tulipesä huljuun kuin pataan?

jositetekis

Luettuani noiden kylpytynnyreiden kaminoiden huonosta lämmitystehosta tuli mieleen että onko kukaan rakentanut tulisijaa suoraan huljun (rosteri tai merialumiini) pohjan alle?

Eihän siitä tulis kuin jotain 30cm normaalia korkeampi. tai sitten jos tynnyrin pohja olisikin vain keskeltä jalkatilasta syvempi ja istuinosan alta ylempänä, saisi siihen vaikka ohjattua savukaasut kiertämään ja piipun vastakkaiselle puolelle tynnyriä. Luulisi että olisi nopeampi lämpiämään kun olisi isompi tuli/vesipinta vastakkain ja vielä savukaasutkin lämmittäis. Muistelen että ennen maalla tuollainen kotapa oli todella nopea vedenlämmittäjä kun se padan pohjakin oli sellaista ohusta peltiä mutta kun siellä oli aina vettä ei se myöskään koskaan palanut puhki.

1

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nähty

      Olen ollut periaatteessa vastaavassa useamman kerran. Tynnyrin (ruostumattoman) kylkeen oli tehty öljypolttimelle paikka ja palopesä/savupiippu meni tynnyrin sisällä "lattian" alla joka oli myös osa vesitilaa. Lämmitys kesti yli puoli päivää joten kannattaa edelleen hankkia se puukamina kylpytynnyriin. Siihen polttimen tulipesään oli koitettu myös haittalevyjä lisätehon saamiseksi mutta sen jälkeen poltin ei toiminut kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      381
      13526
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4286
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2931
    Aihe