kokemuksia sellasen toimivuudesta täällä pohjolassa?
Sellasia näytti olevan USAssa runsaasti jopa julkisten alueiden aitauksissa, porteissa jne. Siistin jopa liiankin "steriilin" oloisia, mutta jotain pitäisi tehdä meidän orapihlaja-aidalle, sekun ei kasva eikä kaadu.
Vinyyliaita kiinnostaa, mutta
4
2233
Vastaukset
- miksi...
orapihlaja on ikinä otettu pihakasviksi;) Itse vihaan sitä. Edellisen rivitaloasunnon pihassa meni auton ja pyörän renkaat sekä oma jalkapohja. Nyt oman talon pihasta hävitin mokomat.
Miksei vinyyliaita Suomessa toimisi. Onhan talojen vinyyliverhouksesta esim. Kanadassa yli 40 vuoden kokemus jopa Suomea vaativammissa olosuhteissa. Eiköhän tuo aina lauta-aidan päihitä siinä suhteessa. Ynnä se, ettei se juuri vaadi huoltoa. - kkkkkkkkkkkk.kkk
kummiskin kantsuu ottaa yhteyttä oman kunnan rakennusvalvontaan - eivät välttämättä anna tälläselle lupaa
- JOFIX.FI
Hyviä kommentteja !
Aivan oikein, eri tuotteiden kohdallahan on kysymys valinnoista ja arvotekijöistä.
Kysymys kuuluu aina jokaista osatekijää kohden " mihin verrattuna - mitä asiaa verrataan samoilla tiedoilla - mihin ? " - kuten onko autossa metallipuskurit vai muovipuskurit, kannammeko ruokakaupan osotokset paperikassissa, muovikassissa vai ns iki-kassissa jne - ns muoviaitojen tai muovisten ulkoverhousten raaka-aineet ovat myös mm kierrätysmuovia ja jopa NaCl ts ns merisuolaa esimerkiksi on ulkoverhouspaneeleista n 56 %.
Lisäksi mm :
Onko tärkeää, että ne kestävät jopa 50 vuotta ?
Onko tärkeää, että ne voi kierrättää ?
Onko tärkeää, että ne ovat huoltovapaita ?
Onko tärkeätä, että ne maksat itsensä takaisin ajan kanssa kunhan otetaan laskukone käyttöön ja ynnätään kulut vuosien varrella ?
Onko tärkeätä, että esim työtapaturmien määrä on pienempi kun huolto / uusintakorjaus töitä ei tarvitse tehdä ?
Mielestämme asiakas on aina oikeassa - me tarjoamme vain ratkaisu vaihtoehtoja jotka ovat erilaisia ja joilla on omat etunsa - hintaakaan unohtamatta.
Keskustelemalla ja tosiasioihin perehtymällä asiat selviävät. Me olemme valmiita vastaamaan kaikkiin kysymyksiin ja asiakkaidemme kokemukset antavat omat näkökulmansa miksi he päätyivät meidän palveluhimme.
Kysymys on valinnoista
Rakentavin terveisin !
www.jofix.fi
JOFIX OY
jofix.fi Youtube
ULKOVERHOUS VINYYLIVERHOUS AITA PIHA-AITA PORTTI MELUESTE SOKKELI NÄKÖESTE ASENNUS SUUNNITTELU PITKÄT TAKUUT ENERGIANSÄÄSTÖ PUUSEPÄN MITTATILAUS TUOTTEET ASIAKAS KOKEMUS ASENNUS KOKEMUSTA - Petrus100
Vinyyli on PVC:tä eli ongelmajätettä.
Tulee iso lasku sille, joka hävittää tuon aidan. Ihme, että tuota saa edes myydä EU-alueella.
Lisäksi PVC-muovia on käytetty ikkunoissa jo ainakin 30 vuotta ja ikkunat ovat aivan karmeita. Väri on mennyt ja ei voi huoltaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21114774
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182170Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698