köyhiä kuntia on rangaistava

Kelvottomasta taloudesta tulee seurata sanktioita.J a Ladat kunnan käyttöön vuodeksi tai pariksi niin siinä tuntuva muistutus,että keneltä niitä lahjuksia tulikaan otetuksi
4127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta miksi tyytyä pelkkiin köyhiin kuntiin?

Valtiontalouden tilan vuoksi olisi syytä rangaista myös köyhiä yksilöitä. Kaikille verotietojen mukaan alle puolen miljoonan omaisuuden keränneille voisi järjestää esimerkiksi julkisen ruoskintatilaisuuden kunnantalon edessä. Oppisivatpahan olemaan pilaamatta bruttokansantuloa.

Äänestä
  • sellaisia kunnan virkamiehiä jotka virkavirheen vuoksi on saanut kunnan talouden kuralle, rangaista ostamalla heille Tojotan tai Wolskun virka-autoksi. Pienemmästä virheestä Mersun, Audin tai jonkun muun ns. länsiauton joka olisi muka sieltä paremmasta päästä länsiautoja.

    Äänestä

  • Kanto. kirjoitti:

    sellaisia kunnan virkamiehiä jotka virkavirheen vuoksi on saanut kunnan talouden kuralle, rangaista ostamalla heille Tojotan tai Wolskun virka-autoksi. Pienemmästä virheestä Mersun, Audin tai jonkun muun ns. länsiauton joka olisi muka sieltä paremmasta päästä länsiautoja.

    Eikö Ladan antaminen rangaistuksi olisi parempi? Virheistähän pitää rangaista eikä palkita.

    Äänestä

  • virheisiin? kirjoitti:

    Eikö Ladan antaminen rangaistuksi olisi parempi? Virheistähän pitää rangaista eikä palkita.

    Ainakin itse Ladan omistajana ja ajurina koen sen niin.Itse kyllä olen niin askeetti ja masokinisti,mutta joku pullamaidolla elävä lahjuksia vastaanottava virkamies olisi varmasti synkkänä jos hän Ladalla ajaisi aamuisin toimeensa.Tuskin enää sen jälkeen ottaisi/vaatisi voitelua

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maailman matkaaja kirjoitti:

Kelvottomasta taloudesta tulee seurata sanktioita.J a Ladat kunnan käyttöön vuodeksi tai pariksi niin siinä tuntuva muistutus,että keneltä niitä lahjuksia tulikaan otetuksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu