Aloin tässä miettimään, että kuinka herkästi HIV oikeastaan tarttuu? Olen kyllä tietoinen siitä, miten se tarttuu. Itse en tunne yhtäkään ihmistä kuka kantaisi kyseistä virusta, mutta tulin vain uteliaaksi miettiessäni asiaa.
HIV voi tarttua pelkästä limakalvokosketuksesta. Kuinka todennäköistä olisi, että HIV tarttuisi pelkästään siitä, että esim. HIV positiivisen miehen penis on kosketuksissa naisen emättimeen [häpyhuulet,] mutta yhdyntää ja siemensyöksyä ei tapahdu? Entäpä suuseksin laita?
Olen harkinnut käyväni HIV testeissä, vaikken olekkaan harrastanut seksiä sellaisen ihmisen kanssa, joka olisi myöntänyt olevansa HIV positiivinen. Mutta mistä sitä loppujenlopuksi tietää?
HIV:n tartuntaherkkyys..?
0456456
6
576
Vastaukset
- .................
eli hyvä kun menet.
- 0456456
No siinäpä vasta täydentävä vastaus.
- limakalvolla
ja hups vaan - pöpö on uudessa isännässä.
- helpolla
tartu... HIV noin yleensä on erittäin huonosti tarttuva ja jos kyse on vain tuollaisesta hipaisusta/lyhyestä kosketuksesta mitä ap antaa ymmärtää niin käytännössä katsoen riski on lähellä nollaa.
Mikäli se heppi on sisällä käynyt niin riski tietenkin on suurempi. Esim. yhdessä suojaamattomassa yhdynnässä naisen riski saada tartunta on luokkaa 0,1% - 1% mikäli vastapuoli on positiivinen.
- Anonyymi
Mee hoitoon
- Anonyymi
Tuonko takia kannatti kaivaa vanha ketju esiin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1783600Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512512- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741070- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741