Jaksaako Citroen Xsara 2.0 HDI 90hp vetää perävaunua, kuten hevostraileria kuorman kanssa? Oliskos kellään kokemusta tai tietoa asiasta? Entä miten muuten kestää kuormaa, esim. 4-5 hengen kuormaa?
Ja sitten asialliset vastaukset tietysti kiitos!
Ja sitten asialliset vastaukset tietysti kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
veti kyllä kirkkaasti naapurin MasseyFergusonia aurat perässä, tietenkin ne oli ylhäällä kun oli tieajon aikana tullut ruiskutuspumppuhäiriö. Hinasin sen 10 km matkan kotiinsa mutta kuski ei kestänyt kuin 70 km/h nopeuteen kun alkoi vilkuttaa valoja hidastamisen merkiksi. Kun tuon traktorin paino oli auroineen kuulemma 3600 kiloa niin luulisi Xaran selviän ainakin noista 4.5 hengestä vaikka olisivatkin kuin ylipainoisia. Että tämmönen tapaus, en tiedä onko tästä apua kysymykseesi.
Tämä kertoi kyllä todella paljon, kiitos sinulle :) No eiköhän se heppatraileri tuu sitte meetwurstit mukana perässä ihan hyvin, meinaan ku tässä kuukausi sitten kaverin Volvo V40 1.9D oli kyllä tiukilla hevosten kanssa...kärryn aisa ja volvon perä laahasivat maata myöten ja volvo meinas suorastaan hyytyä.
kovin hyvin kuormaa. Perä painuu alas, kun takapenkki ja kontti on täynnä. Ei tosin vaikuta kovinkaan paljon ajo-ominaisuuksiin. Totuuden nimissä eiköhän siinä aivan samat oireet esiinny kuin Volvossakin.
mitä kannattaisi farkun peräpäälle tehdä.jotta sen saisi kantamaan kuormaa.
öljyt siitä lentää pihalle,osta joku neliveto japsi isolla koneella niin ei tarvii itkeä täällä
Suurin sallittu perävaunupaino Xsaralle on 1100 kg. Riittääkö tuo hevostrailerin vetämiseen?