MITÄ, karatekat ajattelevat minusta?

Karateka89

Aloitanpa yhden keskusteluni karatesta.

Olen kiinnostunut kamppailulajeista tai itsepuolustuslajeista ja harrastan karatea. En haluaisi myöskään lopettaa lajia, koska silloin yleiskuntoni menini alas.
Mitä muita erityispiirteitä karatekalta vaaditaan muuta kuin rohkeutta, entä sitten itseluottamusta? Onko sitten mitään järkeä minun harrastaa karatea?

Itse ajattelen useimmiten, mitä muut ajattelevat minusta karatekan harrastajana. Yleisesti ottaen esim. ryhmässä tai pienissä ryhmissä tehdään kata- harjoittelua niin ajattelen aina, että mitä ne nyt taas ajattelevat minusta? Et enkö osaa tai sitten tunnen niskassani, että ajattelevatko he kata- liikkeitäni? Tämän jälkeen ajattelen samalla lailla ja keskittymiskykyni lähtee ja katassa huutoa ei tahdo sitten kuulua.

Aina näin tai niin, mutta adrealiinin noustessa joka kerta jännittyn ja suoritukset menevät useimmiten mönkään muiden katsellessa, oli sitten liike tai taistelu jne.
En osaa sanoa, mitä tekisin tämän karateka probleeman kanssa?

esim. Aloitin karaten harjoittelun pari vuotta sitten, mutta vuoden harrastettuani lopetin karaten ja siirryin judon puolelle kiinnostuksen lajia kohtaan. Judoa harjoittelin puolisen vuotta ja kesällä palasin karaten pariin, koska judon harrastaminen ei kiinnostanut, koska liikkeet menivät vähän väliä sekaisin ja sama tunne niskaan iski, oletin heidän ajattelevan liikkeitäni.

2

696

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SURGEON

      kehittyy lajin myötä ja muutkin tarvittavat ominaisuudet.

      "Itse ajattelen useimmiten, mitä muut ajattelevat minusta karatekan harrastajana. Yleisesti ottaen esim. ryhmässä tai pienissä ryhmissä tehdään kata- harjoittelua niin ajattelen aina, että mitä ne nyt taas ajattelevat minusta? Et enkö osaa tai sitten tunnen niskassani, että ajattelevatko he kata- liikkeitäni? Tämän jälkeen ajattelen samalla lailla ja keskittymiskykyni lähtee ja katassa huutoa ei tahdo sitten kuulua."

      Sinun kanattaa opetella unohtamaan kaiken muun ympäristön ja ihmiset ympäriltä kataasi tehdessä. Sillä ei ole väliä mitä muut ajattelevat kunhan vain itse keskityt täysin kataasi niin kaikki liikkeet sujuvat hyvin. Sitäpaitsi usein muita ei välttämättä edes kiinnosta miten liikkeesi menevät joten voit suorittaa liikkeesi ilman minkäänlaisia paineita. Kun keskityt treeneissä tarpeeksi, niin pikkuhiljaa paineenalla toimiminen ja keskittyminen huomion keskipisteenä, sekä itsetunto ja itseluottamus kasvavat. Ympärilläolijatkin ovat vain ihmisiä eivätkä välttämättä yhtään parempia kuin sinä joten sinun kannattaa vain keskittyä suorituksiin.

      Tiivistettynä:KESKITY SUORITUKSEESI, ÄLÄ YMPÄRILLÄ OLEVIIN IHMISIIN!

    • khjfjhgkljölkhjk

      Itsekin harrastan karatea, ja voin sanoa että ei mua ainakaan pahemmin kiinnosta miten muut osaavat. Uskon että kaikki kiinnittävät huomionsa lähinnä siihen miten itse tekevät, eikä suinkaan siihen miten sinä teet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      121
      1094
    2. 65
      1003
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      773
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      675
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      36
      649
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    9. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe