Pulau Tiomanin sää elo/syyskuussa

maiksukka

Moi!

Parin viikon päästä olisi tarkoitus suunnata reissaamaan Malesian itärannikolle. Reissu alkaa Tiomanilta..

Osaatteko kertoa millainen sää tähän aikaan vuodesta Tiomanilla on? Erityisesti nyt ne ketkä ovat siellä käyneet ja omin silmin nähneet :) Mitä oppaista olen lukenut niin vielä pitäisi hyvät kelit olla, koska monsuuni alkaa vasta muutaman kuukaudn päästä. Mutta hieman epäilyttää, koska mitä olen yrittänyt säätä katsella erinäisten sääennustusten kautta, niin sadetta/ukkosta tuntuu joka pivä olevan..

Alkaa jo epäilyttää kannattaako koko saarelle mennä..

1

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _________

      ei niistä ennusteista kannata välittää, tuolla suunnalla ennusteissa näkyy aina se ukkosen kuva kun on mahdollisuus ukkoskuuroihin (ja varmaan lähes joka päivä semmoinen saattaa tullakin). Jokunen vuosi sitten Langawilla poolin reunalla katottiin netistä kaverin kännykällä, kun sen hetkinen sää tilanne näytti ukkosta ja ite en juuri pilviä nähnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe