ex asukkaan kissa

mielipiteitä kaipaava

Olen saanut asuntotarjouksen kaupungilta, jota olen odottanut kovasti. Paljastui kuitenkin että entisellä asukkaalla on ollut huoneistossa kissa. Sain asuntonäytössä hengenahdistusta kun asuntoa ei vielä ollut siivottu. Mietin, uskallanko luottaa siihen että kissapöly lähtee lattioista, maalatuista seinistä jne siivoamalla, kun olen joskus kuullut että kissa-allergikko olisi joutunut vaihtamaan tapetit joskus vastaavassa tilanteessa. Kyseiset asukkaat muuttivat naapurihuoneistoon ja rakennusinsinööri kun nyt en satu olemaan, mietityttää myös, kuinka paljon esim ilmastointi saattaa kierrättää ilmaa huoneistosta toiseen vai onko sellainen edes "mahdollista".... Kiitos jo etukäteen.

4

2068

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivoamalla

      lähteä, remontti on sitten jo eri asia.

      Itse en uskaltaisi ottaa asuntoa vastaan ellei siihen tule kunnollista remonttia.

      t.astmatikko

    • muuttanut----

      Heippa! Meidän nykyises asunnossa oli koira. Mulla on paha koira-allergia. Saan välittömän hengenahdistuksen.
      Asunnon näyttötilaisuudessa sain oireita, hengenahdistus ja silmien kutina.
      Asuntoon tehtiin maalaustöitä, kun oli paljon taulukoukkuja ym. Seinät ja patterinvälit putsattiin, pölyharjalla ja pesemällä. Ps. Huonot tapetit voivat kai itsessään haista/pölytä. Ehkä ne kannattaisi ottaa pois?
      Meillä on vain maalattuja pintoja, ei siis mitään tapettia.
      Meillä on myös ilmanpuhdistin. Ikkunat olivat myös auki ja asunnon ilmastointi kovalla. Kerroin isännöitsijälle ongelmastani. Saimme avaimet 2 viikkoa ennen muuttoa, koska asunto tyhjentyi aiemmin. Pääsimme siten pyyhkimään asunnon lattiat ja seinät etuajassa. Pölyjen kestää laskeutua sitten siinä välillä. Jos sinulla on myös hepa-suodattimella varustettu imuri, niin kyllä saat ainakin enimmät allergeenit pois.
      Toistimme siivouksen pari kertaa, kaikki pinnat pyyhittiin, ikkunat pestiin.

      Oireilua kesti noin 2 viikkoa, mikä on normaalia, koska muutossa kaikki kamat pakataan, siirretään ja on kaikenlaisia pahvilaatikoita. Pölyä riittää ärsyttämään ilman koiraakin. Pärjään hyvin nyt.

      • ...

        Koiran pöly lähtee huomattavasti helpommin kuin kissan. Allergikkona en uskaltaisi ottaa asuntoa vastaan, vaikka siinä tehtäisiin täydellinen pintojen uusiminen. Jos olet pahasti allerginen kissalle, saat luultavasti oireita vaikka asunnossa tehtäisiin kuinka perusteellinen siivous ja remontti.


    • palmikko

      Omakohtaisesta kokemuksesta tiedän, että kissan epiteelin valkuaisaine muuttaa muotoaan kahdessa viikossa. Tämän jälkeen se ei enää aiheuta oireita.

      Anopin luokse perheemme vierailut ajoitetaan aina viiveen päähän kissaperheen vierailujen perään. Oireita esiinny, vaikka siivouskin jäisi kokonaan väliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1477
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      754
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      550
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      118
      533
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      420
    20. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      419
    Aihe