1055
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      851
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe