mistähän johtuu, että valoissa kaksi, rinnakkin olevaa, autoa lähtevät kuin Naton ohjukset, mutta samat kaksi peräkkäin taas lähtevät kuin purkka tukasta.
;)
;)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja tieto siitä että takana on auto saa aikaan nopean lähdön! Tähän voi sanoa että kyllä tomaatilla saa tyylikkäimmät kiihdytykset :D Toinen niiaa autoaan niin että peräköukku ja keula hakkaavat tien pintaa kilpaa hämmentäessään vaihteita. Kun tomaatilla mennään tyylikkäästi.
Havaintosi on nappiin osuva.
Keken sen sijaan osuu tuskin mihinkään, ei ainakaan siihen nappiin. Hoh-hoi...
vaan turkuun oppimaan liikennevaloista lähtöä. Täällä kaasun polkeminen on "kielletty" valoista lähdettessä ja jonon seuraava saa "luvan" lähteä liikkeelle vasta kun eka auto on ylittänyt risteysalueen. meitsi ajaa tomaatilla ja joutuu painamaan jarrua valoista lähdettäessä.
mutta käys joskus vähän pohjosemmassa, Raumalla, jos uskallat. Siellä mennään ihan miten sattuu. Ota ennen hyvä vakuutus ;)
Molemmissa on meinaan tullut ajeltua
Kun autot seisovat paikallaan jonossa niiden välinen etäisyys pieni esim. 2 metriä.Kun niiden
nopeus on 17 metriä/sekunnissa (n. 60km/h)ne eivät käytännön syistä voi ajaa enää kahden metrin etäisyydellä toisistaa.Autojen välit siis
kasvavat liik.valosta lähdettäessä joten toisena olevan on kiihdytettävä hitaammin kuin ensimmäisen,kolmantena olevan on kiihdytettävä
hitaammin kuin toisen jne.Sujuvuuden kannalta olisi parasta että jonon etummaiset kiihdyttäisivät ripeästi.