Puolivillainen

Ensiksikin: mitä se "puolivillainen" oikein tarkoittaa, ja mistä tuollainenkin sana on peräisin?

Toiseksi: mikä olisi englanninkielinen vastine sille sanalle?
52209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaipa sitä aitoa (lampaan)villaa on pidetty aina arvossaan vaatekuituna, ja toisella kuidulla "jatkettu" villa on ollut sitten hyljeksitympää. Ohuemmissa tekstiileissä tulevat mieleen polyesterikuidut ("teryleenihousut") ja neuleissa akryyli. Joskus aiemmin käytettiin (ja käytettäneenkö edelleen?) sillaa/säteriä/rayonia. Mitä kaikkea ne kemistit lienevät keksineetkään?

Sanan "puolivillainen" merkitys taitaa aika usein löytyä enemmänkin moraaliselta kuin käytännöllis-taloudelliselta puolelta. Pikkutuhma tms.

Englanniksi? Menisikö kankaiden maailmasta enemmänkin ruokapuolelle? Half-baked eli vähän raa'aksi jätetty?

Äänestä
  • >Sanan "puolivillainen" merkitys taitaa aika usein löytyä
    >enemmänkin moraaliselta kuin käytännöllis-taloudelliselta
    >puolelta. Pikkutuhma tms.

    Niinpä.

    >Englanniksi? Menisikö kankaiden maailmasta
    >enemmänkin ruokapuolelle?
    >Half-baked eli vähän raa'aksi jätetty?

    Sitä minäkin luulisin. Miten olisi "half-bakery"?

    Äänestä

  • Sp. of Arts kirjoitti:

    >Sanan "puolivillainen" merkitys taitaa aika usein löytyä
    >enemmänkin moraaliselta kuin käytännöllis-taloudelliselta
    >puolelta. Pikkutuhma tms.

    Niinpä.

    >Englanniksi? Menisikö kankaiden maailmasta
    >enemmänkin ruokapuolelle?
    >Half-baked eli vähän raa'aksi jätetty?

    Sitä minäkin luulisin. Miten olisi "half-bakery"?

    Puolivillaisten puhelimo? Rivola?

    Vetelin Kuivalaan olivat kuuleman mukaan pystyttämässä leipomoa, mutta rakennushanke jäi puolitiehen.

    Äänestä

Minun mielestäni 'puolivillainen' tarkoittaa vähän keskeneräistä tai hutaisten tehtyä tai jotenkin muuten epämääräistä. Englanniksi se voisi olla half-baked, kuten muut ovat jo ehdottaneet.

Äänestä

"Puolivillainen" on kangasta, jossa on puolet villaa ja puolet pellavaa. Se on maailman vanhin tuoteväärennös.

Villa on kallista ja pellava halpaa. Näitä sekoittamalla saadaan aikaan kangas, joka tuntuu ja näyttää villalta, mutta joka ei sitä ole. Se ei kestä kulutusta ja se hiostaa.

Tämä tuoteväärennös on tunnettu jo Raamatussa, ja 5. Moos 22:11 kieltää käyttämästä vaatteita, jotka on tehty villa-pellavasekoitteesta. Juutalaiset tuntevat tämän kankaan nimellä "shatnetz", ja he noudattavat tuota käskyä yhä tänäänkin; USA:ssa on laboratoroita, jotka ovat erikoistuneet villan analysointiin ettei siellä ole joukossa edes yhtä kuitua pellavaa.

Jos jotain asiaa sanotaan "puolivillaiseksi", niin se on jotain sinne päin, mutta ei kuitenkaan aito asia - keskeneräinen, hutaisten tehty, kestämätön, ei riittävästi resursseja tms.

Itse kangas tunnetaan englanniksi nimillä "linsey-woolsey" ja "shatnez".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulityömies kirjoitti:

Ensiksikin: mitä se "puolivillainen" oikein tarkoittaa, ja mistä tuollainenkin sana on peräisin?

Toiseksi: mikä olisi englanninkielinen vastine sille sanalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu